Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A test jelzései: A hirtelen fogyás hátterében meghúzódó okok

2024. 09. 23. 12:37:00 HillVital

A hirtelen fogyásnak több oka is lehet, melyek közül felsoroltuk a leggyakoribbakat! Ezeket lehetnek a hirtelen fogyás okai!

 

De először is mit nevezünk hirtelen fogyásnak? Akkor beszélünk hirtelen fogyásról ha a testtömeged több mint 5%-át veszíted el hirtelen és persze akaratlanul.

 

A hirtelen fogyás legfőbb okai
 



Emésztőrendszeri gondok:
A cöliákia egy autoimmun betegség, ami miatt előfordulhat súlycsökkenés és hasmenés is. Hasnyálmirigy- zavarok is okozhatnak fogyást. 
A betegség jelei lehet a rosszullét, a hányinger és a megváltozott székelési szokások és mennyiség is.

 

Cukorbetegség: A korai diabétesznél lehet gyakori a hirtelen fogyás, valamint az állandó vizelési inger, közben állandó szomjúság. Ennek az lehet az oka, hogy a szervezetbe bejutott glükóz nem akar eljutni a szövetekhez ezért az izmokhoz sem jut elég tápanyag, és ez okozza a fogyást. Ezt a glükózt a szervezet feleslegesnek érzi pedig nem az, és elkezdi üríteni rögtön.

 

Depresszió: Van, hogy valakinél a depresszió étvágytalansággal jár, és hirtelen sokat fogy, de olyan is van, hogy valakinek megnövekedik az étvágya és hirtelen elkezd hízni. Ha a testsúlycsökkenés mellett gyakran vagy ideges, alvászavaraid vannak és szorongsz is, akkor fordulj minél hamarabb orvoshoz. 

 

Rossz táplálkozás: Ha valaki elhanyagolja az evést, vagy túl keveset eszik, akkor is előfordulhat nagymértékű fogyás. Krónikus betegségekre szedett gyógyszerek szedése is okozhat étvágycsökkenést.

 

Pajzsmirigygondok: A pajzsmirigy túlműködése is okozhat hirtelen fogyást. Ha fokozott éhségérzetet és szívritmus zavart tapasztalunk, akkor mindenképpen vizsgáltassuk ki magunkat. Lehet még tapasztalni pajzsmirigygond esetén izzadást, hasmenést, alvászavart és hangulatingadozást. A legfeltűnőbb tünet a hirtelen súly és izomveszteség szokott lenni. Amennyiben a gyors fogyás mellett fokozott éhségérzetet és szívritmuszavart is tapasztalsz, akkor pajzsmirigy túlműködésre lehet gyanakodni. A hirtelen fogyás férfiaknál is kialakulhat a pajzsmirigy problémák miatt. A mai felgyorsult és stresszes világban ez jellemző a férfiakra is nem csupán a nőkre. 

 

Mit kell tudni a stressz fogyásról?

A stressz hatása a testsúlyra összetett és sokszínű lehet. Néhány ember stressz alatt hízik, míg mások stressz alatt fogyhatnak. A stressz által kiváltott fogyás gyakran a lassú fogyás okainak egyike.

  1. Étvágycsökkenés vagy étvágynövekedés: A stressz hatására az egyes emberek étvágya változhat. Néhány ember elveszítheti az étvágyát és kevesebbet eszik, míg mások stresszevéshez fordulhatnak, ami nagyobb kalória-bevitelhez vezethet.

  2. Kortizolszint emelkedése: A stressz hatására a szervezet kortizol hormont termel, amelyet a "stresszhormon" néven is ismernek. A magas kortizolszint hosszú távon befolyásolhatja az anyagcserét, növelve a zsírlerakódást a has körül, ami súlygyarapodáshoz vezethet.

  3. Alvászavarok: A stressz gyakran alvászavarokhoz vezethet, és a rossz alvás összefüggésbe hozható a testsúly változásával. Az elégtelen vagy zavart alvás befolyásolhatja az éhség- és teltségérzetet szabályozó hormonokat, például a leptint és a ghrelint, ami hosszú távon súlyproblémákhoz vezethet.

  4. Stresszes életmódváltozások: A stressz alatt az emberek gyakran változtatják életmódjukat. Például kevesebb időt szánnak az egészséges étkezésre vagy az edzésre, és inkább stresszkezelési módszerek helyett függőségi szokásokhoz (például alkoholfogyasztás vagy dohányzás) fordulnak.

  5. Érzelmi evés: Sok ember a stresszt az evéshez köti, és az érzelmek vagy a hangulatok által vezérelve eszik, nem pedig az éhség vagy az élelmiszerek iránti valódi szükséglet miatt. Ez hosszú távon súlygyarapodáshoz vezethet.

 

A fogyás okai nőknél

Menopauza: A hirtelen fogyás nőknél gyakran vezethető vissza menopauzára. Ennek oka, hogy a menopauza idején a nők hormonális változásokat tapasztalnak, amelyek befolyásolhatják az anyagcserét és a testzsír eloszlását. Ez a nők esetében indokolatlan fogyást eredményezhet.

 

Hormonális rendellenességek: Nők esetében bizonyos hormonális rendellenességek, például a policisztás ovárium szindróma (PCOS), amely a petefészkekben kialakuló cisztákhoz kapcsolódik, befolyásolhatják az anyagcserét és súlygyarapodást okozhatnak.

 

A fogyás okai férfiaknál

Alacsony tesztoszteron szint: Az alacsony tesztoszteron szint csökkentheti az izomtömeget és az anyagcserét, amelyek hatással lehetnek a testsúlyra és a fogyásra.

 

Prosztata problémák: Bizonyos prosztatagyulladások vagy prosztata megnagyobbodások gyakran járnak étvágytalansággal vagy fájdalommal, amelyek fogyást okozhatnak.

 

A hirtelen fogyás lelki okai: Sajnos lelki okok miatt is lehet fogyni mégpedig hirtelen. Egy hosszabb ideig fennálló stresszhelyzet, vagy valamilyen családi tragédia is okozhat ilyesmit. Ebben az esetben mindenképpen érdemes elmenni egy szakemberhez aki segíthet a lelki gondokban. A drasztikus fogyás lelki okai a következők lehetnek még mindkét nem számára. Akár egy depresszió miatt is kialakulhat, vagy fizikai illetve pszichológiai fáradtság miatt is.

 

A hirtelen és gyors fogyás okai között a következők is megemlíthetők:

  • Magas fizikai aktivitás: A rendszeres testmozgás növeli az energiafelhasználást, ami fogyáshoz vezet.

  • Anyagcserezavarok: Bizonyos anyagcsere-rendellenességek, mint például a pajzsmirigy alulműködés, csökkenthetik a szervezet energiafelhasználását, ami gyors fogyáshoz vezethet.

  • Stressz: A hirtelen fogyás stressz hatására is jelentkezhet, amely főleg az étvágy megváltozásában és hormonális változásokban nyilvánul meg. 

A hirtelen fogyás, étvágytalanság okai között továbbá megemlíthetőek bizonyos gyógyszerek is, melyek ezt a mellékhatást eredményezhetik!

 

Mi számít hirtelen fogyásnak?
Általában akkor beszélünk hirtelen fogyásról, ha valaki egy-két hét alatt hirtelen elveszít több mint 5% -át a testtömegének.

 

A fogyókúra sajnos tud ártani az egészségnek. Mielőtt belekezd bárki a diétába, érdemes előtte utána néznie. A koplalás egy elterjedt módszer, ám tudni kell, hogy ezzel csak ártunk magunknak. Az emésztőrendszernek és az anyagcserének eléggé komoly problémákat okozhat hosszú távon. Lehet az elején fogysz néhány kilót de nem nagyon lehet bírni azt, ha valaki éhezik.

A fogyás okai kifejezetten férfiaknál is lehetnek érdekesek. Mivel vannak különbségek a női és férfi test között, ezért lehet a fogyás oka is különböző, de nem minden esetben. Akár egy álmatlanság vagy ingerlékenység miatt is létrejöhet a fogyás, még akkor is ha az étrend teljesen ugyanaz. 

 

A hirtelen fogyás következményei

A hirtelen fogyás különböző következményekkel járhat, beleértve a következőket:

  • Vérszegénység: Az étrend megváltozása vagy a gyors fogyás a vér kulcsfontosságú összetevőinek, például a vasnak a hiányához vezethet, ami vérszegénységet okozhat.

  • Fáradtság és gyengeség: Az izmok és az ízületek támogatásához szükséges energia hiánya miatt a fogyás következtében fáradtság és gyengeség jelentkezhet.

  • Bőrproblémák: A bőr rugalmassága és szerkezete megváltozhat a gyors fogyás miatt, ami öregedési foltokat, striákat vagy megereszkedést eredményezhet.

  • Emésztési problémák: A gyors fogyás miatt az emésztőrendszernek kevesebb idő áll rendelkezésre a táplálék feldolgozására, ami emésztési problémákat okozhat, mint például hasi fájdalom, székrekedés vagy hasmenés.

 

Nagyon óvatosnak kell lenni a divat diétákkal mert veszélyesek lehetnek.

A szénhidrátszegény diéta akár szellemi és fizikai csökkenést is okozhat. Előfordulhat szédülés, fejfájás és még a koleszterinszintet is megemelheti. A fehérjediétának is lehetnek árnyoldalai. A rizsdiéta nagyon népszerű, ám az egyhangúsága miatt kialakulhat vitaminhiány és kiszáradás is. Létezik a burgonya-tojás diéta is aminek a hatása miatt megnőhet a koleszterinszint és okozhat vitamin és ásványi anyag hiányt is.

Csakis egyfajta gyümölcsöt sem ajánlott enni, mivel akkor nagyon sok fontos tápanyag és ásványi anyag hiányozni fog a szervezetből. Ez minden gyümölcsdiétára vonatkozik mint az alma, ananász, szőlő vagy dió. Az ivókúrák vashiányt  is okozhatnak. Senkit sem akarunk lebeszélni a diétáról, de oda kell figyelni ezekre a dolgokra különben könnyedén baj lehet.

 

Hogyan érhető el a folyamatos lassú fogyás?

A folyamatos, lassú fogyás alapja a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás. Az egyik legfontosabb szempont a kalóriadeficit elérése, vagyis kevesebb kalória bevitele, mint amennyit a szervezet eléget. Ezt úgy érheted el, hogy csökkented a cukorban, feldolgozott ételekben és telített zsírokban gazdag ételek fogyasztását, miközben növeled a zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és fehérjedús ételek arányát az étrendedben.

A mozgás szintén kulcsfontosságú: heti legalább 150 perc mérsékelt intenzitású aerob mozgás, mint például gyaloglás vagy biciklizés, ajánlott. Az izomerősítő gyakorlatok, mint a súlyzós edzés vagy a saját testsúlyos edzések, hozzájárulhatnak az anyagcsere fokozásához és az izomtömeg megtartásához.



Az étrend változtatással mindenképpen fontos bevezetni a rendszeres mozgást is. A rendszeres mozgás mellett nagyon sokat segíthet a HillVital Vitasilk nevű étrend-kiegészítő. A Vitasilk étrend-kiegészítő kapszula olyan hatóanyagok felhasználásával készült, melyek nagyban hozzájárulnak a felesleges kilóktól való megszabaduláshoz. Fogyasztása felgyorsítja az anyagcsere folyamatokat aminek köszönhetően nem csak javítható a test zsírégetési sebessége, de csökkenthető vele az étvágy. 

Összetevői: vitaminok, msm-et, L-karnitint, kalciumot, L-tirozint, bromelaint, kitozánt, koffeint, hialuronsavat, cinket, krómot és 9 növényi kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény. Ingyenes és gyors szállítás valamint 30 nap pénzvisszafizetési garancia is jár. 


"1 hónap alatt 14 kg sikerült fogyni, amiben sokat segített ez a kapszula. Azt szeretem benne, hogy eltelít és nem vagyok éhes, nincs falási rohamom, és természetes. Most rendelek megint újra."

 

Hirtelen történt fogyás.

Mik lehetnek az izom fogyás okai?

 

Inaktivitás vagy alacsony aktivitás: Az izmokat rendszeres edzéssel és mozgással kell stimulálni, hogy fenntartsák erejüket és méretüket. Ha valaki hosszú ideig inaktív vagy kevésbé aktív életmódot folytat, az izomstimuláció hiánya izomvesztéshez vezethet.

 

Életkor: Az öregedés természetes folyamata során az emberi test hajlamosabbá válik az izomvesztésre. Az idősebb embereknek általában nehezebb fenntartani és növelni az izomtömeget.

 

Betegségek vagy sérülések: Bizonyos betegségek, mint például a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), szívelégtelenség és rákos megbetegedések, valamint sérülések, műtétek vagy hosszú ágynyugalom is vezethetnek izomfogyáshoz.

 

Táplálkozás hiányosságai: A megfelelő tápanyagok nélkül az izmok nem tudnak megfelelően fejlődni és fenntartani magukat. A fehérje, az energia, a vitaminok és ásványi anyagok hiánya hozzájárulhat az izomvesztéshez.

 

Túlzott kalóriadeficit: Ha valaki hosszabb ideig túl kevés kalóriát fogyaszt, az a test izomtömegének lebontásához vezethet a test energiaszükséglete kielégítése érdekében.

 

Hormonális változások: Bizonyos hormonok, például a tesztoszteron és az növekedési hormon, kulcsfontosságúak az izomnövekedésben. Hormonális egyensúlyhiány vagy csökkenő hormonszintek izomfogyást eredményezhetnek.

 

Krónikus stressz: Prolongált stresszhatás a kortizol nevű stresszhormon felszabadulásához vezethet, ami az izomszövetet is roncsolhatja.