Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Éjszakai karfájdalom okai

2024. 06. 05. 09:37:00 Hillvital.hu

Nagyon sokszor használjuk egy nap a kezeinket, ám senki se gondol bele, hogy mekkora terhelésnek vannak kitéve a csontok, az izmok és az idegek. Ezek lehetnek az éjszakai karfájdalom okai!

 

Sokféle kézbetegség közül a legalattomosabb a kéztő alagút-szindróma.

A váll- és karfájdalom tulajdonképpen már a nyaknál elkezdődhet. Ugyanis itt lépnek ki a gerincvelőből a vállat és az egész felső végtagot, de részben a mellkasi és hasi zsigereket is beidegző ideggyökök. Ezért olykor nem könnyű megállapítani, hogy valakinek valóban a válla fáj-e, vagy a kínzó érzés eredete a nyakcsigolyáknál keresendő-e, esetleg súlyos koszorúér-betegséggel állunk-e szemben. A bal kar fájdalom létrejöhet egy sérülés, alagút szindróma vagy akár migrén miatt is. Ha a bal karfájdalom mellé mellkasi fájdalom illetve légszomj is társul, akkor mentőt kell hívni mert ez a szívinfarktus jele is lehet. A felkar fájdalom jelentkezhet a jobb kar fájdalom és a bal kar fájdalom képében is. Az okai lehetnek itt is szintén egy sérülés, de lehet akár porckorongsérv és a már említett alagút szindróma is. 

 


Az alagút szindróma azon kórképek összefoglaló neve, ahol anatómiailag preformált alagútban haladó ideg nyomás alá kerül. 

A legismertebb a karpális alagút szindróma ( carpal tunnel syndroma ), melyben a nervusz mediánusz a csukló magasságában kerül nyomás alá. Legjellemzőbb panasz a kézujjak zsibbadása, mely főleg reggelente, éjszaka jelentkezik. A beteg gyakran felébred a zsibbadásra, mely gyakran fájdalmas.
 

De mit is jelent ez a betegség?

Azért ennyire alattomos mert a tünetek hol lassan hol pedig gyorsan fokozódnak. A kézhez futó ideg nyomás alá kerül az ínak, az izmok és a csontok által alkotott alagútban. A tünetek általában váratlanul jelentkeznek, passzív állapotban. A kezdeti tünet az éjszakai kézzsibbadás ami egy kis fájdalommal is jár. Ha ilyen problémára ébredünk fel éjszaka, akkor az már aggodalomra ad okot. Eleinte napközben nem is észlelhetőek a panaszok, ezért nem is törődik vele az ember. Ezek a tünetek maguktól nem fognak csillapodni, és ráadásul egyre gyakrabban fognak jelentkezni. A "bal kar fájdalom éjszaka", valamint a "jobb kar fájdalom éjszaka" is egyfajta tünetnek nevezhetőek. Ez idegi probléma amit nem lehet fájdalomcsillapítóval kezelni, de ha sokáig kezeletlen marad akkor akár ideg károsodás, vagy izomsorvadás is kialakulhat. A diagnózis pontos megállapításához természetesen orvosi vizsgálat szükséges.
 

Érdemes lehet még természetes összetevőkből álló termékeket használni amelyek segíthetnek enyhíteni a fájdalmat. A Gyógyfüves Mesterbalzsam 12 gyógynövényt tartalmaz és ezenkívül semmiféle mesterséges összetevő nem található meg benne. Próbáld ki te is bátran!

 

Az éjszakai bal felkarfájdalom okai

  • Sérülés: Az éjszakai bal felkar fájdalom leggyakoribb oka a sérülés, például a törés, ficam vagy izomhúzódás. Ha a fájdalom egy specifikus esemény után jelentkezik, például egy baleset vagy egy sportolás során, akkor nagyobb az esély arra, hogy sérülés okozza a fájdalmat.

  • Túlterhelés: A gyakori vagy ismétlődő mozgások, mint például a teniszezés, az úszás vagy a kertészkedés, túlterhelhetik a karizmokat és ínszalagokat, aminek következtében fájdalom és merevség alakulhat ki.

  • Izom- és csontrendszeri betegségek: Az izom- és csontrendszeri betegségek is okozhatnak éjszakai bal felkar fájdalmat. Például a csontritkulás, a reuma és az ízületi gyulladás mind olyan állapotok, amelyek fájdalmat és merevséget okozhatnak a karban.

  • Idegrendszeri problémák: Az idegrendszeri problémák, például a karoszság vagy a mellkasi ideggyulladás is okozhatnak éjszakai bal felkar fájdalmat.

  • Szívproblémák: Noha ritkán, de a szívproblémák is okozhatnak éjszakai bal felkar fájdalmat. A szívproblémák általában mellkasi fájdalmat és légszomjat okoznak, de ezek a tünetek néha kisugározhatnak a karba is.

 

Milyen okai lehetnek annak, ha mindkét kar fájdalom éjszaka jelentkezik?

  • Artritisz: Az ízületek gyulladása okozhat fájdalmat mindkét karban.

  • Cervicalis radiculopathia (nyaki gerincvelői elváltozás): A nyaki gerinc problémái átterjedhetnek a karokra és fájdalmat okozhatnak éjszaka.

  • Polymyalgia rheumatica: Ez egy autoimmun betegség, amely fájdalmat okozhat a vállban, karban és nyakban.

  • Túlterhelés: Az elhúzódó, monoton mozgások, például a gépkezelés vagy a tolltartás okozhat fájdalmat a karokban.

 

Kar fájdalom éjszaka

 

A bal felkarfájdalom okai

A bal felkar fájdalmának számos oka lehet, amelyek közül néhány az alábbiak:

 

Szívproblémák: A bal kar fájdalom okai közül a szív eredetű problémák esetén fontos a kellő figyelem! A bal kar fájdalma ugyanis gyakran összefüggésbe hozható szívproblémákkal, például szívinfarktussal vagy anginával. Az angina olyan állapot, amikor a szív nem kap elég oxigént, ami fájdalmat és nyomást okozhat a mellkasban és a bal felkarban.

 

Izom- és ízületi problémák: Az izomfeszülés, húzódás vagy sérülés vezethet karizom fájdalom kialakulásához. Ugyanakkor az ízületek gyulladása vagy kopása is okozhat kellemetlenséget, melyek fájdalmat válthatnak ki.

 

Idegi problémák: A felkarban futó idegek irritációja vagy sérülése fájdalmat és zsibbadást okozhat. A carpal tunnel szindróma, ahol az ideg a csuklónál szorul, például ilyen problémát okozhat.

 

Gerincproblémák: A nyaki gerincproblémák, például porckorongsérv vagy idegi gyökerek szorítása a nyaknál, fájdalmat sugározhat a bal felkarba.

 

Bőrproblémák: Ritkán, de a bőrproblémák, például fertőzések vagy allergiák is okozhatnak fájdalmat a felkarban.

 

Belső szervek problémái: Néha a bal felkar fájdalma a belső szervek problémáira, például a tüdő vagy a gyomor irányába is sugározhat.

 

Túlzott terhelés vagy mozgás: Fokozott fizikai terhelés vagy olyan mozdulatok, amelyek nem szokványosak, izomfeszülést vagy sérülést okozhatnak a felkarban.

 

 

A bal illetve jobb kar fájdalom kezelése többféle módon lehetséges

 

Nyugalom és pihenés: Pihenj és adj időt a sérült vagy fájó területnek gyógyulni. Kerüld azokat a tevékenységeket, amelyek fokozhatják a fájdalmat.

 

Jég és hőterápia: Az akut sérülések esetén alkalmazd a hidegterápiát (jégcsomag vagy jegelés), ami csökkentheti a duzzanatot és a fájdalmat. Krónikus fájdalom esetén a melegterápia (melegítő párna vagy meleg fürdő) segíthet ellazítani az izmokat.

 

Fájdalomcsillapítók: A fájdalomcsillapítók segíthetnek enyhíteni a fájdalmat és a gyulladást. Fontos azonban figyelembe venni az esetleges mellékhatásokat és az egészségügyi előírásokat.

 

Fizioterápia: Szakértői irányítás mellett végzett fizioterápia segíthet az izmok és az ízületek erősítésében, valamint a normális mozgástartomány visszaállításában.

 

Nyújtás és erősítés: Megfelelő nyújtás és erősítő gyakorlatok segíthetnek megelőzni a fájdalmat és javítani a kar izomzatának állapotát.

 

Masszázs: Az izomlazító masszázs segíthet csökkenteni az izomfeszültséget és javítani a vérkeringést.

 

Orvosi vizsgálat: Ha a fájdalom tartós vagy erős, mindenképpen konzultálj egy egészségügyi szakemberrel. Ő képes lesz az okokat megállapítani és egyéni kezelési tervet kialakítani.