Ha egy kicsit is odafigyelsz az egészséges táplálkozásra, hallhattad eleget, hogy a fehér liszt nem éppen a legjobb választás.
Helyettesítésére nagyon sok lehetőség van, melyekből most a lenmagliszttel ismerkedhetsz meg.
A len történelme röviden.
A legrégebbi kultúrnövények között tartják számon a lent. Történészek arra a következtetésre jutottak, hogy már a kőkorban is használták az emberek rost és olajkinyerésre. Az ókori Egyiptomban lenmagokat tettek a sírokba, ezt adták útravalóként a halottaknak. A középkori Oroszországban a vallási böjt len és kendermagból valamint borsóból állt. A görögök kukoricával kevert lenmagos kenyeret sütöttek.
Nagy Károly, 8. századi frank uralkodó is nagyra tartotta a lent, népét arra bátorította, hogy fogyasszanak minél több lenmagot. Mindez annak köszönhető, hogy a lenmag hatása kifejezetten pozitív a szervezet számára. Nagyon magas a növényi fitoösztrogén tartalma, ami igencsak különlegessé teszi. Nagyon jó alapanyag lehet azoknak akik nem fogyasztanak húst, mivel nagyon sokféleképpen felhasználható. A lenmag felhasználása általában liszt formájában történik meg, vagy csak csak magában a magokat is bele lehet keverni joghurtba.
Az őrölt lenmag hatása és a lenmagliszt hatása nagyon hasonló, mivel mindkettő a lenmagból készül, és hasonló tápanyagokat tartalmaz. Mindkettő jó forrása az alfa-linolénsavnak (ALA), omega-3 zsírsavnak, valamint rostnak és lignánoknak, amelyek számos egészségügyi előnnyel rendelkeznek. Az alkalmazásuk azonban eltérő lehet az ételkészítési preferenciák és a receptek alapján.
A lenmagliszt mire jó?
A történelme mellett azt is megnézzük, hogy mire jó a lenmagliszt, hiszen ez egy sokakat foglalkoztató téma.
Sokat segít az ízület és a nyálkahártya védelmében.
Akár hatékony ellenszere lehet a refluxbetegségnek, a gyomorhurutnak és a fekélynek. A lenmagliszt hőkezelt ételekben is nagyon jól felhasználható, tojás helyett alkalmazható. Ha szezám magőrleménnyel kevered a lenmaglisztet 1:1 arányban, akkor segít a fogazat védelmében, a változó és időskori csontritkulás megelőzésében, a foszfortartalma miatt pedig védi az idegrendszert is.
A lenmaglisztet használhatod megelőzés jelleggel, de a már kialakult problémára is.
Gazdag Omega 3 zsírsavban, ezen kívül A-, B-, C-, D- és E - vitaminban. Nagy mennyiségben található benne kálium, foszfor, magnézium, kalcium, kén, vas, cink, nátrium, klór, mangán, szilikon, réz, fluor, alumínium, nikkel, kobalt, jód és króm. A lenmag szénhidráttartalma alacsony, míg fehérje tartalma magas. Ezen felül a lenmag szerepet játszik az ízület védelmében és a nyálkahártya védelmében is. A lenmaglisztnek nagyon magas a fehérjetartalma 33-36%, a fehérjeértéke is nagyon kiemelkedő. A lenmagliszt gluténmentesnek számít, így a belőle készült lenmagliszt kenyér is ilyen tulajdonságok mellett fogyasztható.
Az élelmi rost tartalma is nagyon magas. Támogatja még a bélrendszer, a keringés és a nyálkahártya védelmét és a vércukorszint egyensúlyban tartását is.
A lenmagliszt hatása annyira sokrétű, hogy több vizsgálatot is elvégeztek már ezzel kapcsolatban.
A lenmagliszt hatása a szervezetre:
Szív-, és érrendszer
A benne lévő hatóanyagoknak köszönhetően képes csökkenteni a vérzsírok szintjét, valamint a szervezet gyulladásos folyamatot. Képes csökkenteni a vérben a teljes koleszterinszintet. Ezen felül hatóanyagai véralvadás-csökkentő, valamint vérnyomáscsökkentő hatással rendelkeznek.
Ezeket a hatásokat azonban csak rendszeres, azaz legalább 12 hétnél hosszabb ideig tartó fogyasztás esetén tudták kimutatni.
Ezzel kapcsolatban is több kutatást elvégeztek már. Az eredmények azt mutatják, hogy azoknál akik a cukorbetegséget megelőző állapotban vannak, a rendszeres lenmagfogyasztás képes volt csökkenteni a vércukrot, valamint a vér inzulintartalmát, miközben növelte a sejtek inzulinérzékenységét.
Klimax, menopauza
Egy tanulmányban erre is kitértek. A vizsgálat során arra ez eredményre jutottak, hogy hosszú távú alkalmazást követően a klimax tünetei jelentős mértékben csökkentek.
A lenmagliszt felhasználása
Sokan teszik fel a kérdést, miszerint "Hogyan használjam fel a lenmaglisztet?". Nem kell tőle megijedni és főleg nem kell túlbonyolítani a dolgot.
Nézzük, hogy a "Hogyan használjam a lenmaglisztet?" kérdésre mi a válasz:
Lenmaglisztet első sorban sütésre, kenyér sütésre használnak. Ebből adódóan bármilyen hasonló pékáru sütésére is alkalmazható. Lehet szó akár pogácsáról, kifliről, kelt tésztáról, mindegyik esetben alkalmazhatjuk a lenmaglisztet. Így nincs másra szükség csak egy jó receptre, vagy a kreativitásunkra. Azonban ha csak jótékony hatásai miatt szeretnénk alkalmazni, akkor a lenmagliszt fogyasztása különböző tejtermékekkel, joghurtokkal is történhet. A lenmagliszt joghurtba lehet a legjobb, mivel nagyon finom ízt eredményezhet főleg ha egy kis gyümölcsöt is teszel bele. Szerencsére tehát a felhasználása többféleképpen is megtörténhet, így nem fogod megunni hamar.
Miért jó a lenmagliszt a szervezetednek?
- Serkenti az agyműködést.
- Regenerálja és gyógyítja a tüdőt.
- A lenmag hatása a májra is pozitív. Májregeneráló hatású, gyógyítja az elzsírosodott májra visszavezethető problémákat.
- Megszabadít az ekcémától.
- Tisztítja a vesét, az epét.
- Védi a gyomrot, serkenti az emésztést.
- Csökkenti az izomlázat.
- Védi a prosztatát.
- Segít megelőzni a cukorbetegséget.
Egyes vizsgálatok kimutatták, hogy az őrölt lenmag fogyasztása lassítja az érelmeszesedés folyamatát. Ez arra vezethető vissza, hogy a lenmag lignánja csökkenti a vérzsírok szintjét és fékezi a szervezet gyulladásos folyamatait. A lenmag lignánja határozott vérnyomáscsökkentő, míg a lenmag olajai véralvadás-csökkentő hatásúak. Ezen kedvező hatásokat rendszeres fogyasztás esetén tudták kimutatni. Egy vizsgálat, melyben kisebb létszámú túlsúlyos férfiak ás menopauzában lévő nők vettek részt, kimutatták, hogy a cukorbetegséget megelőző állapotban a rendszeres lenmagfogyasztás csökkenti a vércukrot és a vér inzulintartalmát.
Lenmagliszt recept megléte esetén te is elkészítheted, de nem nehéz, mivel csak a lenmagot le kell darálni. A lenmagliszt mellett a lenmagolaj is nagyszerű hatásokkal rendelkezik. A lenmagolaj gazdag A, B, C, D és E vitaminban. Nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, foszfort, magnéziumot, kalciumot, vasat, cinket, nátriumot, mangánt, rezet, fluort valamint jódot is. A lenmagolaj az anyagcsere mértékét is növelheti, ezáltal elősegíti a gyorsabb zsírégetést aminek köszönhetően tisztítókúrákhoz is alkalmas. Használható továbbá székrekedéses problémák kezelésére, ugyanis karbantartja, tisztítja a bélrendszert. Próbáld ki te is a HillVital Lenmagolajat! Ez a 100% hidegen sajtolt barna lenmagolaj az egyik legjobb választás. Ingyenes és gyors szállítás valamint 30 nap pénzvisszafizetési garancia.
Szerednyei Éva
"Végre! Meg is rendeltem, nem csalódtam. Prémium minőség, érzem, hiszen évek óta fogyasztom, csak sajnos a megbízható beszerzési források teljesen eltűntek. Köszönöm Önöknek, hogy ilyen csodálatos terméket adtak nekem, nekünk. Máj és gyomorpanaszokra használom, már nem mondok le róla, amíg élek. Évanéni (67) Szentes"
A lenmagliszt káros hatásai
Bélproblémák: A lenmag magas rosttartalma segíthet az emésztésben, de néhány ember esetében puffadást, hasmenést vagy hasi fájdalmat okozhat. Fontos, hogy fokozatosan emelje meg a lenmagliszt fogyasztását, hogy a szervezet hozzászokjon az extra rosthoz, és fokozatosan növelje a fogyasztott mennyiséget.
Allergiák: Ritkán, de előfordulhat lenmagallergia. A lenmag egy ételallergén, és az allergiás reakciók bőrpír, viszketés, duzzanat vagy akár anafilaxiás sokk formájában jelentkezhetnek az érzékeny egyének esetében.
Kalciumveszteség: A lenmagok fitinsavat tartalmaznak, amely gátolhatja a kalcium és más ásványi anyagok felszívódását a szervezetben. Azonban a fitinsav mennyisége a lenmagban viszonylag alacsony, és a legtöbb ember számára ez nem okoz problémát.
Gyógyszerkölcsönhatások: A lenmaglisztben található fitoösztrogének olyan vegyületek, amelyek hatással lehetnek a hormonális rendszerre. Emiatt egyes gyógyszerek hatékonyságát befolyásolhatják. Rendszeres gyógyszer szedés estén, javasolt orvossal vagy gyógyszerésszel egyeztetni a lenmagliszt fogyasztása előtt.
Oxalátok: A lenmagok oxalátokat is tartalmaznak, amelyek hozzájárulhatnak a vesekő kialakulásához azoknál az egyéneknél, akik hajlamosak erre a problémára. Az oxalátokat tartalmazó ételek fogyasztását korlátozni kell, ha vesekővel kapcsolatos aggályok vannak.