A pajzsmirigy betegség több okból is jelentkezhet, kialakulásában fontos szerepet játszik az örökletes hajlam, a fokozott stressz, bizonyos autoimmun betegségek, életmódbeli tényezők és a túl kevés jód fogyasztása.
A pajzsmirigy betegségei gyakran fordulnak elő nők körében, ennek egyik oka, hogy terhesség és szoptatás alatt megnő a szervezet jódszükséglete.
8 jel, amely pajzsmirigy problémára utal
-
Fogyás vagy hízás
A leggyakoribb jele a pajzsmirigy problémának a hízás vagy a fogyás. A fogyás általában a pajzsmirigy túlműködéséhez társul, míg a hízás az alulműködéshez.
-
Nyakduzzanat
A pajzsmirigy szemmel látható megnagyobbodása is árulkodhat pajzsmirigy problémáról. A megnagyobbodás alul- és túlműködés esetén is bekövetkezhet.
-
Hangulatváltozás
Az alulműködés a legtöbb embernél fáradtsággal, lassúsággal és depressziós tünetekkel jár, míg a túlműködés szorongást, alvási nehézségeket, nyugtalanságot és idegességet eredményez.
-
Hőérzet
Alulműködés esetén tipikus a folyamatos fázás, míg túlműködésénél fokozott izzadás, valamint a melegre való érzékenység figyelhető meg.
-
Pulzusváltozás
A pajzsmirigy alulműködésnél gyakori a ritkább szívverés, míg túlműködésnél a erősen dobogó szív. A túlműködésnél akár megnövekedhet a vérnyomás is. Pajzsmirigy-hormonokra irányuló vérvétel hamar kideríti, hogy mi a probléma.
-
Hajhullás
A hajhullás is árulkodhat arról, hogy valami nincs rendben a pajzsmirigyeddel. Alul- és túlműködés esetén egyaránt hajhullás, illetve a tincsek minőségének romlása következhet be.
-
Bélpanaszok
A hasmenést illetve a bélproblémákat okozhatja a pajzsmirigy túlműködése is. A székrekedést pedig az alulműködés is okozhatja.
-
Haj illetve bőrproblémák
A pajzsmirigy problémák a haj és a bőr állapotát is megváltoztathatják. A leggyakoribb panasz a hajhullás, a haj száraz lesz és töredezett. A bőr pedig száraz és érdes lesz.