A visszér panaszok a magyar lakosság csaknem 20%-át érintik. Általában nőknél gyakrabban előfordul, főleg azoknál akik már szültek vagy 30-40 évnél idősebbek.
Az enyhe kezdeti panaszokat sokan nem szokták figyelembe venni, a kis lilás ereket a lábszáron csupán kozmetikai hibának szokták nézni. Ez persze az idő múlásával sokkal rosszabbra fordulhat. A kezdetleges visszér betegség eleinte csak néhány kellemetlenebb tünettel bír. Ahogy hazaérsz nagyon jól esik lerúgni a cipőt a megdagadt lábaidról.
Azután egy fárasztóbb nap után már a boka is megdagadhat, a bőr elkezd viszketni és a láb is elkezd fájni. Ezek sajnos egyre erősebben jelentkeznek és a dagadás már nem csupán estére lesz problémás, hanem akár egész nap. Egy kisebb megterhelés is képes előhozni. A visszér probléma miatt később éjszakai izomgörcsök, vöröses-barnás elszíneződések is létrejöhetnek. A vénák egyre jobban látszanak a bőrön át, dudorok formájában.
A visszérbetegség akkor alakulhat ki ha a vénás érrendszer és a nyirokrendszer nem képes elszállítani a szövetekből az elhasználódott vért, valamint a szövetek között lévő nagy molekulájú anyagcsereterméket. Az egészséges vénák csakis akkor tudják elszállítani a vért a szív felé, ha a faluk ép valamint kellően rugalmas. Mindenféle keringési rendellenesség, a vénafal sérülése vagy esetleg a vénabillentyűk gyengesége is képes veszélybe sodorni a megfelelő vénás keringést.
A visszér tünet többféle formában jelenhet meg. Ha néhány évig hanyagolod, akkor a visszeresség miatt súlyosabb tünetekkel kell számolni. A lábak nagyon csúnyán képesek megdagadni, és akár kiütések is megjelenhetnek a bőrön. A súlyos esetekben a lábdagadás mellett, elszíneződés, gyulladás valamint száraz és elvékonyodott bőr alakul ki. Az utolsó stádiumban a lábak kifekélyesednek valamint nem gyógyuló lábszárfekély is kialakulhat. Ilyenkor már nagyon nehéz és hosszadalmas idő a gyógyulás, ezért kell időben kezelni.
Meg kell még említeni a visszérgyulladást is. A felületes visszérgyulladás egy gyakori szövődmény visszértágulat esetén. Az alsó végtagon jelentkező hosszú vörös csík vagy több piros folt jelzi ezt a betegséget. A bőr alatt könnyedén tapinthatóak a begyulladt vénák, melyek igencsak érzékenyek nyomásra. Ez a probléma járhat hőemelkedéssel és a bokák is bedagadhatnak. A felületes visszérgyulladás nem számít szerencsére súlyos betegségnek, sok esetben akár magától is elmúlhat, azonban erre nem ajánlott támaszkodni. Mindenképpen kezelni kell, mivel sok esetben jöhet létre vérrög. Ilyen módon a leggyakrabban a tágult visszerek szoktak begyulladni. Akár egy egyszerű ütés, vagy a túl szoros harisnya is kiválthatja. Ezektől sérül az érnek a belhártyája és így begyullad az érfal. Tehát a visszeres láb egyáltalán nem játék, nagyon komoly probléma lehet belőle.
De mégis hogyan működik a visszér fájdalom csillapítása? A visszeres fájdalmakat minél előbb enyhíteni kell. Szerencsére több olyan gyakorlat illetve tipp is van amelyekkel mérsékelhető a fájdalom. Nézzük is most, hogy melyek ezek.
Visszér masszázs
A vénás értorna vagy nevezzük masszázsnak, nem csak a fájdalom enyhítésében játszik szerepet, hanem az olyan szövődmények kialakulásának is csökkenti a kockázatát mint a mélyvénás trombózis és a lábszárfekély. A torna lényege az is, hogy speciális légzőgyakorlatokat hajts végre ami segíti a visszerekben a vér visszaáramlását. Fontos viszont, hogy ezt egy szakképzett gyógytornász végezze.
A kardio mozgásformák is sokt segíthetnek. Nagyszerű lehet a kerékpározás, a túrázás valamint a vízi sportok legfőképpen az úszás. Az úszás esetén viszont ügyelni arra, hogy ne meleg termálvízben történjen.
A rendszeres mozgás mellett még fontos az egészséges táplálkozás is. Mégpedig azért, hogy a vénák ne romoljanak. A túlsúly egyébként is veszélyt jelent a lábak egészségére is. Érdemes csökkenteni a zsíros és cukros ételeket valamint a finomított ételek is csak súlyosbítják a problémát. Ajánlott minél több C-vitamin bevitele, mivel az erősíti az érfalakat és javítja a keringést is. Figyelj még oda a megfelelő napi folyadékfogyasztásra is. Ajánlott naponta 2-3 liter vizet elfogyasztani.
A végére még egy nagyon fontos tanács, mégpedig az hogy, ha észreveszed a visszér jeleit magadon, akkor mindenképpen kezeld rögtön, mert később csak több problémát fog okozni.