Vírus vagy baktérium?
A leggyakoribb fertőző betegségeket, mint például a náthát, torokfájást, megfázást, okozhatja baktérium és vírus is.
A tünetek nagyon hasonlóak, de honnan tudjuk, hogy mi okozza a fertőzést?
Először is nézzük, mi a különbség a vírus és a baktérium között?
A vírusok jóval kisebbek a baktériumoknál. Nem képesek az önálló életre, a gazdaszervezet sejtjeit használják arra, hogy szaporodjanak. A folyamat során a gazdasejtet elpusztítják, és súlyos tüneteket okoznak a szervezetben. A vírusok eredete bizonytalan. Több elmélet is létezik származásukat tekintve. Egyesek szerint leegyszerűsödött parazitabaktériumok voltak az ősei. Annak ellenére, hogy vannak génjeik és alkalmazkodnak a környezetükhöz, önálló anyagcserét nem folytatnak. Ennek köszönhetően élőlény mivoltuk a mai napig vita tárgyát képezi.
A baktériumok egysejtű élőlények, amelyek számtalan helyen képesek életben maradni, például a vízben, élelmiszereken, bárhol. A szervezetünkben is több milliárd baktérium él, anélkül, hogy betegséget okoznának. A jótékony hatású baktériumok segítik az immunrendszer működését. A baktériumoknak nincs sejtmagjuk, valamint más membránnal elhatárolt sejtszervecskéjük.
Most, hogy már ismerjük a vírusok és a baktériumok közötti különbséget, hamarosan megnézzük, hogyan különböztethetjük meg a két fertőzést.
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
