Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Ezek lehetnek a kézgörcs okai!

2024. 09. 11. 13:50:00 HillVital.hu

Az ujjak amikor görcsösen összehúzódnak, nem számít ritka problémának. Nagyon sokrétűek lehetnek a kiváltó okok. Ha folyamatosan fáj és nem kezeled, akkor csak rontasz a helyzeten. 
 

Most kiderül mik lehetnek az okai és egy kis segítséget is adunk neked.
 


Egy kézgörcs vagy ujjgörcs sok esetben egy sima megerőltetés eredménye szokott lenni. Ha túlerőlteted az izmaidat, akkor jön létre a görcs a kézben.

 

A háziasszonyoknál ez gyakran kialakulhat egy nagytakarítás, szőnyegtisztítás vagy egy folyamatos súrolás során. Ezt kísérheti gyengeség-érzés is, de általában 1-2 nap múlva egy kis pihentetéssel elmúlik. Érdemes ez idő alatt magnéziumot és kalciumot szedni, mivel ezek segítik az izmok és az ízületek regenerációját. Ha nem csillapodnak a tünetek néhány nap alatt, hanem csak rosszabb lesz, akkor akár ínhüvelygyulladás is állhat a probléma mögött. Eben az esetben érdemes egy szakorvost felkeresni.

 

Mik lehetnek az izomgörcs okai?

Az izomgörcs hirtelen, akaratlan izomösszehúzódás, amely fájdalmas lehet, és néhány másodperctől akár több percig is tarthat. 

 

Elektrolit-egyensúlyhiány: A nátrium, kálium, kalcium vagy magnézium alacsony szintje miatt az izmok nem működnek megfelelően, ami görcsöt okozhat.

 

Dehidratáció: A test vízvesztése csökkentheti az izmok hidratáltságát, ami hozzájárulhat a görcsök kialakulásához.

 

Izomfáradtság: Túlzott terhelés vagy hosszan tartó fizikai aktivitás izomgörcshöz vezethet.

 

Vérkeringési problémák: A nem megfelelő véráramlás az izmokba oxigénhiányt okozhat, ami görcsöket válthat ki.

 

Helytelen testtartás vagy túlzott terhelés: Hosszú ideig tartó rossz testtartás vagy egyoldalú terhelés miatt az izmok megfeszülhetnek és görcsbe rándulhatnak.

 

Egészségi állapotok: Bizonyos betegségek, mint például a cukorbetegség, vesebetegség vagy idegrendszeri problémák, hajlamosíthatnak az izomgörcsre.

 

Magnézium izomgörcs ellen segíthet?

A magnézium egy olyan ásványi anyag, amely fontos szerepet játszik az izmok és az idegrendszer normál működésében. A magnéziumhiány összefüggésbe hozható az izomgörcsökkel, mert a magnézium segíti az izmokban található ionok áramlását, ami szükséges az izmok összehúzódásához és relaxációjához. A magnézium-kiegészítés javíthatja az izomfunkciót, csökkentheti az izomfáradást és az izomgörcsöket, valamint javíthatja az általános egészségi állapotot. A magnézium-kiegészítés segíthet a sportolóknak, a nehéz fizikai munkát végzőknek, valamint azoknak, akiknek magas a kockázata az izomgörcsöknek. Folyamatos szedése azonban csak abban ez esetben javasolt, ha bizonyított a szervezet magnéziumhiánya!

Az is előfordulhat, hogy az ujjak görcsös fájdalma nem egy megerőltetés után jelentkezik, hanem csak egyszerűen éjszaka közben. Az ilyen görcs zsibbadással is jár valamint izomgyengeséggel. Valószínűleg ilyenkor idegi eredetű a probléma mint pl. az alagút szindróma. Ha te is ilyet tapasztalsz, akkor ajánlott egy neurológus szakorvosnak megmutatni.

 

Ezt lehet nem gondoltad volna, de zsibbadó és görcsölő érzést tud okozni a kézfejben és az ujjakban is egy nyaki-gerinc kopásos elváltozás is akár. Ritkán olyan eset is előfordulhat, hogy az ujjak panaszai világítanak rá egy lehetséges gerincproblémára.

 

A kéz görcs okai lehetnek még a számítógépnél töltött hosszú órák. Ha nagyon sokáig egy helyben tartod a kezeidet és úgy gépelsz, akkor könnyedén görcsbe rándulhat. Aki számítógéppel dolgozik annak mindenképpen óránként pihenőt kell tartania, hogy a megfáradt végtagjait pihentesse. Akár a zenészeknek is begörcsölhet a kezük, főleg a gitárosoknak.  


A kéz és lábgörcsök okai között felmerülhet még 

 

Elektrolit egyensúlyhiány: A kéz és láb görcsök kialakulásának egyik leggyakoribb oka az elégtelen elektrolit (pl. kálium, magnézium, kalcium) szint a szervezetben. Az elégtelen mennyiségű elektrolit zavarhatja az izomösszehúzódás és ellazulás folyamatát.

 

Fáradtság és túlerőltetés: Intenzív fizikai aktivitás vagy hosszantartó használat során az izmok elfáradhatnak, ami görcsökhöz vezethet. Gyakran a sportolók, fizikailag megterhelő munkát végzők és azok, akik hosszú ideig egy helyben ülnek vagy állnak, hajlamosak erre a problémára.

 

Hiányos vérkeringés: A vérellátás hiánya vagy csökkent véráramlás az izmokban görcsöket okozhat. Ez előfordulhat hosszú ideig tartó ülő vagy álló helyzetben, illetve az érrendszeri problémákkal küzdő emberek esetében.

 

Idegrendszeri rendellenességek: Bizonyos idegrendszeri betegségek, például az idegeket érintő neuropátia vagy az agy-gerincvelői rendszer betegségei is okozhatnak görcsöket a kézben és a lábban.

 

Gyógyszerek mellékhatásai: Néhány gyógyszer mellékhatásaként izomgörcsök jelentkezhetnek. Például a vízhajtók, a szívgyógyszerek vagy a bizonyos antidepresszánsok ilyen hatással lehetnek.

 

Dehidratáció: A test kiszáradása vagy elégtelen folyadékfogyasztás is okozhat izomgörcsöket. A vízhiány miatt az elektrolitok koncentrációja a szervezetben megnőhet, ami görcsökhöz vezethet.

 

 

Zsibbadó ujjak a jobb kézben

 

1. Nyomás vagy sérülés

  • Nyomás: Hosszabb ideig tartó nyomás egy idegre vagy érre (például ha alvás közben rossz helyzetben van a kéz).

  • Sérülés: Kéz, csukló vagy kar sérülése, amely idegeket vagy ereket érinthet.

 

2. Idegbecsípődés

  • Karpális alagút szindróma: Az alagútban futó medianusz ideg nyomás alatt van, ami zsibbadást, fájdalmat és gyengeséget okozhat a kézben és az ujjakban.

  • Ulnaris alagút szindróma: Az ulnáris ideg becsípődése a könyök környékén, ami szintén zsibbadást okozhat a kézben, különösen a kisujjban és a gyűrűsujjban.

 

3. Vérkeringési problémák

  • Raynaud-szindróma: Az ujjak hidegre vagy stresszre érzékenyen reagálnak, elszíneződhetnek és zsibbadhatnak.

  • Vérkeringési zavarok: Rossz vérkeringés is okozhat zsibbadást.

 

4. Idegrendszeri betegségek

  • Perifériás neuropátia: Az idegek károsodása, amely különböző okokból, például cukorbetegség miatt is kialakulhat.

  • Nyaki gerinc problémák: Nyaki porckorongsérv vagy más gerincproblémák, amelyek az idegeket érintik, szintén okozhatnak zsibbadást a karban és a kézben.

 

5. Gyulladásos állapotok

  • Arthritis: Az ízületek gyulladása, amely fájdalmat és zsibbadást okozhat.

  • Tendinitis: Az inak gyulladása, amely fájdalmat és zsibbadást okozhat a kézben.

 

6. Egyéb tényezők

  • Vitaminhiány: B-vitamin hiány is okozhat idegi tüneteket, beleértve a zsibbadást.

  • Alkoholizmus: Hosszú távú alkoholfogyasztás idegkárosodást eredményezhet.


Miért görcsölnek az ujjaim?

A kéz ujjainak görcse több okból kifolyólag is jelentkezhet, hiszen egy görcs kialakulhat egy ártalmatlan mozdulattól is. Akár este alvás közben is begörcsölhet az ujj ha sokáig egy pózban alszol. Ez nagyon hamar el is múlik csak egy kicsit rázni és nyújtani kell a karodat. Nem szabad azért kihagyni, hogy ha gyakran görcsöl látszólag indokolatlanul, akkor lehet súlyosabb probléma is a háttérben, ebben az esetben rögtön orvoshoz kell fordulni. A görcsök akár egy gyógyszer mellékhatásaként is jelentkezhetnek.

 

Az ujj görcs vagy az ujjak görcse, vagy az ujjak görcsölése egyszerűen lehet a B12-vitaminhiány miatt is. Ez azoknál az embereknél is előfordulhat akik diétáznak. Magnézium, kalcium és káliumhiány is állhat a háttérben. Egy súlyosabb, hosszabb ideig elhúzódó stressz miatt is képes a görcs kialakulása.

 

 

Milyen okai lehetnek a tenyér görcsnek?

  • Átmeneti vérellátási zavarok: Az átmeneti vérellátási zavarok görcsöket okozhatnak a tenyérben.

  • Dehidratáció: A folyadékhiány görcsöket idézhet elő a akár a tenyérben is.

  • Izomgörcsök: Az izomgörcsök a fizikai megterhelés, a stressz, vagy a túlzott edzés következményei lehetnek, melyek akár a tenyér izmaiban is jelentkezhetnek.

  • Neurológiai betegségek: Bizonyos neurológiai betegségek, mint például a Parkinson-kór vagy az ALS, görcsöket okozhatnak a testrészekben.

  • Gyulladásos betegségek: Az ízületi gyulladás vagy a reumás betegség is válthat ki görcsöket.

 

Mi lehet a hüvelykujj görcs oka?

A hüvelykujj görcs leggyakoribb oka az izomfáradás, az izomgyengeség, a karban található elváltozások, a köszvény, a cukorbetegség és az ízületi gyulladás. Ezenkívül bizonyos sérülések, például a kézfej sérülései, valamint az életkor előrehaladtával bekövetkező ízületi degeneráció is okozhat görcsöket a hüvelykujjadban.

 

A kézfej görcs az izmok akaratlan összehúzódása ami során az izmok sokkal szorosabban kötődnek össze mint amikor akarva mozognak.

Ez hirtelen szokott előfordulni és nagyon fájdalmas is lehet. A görcsös izom sokszor kitüremkedik a bőr alól és kemény valamint merev is lehet. Akkor is kialakulhat ha csak csupán túl sokáig tartod ugyanabban a helyzetben. Egy lassú és kíméletes nyújtás akár rögtön eredményt hozhat és elmúlhat a görcs és a fájdalom.

 

A megerőltetett kéz zsibbadása létrejöhet egy baleset után is ahol megsérült a kéztőcsont. Kialakulhat meszesedés a kéztő alagútban. Akár egy egyszerű csontkinövés is okozhatja a zsibbadást. Hormonális hatások is okozhatnak enyhébb zsibbadást. A cukorbetegség egyik jele a folyamatos kéz zsibbadás. Egy idegbecsípődés is előidézheti ezt a kellemetlen érzést.

 

A kéz görcs kezelése akár egyszerűen is történhet. Ehhez az alábbi videóban nyújtunk segítséget. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy minden kéz görcs ilyen egyszerűen kezelhető, hiszen a kiváltó ok nagyban befolyásolja a kezelés módszerét!

 

Tehát többféle oka lehet az ilyen görcsöknek, de az legyen az első, hogy 1-2 napig pihentesd valamint használj gyógynövényes balzsamot. Ha a probléma továbbra is fennáll, akkor kell elmenned orvoshoz. Az is fontos, hogy nem kell megrémülnöd, ha ilyet tapasztalsz.


Mi a tetánia?

A tetánia az izomgörcsökkel járó neurológiai rendellenesség, amelyet a testben lévő kalciumszint jelentős csökkenése vagy instabilitása okoz. Ez az állapot a szervezetben lévő kalcium- és magnéziumszint egyensúlyának zavara miatt jelentkezik.

 

A tetánia tünetei közé tartozhatnak az izomrángások, görcsök, az ujjak és az állkapocs elszorulása, valamint a test különböző részeinek merevsége. A roham könnyen felismerhető a végtagok tipikus tartásáról: ha azok az izmok rándulnak görcsbe, amelyek a kezet mozgatják, akkor jellegzetes kéztartás lép fel, amit őzfej-tartásnak nevezünk Ezek a tünetek általában azért jelentkeznek, mert a kalciumhiány miatt az idegimpulzusok nem megfelelően továbbítódnak az izmokhoz. 

 

Az "őzfej kéztartás" esetén a kéz ujjai jellegzetes pozícióba kerülnek:

  • A csukló hajlított (flexiós) helyzetben van.

  • Az ujjpercek hajlított (flexiós) helyzetben vannak, míg a hüvelykujj szemben áll a tenyérrel, mintha egy tárgyat tartana.

 

Az éjszakai kézfájdalom zsibbadás sok esetben kéztőalagút szindrómára utalhat.

De ennél a betegségnél még érezhetsz bizsergést, érzészavart, valamint a kéz szorítóereje is csökkenhet valamint funkciózavarok is felléphetnek. Ezt mindenképpen gyógytornával kell enyhíteni, de jót tesz a masszírozás és az ultrahangos kezelés is. Legrosszabb esetben kell alkalmazni injekciós kezelést vagy akár sebészeti beavatkozást.

 

A kéz fájdalom okai

  1. Izomfáradás és izomgörcsök: A rendszeresen ismétlődő mozdulatok, mint például a billentyűzeten való dolgozás, a sporttevékenységek, a kézfej izmait fáraszthatják és görcsökhöz vezethetnek.

  2. Ízületi gyulladás

  3. Traumatikus sérülések: A kézben található csontok és ízületek sérülése.

  4. Neurológiai betegségek: A kézfájdalom lehet a neurológiai betegségek és a központi idegrendszeri betegségek tünete is.

  5. Betegségek: Az ízületi betegségek, mint például a reumatoid artritis, a köszvény, a cukorbetegség is okozhatnak kézfájdalmat.

 

Érdemes még megemlíteni az állandó lábfej görcsöt is ami mögött többféle probléma is állhat. A lábfej görcs okai lehetnek:

  • Magas vérnyomás

  • Cukorbetegség

  • Vérszegénység

  • Pórusos vénák

  • Perifériás érbetegség

  • D-vitamin hiány

  • Ásványi anyag hiány, mint például kalcium, magnézium, vas

Tehát ha folyamatosan érzed a lábfej görcsöt, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnod.

Kéz görcs okai

Az köztudott és elfogadott tény az orvoslás területén, hogy a krémek évszázadok óta használt gyógyszerformák. Hatásuk azon alapul, hogy bőrünk – ami a legnagyobb szervünk - élénk anyagcserét folytat, kiválaszt és felvesz anyagokat.

Így képes arra, hogy a krémekbe kevert hatóanyagokat is felszívja, és eljuttassa a bőr alatti rétegekbe. A helyi, bemasszírozható krémes kezelésnek a legnagyobb előnye, hogy a krémben lévő gyógynövény hatóanyag teljes egészében oda kerül és ott fejti ki hatását, ahol szükség van rá. Gyógynövényes balzsamok tekintetében a legjobb választás a magas hatóanyaggal rendelkezőek.
 

Ilyen készítmény a HillVital Maximum balzsam is, reumatikus-ízületi panaszokra. Bőrbe masszírozva, gyorsan beszívódva fejti ki, gyógynövényes hatását. Speciális 19 gyógynövénnyel, magas hatóanyag tartalommal, vitaminokkal kifejlesztett balzsam, mely bőrbe masszírozva fejti ki a jótékony hatását. Ha legerősebb és a leghatékonyabb kell a reumatikus, ízületi fájdalmakra, akkor válaszd a természetet, a Maximum balzsamot. Ingyenes és gyors szállítás valamint 30 nap pénzvisszafizetési garancia.
 

"Maximálisan elégedett vagyok vele. Mióta megismertem rendszeresen rendelek belőle. Sok embernek ajánlottam már ezt a "csodakrémet". Az unokám nevezi így, mert mindenféle sérülés esetén is segít."