Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A céklalé elképesztő élettani hatásai

2024. 06. 05. 12:11:00 HillVital

A céklalé nagyon sok egészségre gyakorolt jótékony hatással rendelkezik.
 

Tápanyagértékét tekintve a céklában sok folsav és mangán található. Azonban a cékla zöld levelei is igen táplálóak, ráadásul A-, C-, és K-vitamint is tartalmaznak. Ezen kívül a céklalében olyan ásványi anyagok is megtalálhatóak, mint a kálium, szilícium, réz, vas és kalcium. Ezen tápanyagok nagyon jó hatással vannak a vérre, segítik a vörös vérsejt termelődést, valamint növelik a hemoglobin szintet is.

 


A céklalé jótékony hatásai avagy a mire jó a céklalé

 

A cékla egy erős antioxidánst tartalmaz, melynek gyulladásgátló és gombaölő hatása is van. A céklalében rejlő nyers sav hatékonyan oldja fel a szervezetben lerakódott szervetlen kalciumot. Rendszeres fogyasztásával enyhíthetőek az olyan panaszok, mint a vesekő, ízületi gyulladás és a visszér. Ezen kívül a céklalé hozzájárul az egészséges emésztéshez, a szervezet anyagcseréjéhez. Kitűnően tisztítja a beleket, valamint serkenti annak működését. A benne található rostok eltávolítják a felesleges salakanyagokat.
 

A céklalé ezen kívül, a benne rejlő folsav miatt, rendkívül jó hatással rendelkezik a várandós nőkre, ugyanis megakadályoz számos születési rendellenesség kialakulását, valamint biztosítja a baba megfelelő fejlődését.


Cékla hatása a szemre

A nyers céklalé fogyasztás nagyon jó hatással van a szemre, kifejezetten a retina egészségére. Mivel ezek az anyagok főzésnél már elpusztulnak, így érdemes nyersen fogyasztani a céklalevet.
 


Ezen kívül a rendszeres céklalé fogyasztás serkentheti a fizikai aktivitást, valamint csökkentheti a sportolás szervezetre gyakorolt negatív mellékhatásait.
Kiegyensúlyozza az oxigén felhasználást és növeli az állóképességet.

 

Mindezek mellett a céklalé fogyasztás csökkentheti a vérnyomást, valamint a „rossz” koleszterinszintet, amellett, hogy növeli a „jó” koleszterin szintjét. Napi egy pohár céklalé elfogyasztásával serkenthető az agy vérellátása, mivel a lé tágítja a vérereket.
 

Mivel a cékla sok rostot tartalmaz, viszont kevés kalóriát, ezért gyakran használják fogyáshoz is.

Emellett a céklalé hatásainak köszönhetően hatékonyan erősíti az immunrendszert, véd az ismétlődő fertőzésektől. Fogyasztása csökkenti a fáradtságot és növeli az állóképességet. A benne található magnézium miatt enyhíti az izomfeszültséget, valamint a stresszt és a szorongást.
 

A céklalé mire jó még?
 

A céklalé rendszeres fogyasztásával megelőzheti, valamint kezelhető az olyan bőrfertőzés, mint a pattanás vagy a kelés. Fogyasztása megtisztítja a vért, valamint eltávolítja a méreganyagokat, így egészséges bőrt kölcsönöz. 
 

A céklalében található nitrátok a testben nitrogén-oxiddá alakulhatnak, ami segíthet az edzés során növelni az oxigénellátást és a teljesítményt. A bio céklalé hatása sokkal erősebb lehet, mivel ellenőrzött ökológiai gazdaságból származó céklából szokott készülni.
 

Egy pohár céklalé.


Hogyan készíthető nyers céklalé házilag?
 

A nyers céklalé elkészítése egyszerű és egészséges módja annak, hogy kihasználjuk a cékla jótékony hatásait. Íme egy egyszerű recept a házilag készített nyers céklaléhez:
 

Hozzávalók:

  • 2-3 közepes méretű cékla (megmosva, meghámozva, és apróra vágva)
  • 1-2 alma (megmosva, magház eltávolítva, és szeletekre vágva)
  • 1 citrom leve
  • 1-2 evőkanál méz vagy más édesítőszer (ízlés szerint)
  • 4-5 dl hideg víz
  • Jégkockák (opcionális)
     

Elkészítés:

  1. Helyezd a céklát és az almát egy turmixgépbe.

  2. Add hozzá a frissen facsart citrom levét, mézet (vagy más édesítőszert) és hideg vizet.

  3. Turmixold össze az összetevőket.