A padlizsán rendkívül értékes zöldség, ugyanis fontos ásványi anyagokat, vitaminokat, valamint tápanyagokat tartalmaz.
A padlizsán eredetét Délkelet-Ázsia, valamint Afrika trópusi vidékeire teszik.
A padlizsán jótékony hatásai
A padlizsán rendkívül fontos tápanyagokat, ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz, ám ennek ellenére energiaértéke kicsinek számít. Jelentős mértékben található meg benne kálium, foszfor, magnézium, valamint kalcium is. A padlizsán hatása többek között ezekre is visszavezethető.
Ezek rendkívül fontosak a szervezet számára. 100 gramm padlizsánban mindössze 27 kalória, 1,3 gramm fehérje, 0,2 gramm zsír, 4,8 gramm szénhidrát és 2,58 gramm élelmi rost található. Nagyon gazdag C-vitaminban, folsavban, niacinban és pantoténsavban. Mindezek mellett jelentős mennyiségben tartalmaz még káliumot, foszfort, magnéziumot és kalciumot. Mivel a rosttartalma igen magas, ezért lassítja az emésztés sebességét, valamint a cukor felszívódását a szervezetben. Szabályozza a vér glükózszintjét, ezért a cukorbetegek diétájának egyik alapvető összetevője. Bármilyen fogyókúrába beilleszthető magas rosttartalma és alacsony kalóriatartalma miatt.
Az indiai gyógyászat szerint a padlizsán vérképző, vízhajtó, emésztés serkentő, bélgyulladás gátló hatással rendelkezik. Nyálkaoldó hatásának köszönhetően enyhítheti az asztmás, illetve hörghurutos tüneteket.
Emésztőrendszeri, valamint máj-, és vesemegbetegedéseknél kifejezetten ajánlott. Gyomorsavtúltengés és gyomorfekély esetén azonban ne fogyasszuk!
A gyógyászatban a padlizsánnak a terméskivonatát a máj és epefunkciók javítójaként tartják számon.
Mikor és hogyan érdemes fogyasztani?
A padlizsán akkor számít a legalkalmasabbnak fogyasztásra, amikor még nem teljesen érett, a bőre fényes és ránctalan. A túl sok ideig tárolt termés matt színű lesz és beráncosodik. A magjai barnásak, a húsa szívós, kesernyés. Ebben az esetben már ne fogyaszd, mert arra nem alkalmas.
Annak ellenére, hogy a padlizsán kevés energiatartalmú, ez nem jellemző minden belőle készített ételre.
Húspótló zöldségként egyre népszerűbb.
Rántva, sütve, párolva, töltve, valamint krém formájában egyaránt igen jól használható. A fűszerek közül a bors, a bazsalikom, az oregánó illik hozzá, a hagyma, fokhagyma, zöldpetrezselyem mellett. A megsütött padlizsán húsa lefagyasztható, így télen sem kell nélkülözni a pikáns ízű padlizsánkrémet.
Érdekesség, hogy az arabok egy történet alapján vágykeltő hatást tulajdonítanak neki. Ennek köszönhetően a szerelem almájaként tartják számon.