Érdemes kicsit jobban belevetni magadat a témába ahhoz, hogy megértsd mi is állhat a kínzó gyomorgörcs és bélgörcsök mögött.
Azt legelőször is tudnod kell, hogy a gyomor és a bélrendszer egy üreges szervrendszer ami egészen a nyelőcsőtől a végbélnyílásig tart.
Ezek a részei: gyomor, vékonybél, vastagbél és a végbél.
A vastagbél egyik része a vakbél aminek szintén része a „féregnyúlvány” aminek a gyulladását vakbélgyulladásnak szoktak nevezni. Ez a név egyébként kicsit félrevezető mivel a vakbélgyulladás esetében valójában nem a vakbél gyullad be, hanem a hozzá csatlakozó zártvégű féregnyúlvány. Ez csak egy érdekesség.
A gyomor és bélrendszerben található szervek falának az összetétele nagyon hasonló. Ezek általában több rétegben elhelyezkedő izmok amelyek biztosítják a táplálék továbbhaladását. A működésük teljesen akaratlanul működik. Amennyiben zavar lép fel a működésükben, akkor az izmok nagyon elernyednek vagy akár túlságosan összehúzódhatnak amit görcsnek nevezünk és fájdalommal is járhat.
A gyomorgörcs tünetei a következők lehetnek:
Fájdalom: Általában a görcsökkel járó fájdalom hirtelen jelentkezik, és lehet erős, éles vagy görcsös jellegű. A fájdalom általában a gyomor területén vagy az alsó hasban lokalizálódik.
Görcsös érzés: Az érintettek gyakran leírják, hogy a görcsök időszakosan jelentkeznek, és olyan érzésük van, mintha valaki összeszorítaná vagy összekapcsolná a gyomruk izmait.
Hasmenés vagy székrekedés: A gyomorgörcsökkel gyakran társulhat hasmenés vagy székrekedés. Az emésztési folyamat zavart szenvedhet, ami változó bélmozgást eredményezhet.
Hányinger vagy hányás: Néhány ember émelygést, hányingert vagy akár hányást tapasztalhat a gyomorgörcsökkel együtt.
Puffadás: A gyomorgörcsökkel járó fájdalmas érzések általában fokozódnak a puffadás és a gázok felhalmozódása miatt.
Az erős gyomorgörcs okai különbözőek lehetnek, például:
- gyomor- és nyombélfekély
- gyomorhurut (gastritis)
- refluxbetegség
- gyulladásos bélbetegségek (például Crohn-betegség)
- epekő vagy vesekő
- stressz és idegi feszültség
- gyomorsavtúltermelés
- gyomor- és nyombélfekélyt okozó gyógyszerek
Gyomorgörcs evés után több okból kifolyólag is létrejöhet:
-
Gyomor- és nyombélfekély: A gyomor- és nyombélfekélyek gyakran okoznak evés utáni görcsöket.
-
Refluxbetegség: A refluxbetegségben a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, ami gyomorgörcsöt okozhat.
-
Gyomorhurut (gastritis): A gyomorhurut gyulladást okoz a gyomor nyálkahártyáján, ami görcsöket okozhat.
-
Egyes ételek és italok: Bizonyos ételek, mint például a fűszeres, zsíros, vagy füstölt ételek, és italok, mint például a koffein, alkohol, vagy a citrusfélék, gyomorgörcsöt okozhatnak.
-
Stressz és idegi feszültség: Az idegeskedés és a stressz gyomorgörcsöt okozhat, mivel fokozza a gyomor savtermelését. Továbbá a stressz és feszültség akár végbél záróizom görcsöket is okozhat.
Nézzük a gyomor görccsel járó leggyakoribb betegségeit
A gyomorszáji görcs
A gyomor egy tömlőszerű kitágult szerv amit a nyelőcsőtől a gyomorszáj választja el. Ha ez a záróizom nagyon erősen zár össze vagy görcsben van (ezt nevezzük a gyomorszáj görcsnek), akkor a nyelés során a táplálék nagyon nehezen vagy nem is jut bele a gyomorba. Ez a probléma szerencsére nagyon ritkán fordul elő. Inkább a nyelőcső alsó részének vagy a gyomorfenék betegségeihez társul és fájdalommal is jár. Ennek a problémának a végső megoldása alapvetően a tüneteket kiváltó problémák gyógyításában rejlik.
Gyomorkapu görcs
Felnőtteknél a gyomor, a patkóbél vagy esetleg a hasnyálmirigy fejének a megbetegedését jelenti a gyomorkapu görcs. Ilyenkor működési zavar jön létre ami görcsben mutatkozik meg. A kezelése ennek esetében is az alapbetegségek gyógyítása. Érdemes elmenni egy szakorvoshoz ha nem múlik el a görcs huzamosabb idő után sem.
Fekélybetegségek
Amikor a bőrön vagy a nyálkahártyán egy elhalt rész lelökődése után létrejön az anyaghiány, akkor szoktak fekélyről beszélni. Egyszerűbben fogalmazva egy sebről beszélünk. Ez a seb az emberi szervezeten belül és kívül is megjelenhet. Leggyakrabban a gyomorban illetve a patkóbélben alakul ki ez a betegség. A fekélyeket gyomortükrözéssel szokták megállapítani amely során megvizsgálják a gyomrot és a patkóbelet is. Gyomorfekély esetében 1-2 hetes antibiotikum kúrát szoktak előírni amiket ki is egészítenek savtermelés csökkentő gyógyszerekkel is.
Sajnos sok esetben a gyomorgörcs ami hosszú ideig fennáll, az jelenthet gyomorfekélyt amivel mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
Viszont a legtöbb esetben elmúlik magától is a görcs ami létrejöhet az egészségtelen táplálkozás miatt vagy a stressz miatt is. Ha jelentkezik gyakran a görcs de el is múlik néhány perc alatt, akkor is érdemes elmenni orvoshoz, hogy megelőzz egy esetleges nagyobb bajt.
A hullámokban jelentkező gyomorfájdalom több okból kifolyólag is jelentkezhet.
-
Irritábilis bél szindróma (IBS): Az IBS egy funkcionális betegség, ami a bélrendszer működésének zavarával jár, és gyakran görcsökkel járhat a gyomorban is.
-
Gasztroparézis: A gasztroparézis avagy gyomorürülési zavar azt jelenti, hogy a gyomor üresedési ideje megnövekedett, ami gyomorfájdalomhoz vezethet.
-
Gastritis: A gyomorhurut gyulladást okoz a gyomor nyálkahártyáján, ami fájdalmat és görcsöket okozhat.
-
Refluxbetegség: A gyomorszáj fájdalom okai között szerepel a reflux. A refluxbetegségben a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, ami gyomorfájdalmat okozhat.
-
Epekő: Az epekövek okozhatnak fájdalmas görcsöket a jobb alhasban, amelyek hullámokban jelentkezhetnek.
-
Stressz és idegi feszültség: Az idegeskedés és a stressz gyakran okozhat gyomorfájdalmat, mivel fokozza a gyomor savtermelését és izomgörcsöket okozhat a gyomorban.
A hirtelen gyomorgörcs lehetséges okai
-
Ételérzékenység vagy allergia: Bizonyos ételek vagy italok fogyasztása esetén gyomorgörcsök léphetnek fel.
-
Gyulladások: A gyomor vagy a bélrendszer gyulladása (például gyomorhurut vagy vastagbélgyulladás) okozhat hirtelen fellépő gyomorgörcsöket.
-
Gyomorfekély: A gyomorfekély vagy a nyombélfekély okozhat hirtelen jelentkező gyomorgörcsöket.
-
Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezhetnek gyomorgörcsök.
-
Irritábilis bél szindróma (IBS): Ez a krónikus emésztőrendszeri rendellenesség gyakran jár gyomorgörcsökkel, puffadással és egyéb emésztési problémákkal.
Nézzük, hogy mit tehetünk gyomorgörcs ellen házilag
-
Nyugodjunk le és relaxáljunk: A stressz és a feszültség gyakran okoz gyomorgörcsöket, így a nyugodt környezetben való pihenés segíthet enyhíteni a görcsöket.
-
Használjunk melegítő párnát: A melegítő párna segíthet enyhíteni a görcsöket, mivel a meleg a gyomor izmait lazítja.
-
Fogyasszunk gyomorkímélő ételeket: Kerülj el a fűszeres, zsíros, vagy nehéz ételeket, és inkább fogyassz könnyű, gyomorkímélő ételeket.
-
Fogyasszunk folyadékot: A folyadékfogyasztás segíthet enyhíteni a görcsöket, mivel a folyadék segít a bélrendszerben való mozgásban.
Fontos, hogy erős gyomorgörcs, illetve nem múló vagy visszatérő görcsös panaszok esetén javasolt felkeresni orvosunkat!
Próbáld ki a minőségi HillVital Diófalevél teát! A diófalevél vértisztító, gyomorjavító, emésztést elősegítő és féregűző hatású, székrekedés és bőrbajok ellen is hatásos. Teáját gyomor- és bélhurut ellen ajánlott fogyasztani. Ingyenes és gyors szállítás valamint 30 nap pénzvisszafizetési garancia.
Elkészítés: 1 evőkanál (3-5g) szárítmányt, 2,5dl vízzel forrázzunk le, majd lefedve hagyjuk állni 10-15 percig, végül szűrjük le! Üresen vagy tetszés szerint ízesítve, napi 2-3 csészével fogyasztható.
Göbl Gyöngyi
"Két hete fogyasztom gyomorpanaszokra, gyomorégés savtúltengés reflux, és eddig azat tapasztalom, hogy nagyon sokat segít. Meg vagyok vele elégedve, valószínű fogom továbbiakban is vásárolni."