Talán az egyik legnépszerűbb zöldségnövény a kiskertekben, rengeteg fajtája közül válogathatunk kedvünkre.
Mindenki tudja, hogy nagyon egészséges a paradicsom. De miért is?
- C-vitamint tartalmaz
- A- K- vitamin , folsav ás kálium forrás
- niacint, B6 vitamint, foszfort és rezet is tartalmaz
- alacsony kalóriatartalmú, és zsírmentes
Nézzük is a paradicsom jótékony hatásait:
Bőr: a paradicsomban is megtalálható béta-karotin megvédi a bőrt a napsugárzás okozta sérülésektől. A benne lévő likopin szintén segíti megvédeni a bőrt a káros UV sugár okozta ártalmaktól, amely nagy mértékben hozzájárul a ráncok és a szarkalábak kialakulásához.
Csontok: K-vitamin és a kalcium közreműködik a csontozat megerősítésében és a sérülések utáni gyógyulásokban. A likopin hozzájárul a csontsűrűség növeléséhez, így csökkenti a csontritkulás kialakulásának esélyét.
Haj: A vitamin a hajat erősebbé és fényesebbé teszi.
Szemek: A vitamin javíthatja a látást és segít megelőzni a farkasvakságot, rendszeres fogyasztásával csökken a makula-degeneráció kialakulásának esélye
Vércukor: A paradicsom gazdag krómban, ami a vércukorszint szabályozásában segít.
Fájdalomcsillapítás: a fájdalom és gyulladáscsökkentő hatású bioflavonoidok és karotenoidok a paradicsomban nagy számban vannak jelen.
Rák: a paradicsomban található nagy mennyiségű béta-karotin, illetve likopin nagyon hasznos sejtvédő, és segít megelőzni a különféle rákfajták kialakulását.
Testsúly csökkentés: serkenti a karnitin nevű aminosav termelődését, ami 30 százalékkal is megnövelheti a szervezet zsírégető képességét.
Terhesség: a legfontosabb magzatvédő vitamin a folsav, ami a paradicsomban nagyobb mennyiségben megtalálható.
Méregtelenít: Káliumtartalmának köszönhetően tisztítja a vért, valamint a többi ásványi anyag miatt, a mérget is képes eltávolítani.
Hogyan fogyaszthatjuk a paradicsomot?
Az érett paradicsom nyersen, salátának, sütve, főzve, befőzve vagy akár szárítva egyaránt jó. A klasszikus lecsó, ivólé, sűrítmény és ketchup mellett érdemes kipróbálni a paradicsombefőttet, a házi paradicsomszószt vagy éppen a paradicsomdzsemet. Az éretlen példányok is sokféleképpen használhatók fel savanyúságnak, kompótnak, salátának, esetleg lekvárnak.
+1 tipp: friss paradicsomot nyugodtan turmixolhatunk a zöld italunkhoz is.