Mint a múltkor leírtuk, a pajzsmirigy két hormont termel: az egyik a tiroxin (T4), a másik a trijód-tironin (T3).
Ez a két hormon a szervezet összes sejtjének aktivitását szabályozza.
A sejtek oxigénfelvételét segítik, valamint szabályozzák az alapvető tápanyagok sejtszintű hasznosulását.
Milyen okok állhatnak a túlműködés mögött?
Alapvetően pszichés okok állhatnak a háttérben. Kialakulhat egy hosszú ideig tartó negatív stressz hatására is, vagy nehéz élethelyzetek következményeként. Megjelenthet serdülőkorban, de a menopauza idején is. Örökletes hajlam is okozhatja. A pajzsmirigy-túlműködés kialakulhat gyulladás, autoimmun betegség, jódtúladagolás vagy gyógyszer mellékhatásaként is.
Egyik tipikus tünete a drasztikus fogyás. Az anyagcsere felgyorsul, a széklet gyakran örül, akár hasmenés formájában is. A szemek kidüllednek, megnagyobbodik a pajzsmirigy (golyva). A pulzus és a vérnyomás megemelkedik, a szívverés szapora, akár szívritmuszavar is felléphet. Jellemző még rá az erős izzadás, fulladás, hőhullám, fáradtság, álmatlanság, alvászavar.
Mivel legtöbbször lelki okok állnak a pajzsmirigy- túlműködés hátterében, ezért a legfontosabb az életmód megváltoztatása, a rohanó, stresszes életmód megszüntetése. Fontos odafigyelni a helyes táplálkozásra is. Itt is fontos a rendszeres mozgás, amivel vissza lehet állítani a lelkiállapot egyensúlyát. Figyelni kell arra, hogy aki pajzsmirigy-túlműködésben szenved, ne fogyasszon túl sok jódozott sót.
A pajzsmirigy túlműködés több lábon áll. Nagyon fontos, hogy a beteg tisztában legyen vele, hogy milyen az életvitele. Attól függ, hogy milyen a túlműködés mértéke, szükség szerint kell gyógyszeres kezelés. Vitaminpótlásra is szükség lehet. Nagyon fontos a B-, C- és a D- vitamin pótlása. A magnézium pótlása is nagyon fontos pajzsmirigy túlműködés esetén. Nagyon hasznos lehet még a gyógynövényteák illetve más gyógynövény készítmények fogyasztása is. Ilyen gyógynövény lehet a galagonya és a citromfű is. Sajnos ha a betegség hosszú ideig fennáll és nem javul, akkor akár műtéti beavatkozásra is sok kerülhet.
Gyógynövények pajzsmirigyzavarokra:
Zsázsa: Aki nem ismerné ezt a növényt, annak tudnia kell, hogy egy enyhén csípős tormára hasonlító növényről van szó. Erősíti a szívet és az immunrendszert, valamint baktériumölő, értágító és alvadásgátló hatással rendelkezik. Mivel gazdag jódban és szelénben, ezért segíthet a pajzsmirigyzavarokban is.
Indiai csalán: Amellett, hogy hozzájárul a pajzsmirigyhormonok termelődéséhez, még a fogyásban is segíthet.
Szúrós gyöngyajak: Ez a gyógynövény nagyon hatásosan veszi fel a harcot a pajzsmirigy – túlműködés ellen. Szíverősítő hatása van, aminek hála, nemcsak a szívritmus zavart előzi meg, hanem a kialakult panaszokat is csökkenti
Citromfű: A pajzsmirigy problémák enyhébb hangulatzavarokkal is járnak. A túlműködéstől a legtöbben idegesek lesznek, vagy rosszul alszanak. A citromfű azonban segít a pajzsmirigy túlműködés ellen, csökkenti a belőle fakadó idegességet.
Orbáncfű: Az orbáncfű teaként, valamint illóolajként is a segítségére lehet azoknak, akik pajzsmirigy problémákkal szenvednek. Nagyon jó nyugtató hatással rendelkezik, ezért nyugtalanság és alvászavarok esetén is javasolt fogyasztása. Pajzsmirigy alulműködés esetén serkentő hatással van a hormonokra, ha orbáncfű olajjal megmasszírozzuk naponta kétszer a pajzsmirigyünket.
Fontos tudni, hogy mielőtt bármiféle gyógynövényt használnánk, mindenképpen kérjük ki szakember tanácsát!
A pajzsmirigy túlműködés tünetei
Szapora szívverés (tachikardia): A túlműködő pajzsmirigy fokozza a szívverést, ami gyakran érzékelhető szívritmuszavarok formájában.
Hőintolerancia: Az érintettek gyakran hőérzékenyek, és hajlamosak a melegérzetre, a forró időjárásra és a meleg ruházatra.
Fokozott izzadás: A hipertireózisban szenvedők hajlamosabbak az izzadásra, ami főként éjszaka vagy stressz esetén jelentkezhet.
Fogyás: A pajzsmirigy túlműködése növeli az anyagcserét, ami gyakran fogyáshoz vezet, anélkül, hogy az érintett személy tudatosan próbálna fogyni.
Fáradtság és ingerlékenység: Bár a túlműködő pajzsmirigy általában fokozott energiaszinttel társul, az érintettek gyakran éreznek fáradtságot, szorongást és ingerlékenységet is.
Idegesség és szorongás: A túlzott pajzsmirigy hormonok szorongást, idegességet és szorongásos tüneteket okozhatnak.
Álmatlanság: Az alvászavarok, például az álmatlanság vagy a nyugtalan alvás gyakoriak lehetnek a hipertireózisban.
Láz és meleg tapintat: Az érintettek hőmérsékletük emelkedését és meleg érzetét is tapasztalhatják. Gyakran nevezik ezt pajzsmirigy hőhullámnak is.
Gyengeség és izomvesztés: A túlzott pajzsmirigy hormonok izomvesztést és izomgyengeséget okozhatnak.
Szemproblémák: A Graves-Basedow-kór nevű autoimmun betegséghez kapcsolódóan gyakoriak a szemproblémák, például a szemgolyók kitüremkedése (exophthalmos), szemkiszáradás és szemészeti irritációk.
Gyomorproblémák: Néhány hipertireózisban szenvedő ember gyomorproblémákat tapasztalhat, például hasmenést.