Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A hormonok okozta túlsúly jelei

2024. 05. 16. 13:10:00 HillVital

Nagyon sok oka lehet az elhízásnak. Ide tartozik az örökletes hajlam, a rossz étkezési szokások, vagy a mozgásszegény életmód.
 

A hízás már-már kóros hátterében, akár pajzsmirigy probléma is állhat.
 

A hirtelen hízás okainak hátterében számos tényező állhat:

 

Túlzott kalóriabevitel: Ha több kalóriát fogyasztunk, mint amennyit elégetünk, a testünk zsírt raktározhat, ami hízáshoz vezethet.

 

Étkezési szokások változása: Ha az étkezési szokásaink változnak, például azért, mert többet eszünk, több édességet vagy feldolgozott ételeket fogyasztunk, az is hozzájárulhat a hízáshoz.

 

Hormonális változások: Bizonyos hormonális változások is okozhatnak hízást, például a pajzsmirigy alulműködése.

 

Stressz: A stressz szintén hízást okozhat, mert az emberek gyakran "túlevéssel" kezelik a stresszt.

 

Gyógyszerek: Néhány gyógyszer mellékhatása lehet a hízás, például a szteroidok.

 

Egészségügyi problémák: Bizonyos egészségügyi problémák, például a policisztás petefészek szindróma is hízáshoz vezethet.

 

Azonban van olyan eset, amikor a túlsúly hátterében valamilyen hormonális probléma áll.

Az elhízás számos veszélyes betegség rizikófaktorát növeli meg, de ha az eredete hormonális, akkor már maga a kiváltó ok is eredményezhet más egészségügyi problémákat. Ezért, ha túlsúllyal küzdesz, fontos feltárni a kiváltó okokat.

 

Mi számít hormonális elhízásnak?

Hormonális elhízásról beszélve általában a hormonális rendellenességek okozta elhízást értjük. A hormonoknak számos szerepük van a testsúly szabályozásában, és ha ezek a hormonok nem működnek megfelelően, az befolyásolhatja az anyagcserét és az étvágyat, ami hozzájárulhat az elhízáshoz.

 

Mit lehet tenni a hormonális hasi hízás ellen?

Hormonális hasi elhízás esetén fontos megérteni, hogy a testtömeg eloszlása és a hasi zsír lerakódása számos tényezőtől függ, beleértve genetikai, életmódbeli és hormonális tényezőket is. A hormonális egyensúlyhiányok, például inzulinrezisztencia vagy nem megfelelően működő pajzsmirigy hasi elhízáshoz vezethet?

 

Sokan teszik fel a kérdést, hogy melyik hormon okoz elhízást, illetve mik lehetnek a hormonok okozta túlsúly jelei.

Az igazság az, hogy hormonális hízás mindkét hormon túlzott aktivitása miatt kialakulhat.

A nők elsősorban a fenékre, csípőre és combra híznak. Tehát az úgynevezett nőies helyekre. Ha nálad a zsírok inkább a hasra, mellre és arcra rakódnak lefelé, akkor ez utalhat fokozott férfihormon aktivitásra.

 

Mit tehetünk hormonális hízás ellen?

Hormonális hízás ellen tenni lehet néhány dolgot, bár fontos megjegyezni, hogy minden eset más és egyedi lehet, és mielőtt bármilyen változtatást eszközölnél, érdemes lenne konzultálni egy orvossal vagy dietetikussal.

 

Egészséges étrend: Fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat és sovány fehérjéket. Kerüld a magas cukor- és zsírtartalmú ételeket, valamint az előre csomagolt, feldolgozott ételeket.

 

Rendszeres testmozgás: Heti legalább négy vagy öt alkalommal végezz legalább 30 percig tartó mérsékelt vagy intenzív testmozgást. A kardioedzés és az erősítő gyakorlatok egyaránt segíthetnek a testsúly kontrollálásában.

 

Stresszkezelés: A stressz hatással lehet a hormonális egyensúlyra, ami hozzájárulhat a hízásához. Próbálj meg olyan stresszcsökkentő módszereket bevezetni az életedbe, mint például a meditáció, a jóga vagy a relaxációs gyakorlatok.

 

Elegendő alvás: A megfelelő mennyiségű alvás elengedhetetlen a hormonális egyensúly fenntartásához és a testsúly kontrollálásához. Próbálj meg minden éjszaka legalább 7-9 órát aludni.

 

Orvosi konzultáció: Ha úgy érzed, hogy hormonális problémák állhatnak a hízásod hátterében, konzultálj egy endokrinológussal vagy más orvossal. Ők segíthetnek meghatározni az esetleges hormonális egyensúlyhiányokat és javasolhatnak megfelelő kezeléseket vagy változtatásokat az életmódban.

 

A túlzott férfihormon-termelés gyakran társul túlzott inzulintermeléssel.

Ennek jele lehet, ha gyakran tör rád gyengeség, rosszullét, remegés, ami akkor múlik el, ha valamilyen édességet eszel - azon túl, hogy a le-fel ugráló vércukorszint komoly egészségügyi károsodáshoz, akár cukorbetegség kialakulásához is vezethet, az édesség-elsősegély a fogyást sem segíti elő. Nők esetében sokat keresett kérdés, hogy hogyan lehet mellre hízni. Ne vonjunk le elhamarkodott következtetést, a férfihormon termelés fokozása erre nem jelent megoldást. Sajnos ha külsőleg avatkozunk be ilyen jelleggel, akkor az nagyobb problémákat is okozhat a hormonháztartásban. 

Összegzésként tehát, ha a férfihormon aktivitása növekszik, akkor jelentkezik a hasra hízás, az arcra hízás, valamint meglepő lehet, de a mellre hízás okai között is nagy szerepet játszhat.

 

A női hormon túlsúlyba kerülése szintén elhízást okoz.

Ebben az esetben a zsír a fenékre, combra, és a csípőre rakódnak le. A combra hízás okai és a csípőre hízás okai között így megemlíthető a női hormon túlzott termelődése. A túlzott nőihormon-termelés nem kedvez a teherbeesésnek. A túlzott női hormon egyik jele lehet rendszertelen, kimaradó menstruáció is. Tehát ha a nőihormon-termelés fokozódik akkor jelentkezhet fenékre hízás, csípőre hízás, valamint combra hízás is.

 

Mitől lehet fenékre hízni?

A fenékre hízás gyakran alkattól, illetve a hormonoktól függ. Azok akik gömbölyű, illetve körte alakú fenékkel rendelkeznek azoknál gyakran dominál a pajzsmirigy hormon, illetve a petefészek hormon. Ilyen esetben pedig a hízás bizony a fenékre, illetve az alsó tájakra összpontosul. Emiatt érdemes odafigyelni, hogy mit is eszünk, valamint nem árt az sem, ha sportolunk.

Ha arra gyanakszol, hogy az elhízást valamilyen hormonális zavar okozza, ne hanyagold el. Hiszen a probléma megszüntetése nélkül nem fogsz tudni lefogyni, és arra is jó esélyed van, hogy komolyabb egészségügyi károsodást szenvedsz.

 

Mik lehetnek az arcra hízás okai?

Az arcra hízás okai lehet a genetika, a hormonális változások, a stressz, rossz étrend, mozgáshiány, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, szteroidok szedése, illetve bizonyos gyógyszerek mellékhatása is.

 

Hirtelen hízás hasra? Nézzük milyen okai lehetnek!

 

Táplálkozás: Túlzottan magas kalóriatartalmú étrend vagy az egészségtelen ételek fogyasztása miatt a kalóriaegyensúly megbomolhat, ami súlynövekedést eredményezhet.

 

Életmódbeli változások: A fizikai aktivitás csökkenése vagy a rendszeres testmozgás hiánya hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz, különösen a hasi területen.

 

Stressz: Krónikus stressz hatására fokozott kortizoltermelés indulhat be, ami az étvágyat növelheti, különösen a hasi zsírok iránt.

 

Vízvisszatartás: Időszakosan előforduló vízvisszatartás a hormonális változások vagy a sóbevitel növelése miatt is okozhat átmeneti súlynövekedést, különösen a has területén.

 

Emésztési problémák: Bizonyos emésztési rendellenességek vagy irritábilis bél szindróma (IBS) puffadást és súlynövekedést okozhatnak a hasi területen.

 

Gyulladás: Krónikus gyulladásos állapotok, mint például az inzulinrezisztencia vagy a metabolikus szindróma, összefüggésbe hozhatók a hasi területen tapasztalható súlygyarapodással.

 

A hasra hízás megszüntetése

  • Egészséges táplálkozás:

    • Fogyassz több rostot: Az élelmi rostok segíthetnek a teltségérzet fenntartásában, és javíthatják az emésztést.

    • Válassz magas fehérjetartalmú ételeket: Az egészséges fehérjefogyasztás segíthet a sovány izomtömeg növelésében és az étvágy kontrollálásában.

    • Korlátozd a finomított szénhidrátokat: Csökkentsd a fehér kenyerek, tészták és édességek fogyasztását, és válassz teljes kiőrlésű, rostban gazdag változatokat.

    • Kerüld az egészségtelen zsírokat: Válaszd az egészséges zsírokat, mint például az olívaolaj és az avokádó, és csökkentsd az ételekben és italokban található transzzsírok mennyiségét.

  • Rendszeres testmozgás:

    • Kardioedzés: A kardiovaszkuláris edzések, mint például futás, úszás vagy kerékpározás, segíthetnek a kalóriák elégetésében és az általános testzsír csökkentésében.

    • Erősítő edzés: Az izomépítő edzések, például súlyemelés vagy testtömeg-gyakorlatok, segíthetnek az anyagcsere felgyorsításában és az izomtömeg növelésében.

  • Stresszkezelés:

    • Próbálj meg stresszkezelő technikákat, mint például mély légzés, jóga vagy meditáció. A stressz csökkentése hozzájárulhat a kortizol szint csökkentéséhez és az étvágy kontrollálásához.

  • Elegendő alvás:

    • Ügyelj arra, hogy elegendő és minőségi alvásod legyen. Az alváshiány összefüggésbe hozható a súlygyarapodással és a hasi terület zsírlerakódásával.

  • Megfelelő hidratáció:

    • Fogyassz elegendő vizet naponta. A megfelelő hidratáció segíthet a puffadás csökkentésében és az anyagcsere támogatásában.

  • Életmódbeli változások:

    • Kerüld az egészségtelen szokásokat, mint például túlzott alkoholfogyasztás vagy dohányzás.

    • Mozogj rendszeresen.

 

Inzulinrezisztencia és a hízás

Az inzulinrezisztencia az életmóddal szorosan összefügg. Kialakulásában nagy szerepe van a mozgáshiánynak és a helytelen táplálkozásnak. Kialakulása esetén még nehezebb a fogyás, azonban hogy is okozhat ez hízást? A sejtek rezisztensé válnak az inzulinnal szemben, melynek feladata a glükóz sejtekbe való beépítése lenne. A rezisztencia hatására a szervezet úgy érzékeli, hogy több inzulinra van szüksége, így a hasnyálmirigy többet bocsát ki. Az inzulin azonban a zsírtartalékok felépítését végzi, így hozzájárul,  hogy a zsír a tartalékokban maradjon. Ennek köszönhetően a hirtelen hízás, a hasra hízás, arcra hízás, fenékre hízás, combra hízás vagy karra hízás okaiként is okolható.
 

A hízás már-már kóros hátterében, akár pajzsmirigy probléma is állhat.

A pajzsmirigy működéséhez elengedhetetlen a jód, melyet a pajzsmirigy egyes élelmiszerekből jut hozzá. A pajzsmirigy esetében a szerv alulműködése okozza a hízást, melynek hátterében leggyakrabban a jódhiány vagy egyes esetekben a születést követő pajzsmirigygyulladás áll.
 

Igen gyakori tünetei, hogy a beteg megfelelő étrend és rendszeres testmozgás mellett is hízik. Emellett a beteg gyakran tapasztal gyengeséget, fáradtságot, rossz közérzetet, valamint ingerlékenységet, bőrszárazságot, székrekedést és még akár hajhullást is. Általában a legtöbb diéta alapja a zsírbevitel csökkentése szokott lenni, ám ha az ember eltúlozza, akkor akár vitaminhiánya is lehet és az abból következő hiánybetegségek is kialakulhatnak. Akár a szervezet anyagcseréje is lelassulhat, ez pedig egészségügyi problémákat okozhat. A jelentős zsírbevitel csökkentésével nem jut hozzá a szükséges tápanyagokhoz a szervezet.
 

A hormonok okozta túlsúly jelei