A karfiol a keresztesvirágúak családjába tartozó egyéves növény.
Közeli rokonságban áll a káposztával, a kelkáposztával, a brokkolival és a kelbimbóval.
A Földközi-tenger keleti tájékáról származik. A növény módosult, húsos virágzatát fogyasztjuk, amelyet rózsának nevezünk. A karfiolrózsák kifejlődését többek között a hőmérséklet, a nappalok hosszúsága, vagyis a napfény, illetve a víz mennyisége jelentősen befolyásolja. A nyári nagy meleg a virágképzést gátolja. A káposztához képest a nagy hideget kevésbé tűri.
A karfiol energiatartalma alacsony (30 kcal /126 kJ), így energiaszegény étrendek kialakításánál és a cukorbetegek számára kedvező tápanyagforrás lehet. Szénhidráttartalma (3,9%) csekély.
A karfiolnak az egészséges táplálkozásban nagy szerepe van, mivel a benne lévő élelmi rost, és bizonyos kéntartalmú összetevők- a többi káposztafélékhez hasonlóan- védelmet nyújthatnak egyes betegségekkel szemben. Továbbá a növény C-vitamin- tartalma is jelentős.
Hogyan fogyasszuk?
A karfiol az egyik legfiatalabb zöldségnövényünk, amelynek fogyasztása csak a századforduló után terjedt el Magyarországon.
A virágzat tömör szerkezetének köszönhetően főzés hatásra nem esik össze, és megőrzi formáját.
Szerencsére szinte egész évben kapható (melegágyi, szabadföldi) de a szezonja főleg nyár végén és ősszel van.
Sok családban télire lefagyasztják, és a téli hónapokban fogyasztják.
Akik emésztőrendszeri megbetegedésekben szenvednek, azoknak fogyasztása mellőzendő, mivel a növény magas rosttartalma miatt puffasztó hatású.
Konyhai felhasználására többféle alternatíva létezik. A legnépszerűbbek közé tartoznak a különféle változatú karfiollevesek (hagyományos módon, sűrítés tejföllel, tejszínnel, stb.), a rántott és a sült karfiol, de számos háztartásban savanyúságot is készítenek belőle.
Tippek - tanácsok
Termesztéséhez jó szerkezetű talaj (a közömbös vagy gyengén lúgos) és jó vízadottságú talaj szükséges. Az árnyékot nem kedveli. A káposztához képest igényes növény. Több fajtája létezik, a korai ültetési ideje áprilisra a késői júniusra esik, de a legjellemzőbb termesztési időszak az ősz. Rendszeres gyomlálást és kapálást igényel. Bő a vízigénye. A virágképződés megindulásakor két-három levelét össze szokták kötni, hogy ne barnuljon. Ha a rózsák a fajtára jellemző nagyságot elérték, megkezdődhet a szedés. Fontosabb kártevője a földibolha, betegsége pedig a peronoszpóra.