Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A pásztortáska gyógyhatásai és felhasználása

2023. 04. 13. 08:54:00 hillvital.hu

A pásztortáska vagyis a Capsella bursa pastoris egy közismert gyógynövénynek számít.

 

Mielőtt belevetnénk magunkat az élettani hatások részletezésében, előbb jöjjön egy kis történelem és botanika is.

A pásztortáska alapvetően Európában őshonos növény, de napjainkban már a világon mindenhol elterjedt. Az érett terméseiben csörgő magok vannak, ezért annak idején gyakran készítettek belőle játékot a gyerekeknek.


A neve is utal a történetére, mivel régen a pásztorok állatgyógyászati célkora használták.

Az ellást követően adták a juhoknak a vérzés csillapítására. A népi gyógyászatban a bábaasszonyok a szülés megindítására alkalmazták, a szülés után pedig a vérzés csillapítására használták. Egyébként egy érdekesség, hogy Kínában még most is élelmezési célkora használják.

 

Ez a gyógynövény egyébként a káposztafélék és keresztesvirágúak családjába tartozik. Képes tömegesen teremni. A tavaszi első virágzó növények egyike, ősszel másodszor is kihajthat. Az alsó levelei tőrózsákat alkotnak, a szára lágy és 30-50 cm magasra növő növény. A levelei lándzsásak, valamint vékony kocsányon egy szív alakú becőtermés található.


 

Érdekesség, hogy a termése megtapintva egy a bőrhöz hasonló anyag érzését nyújtja.

A fehér virágait laza fürtökben lehet felfedezni. Egész nyáron keresztül képes virágzani, de a legtöbben áprilisban és májusban lehet vele találkozni. Megtalálható a városi útszéleken, a kertekben, a mezőkön, a töltések mentén és a szántóföldi vetések szélében is. Nagyon kedveli a napsütést, a pangó víz árthat neki. Viszont ezeken kívül nem túl igényes növény, mivel rossz minőségű talajban is képes megélni.


Most nézzük hogyan kell gyűjteni, szedni és tárolni.

A vadon termő növény felső 30 cm-es részéről gyűjtik a virágot, a termést és a levelet is. Már március végétől egészen november elejéig lehet gyűjteni. Ha szárítani akarod, akkor érdemes egy száraz és fedett helyen a napsütéstől elzárva szárítani. A hatóanyagaiból nagyon gyorsan képes veszíteni, ezért hosszú időn át nem érdemes tárolni, inkább érdemes minden évben újat gyűjteni.

Az összeaprított és nyers növény felhasználható magában is.

A magvai, a levelei és még a gyökere is fogyasztható. A belőle készült tea jótékony hatással a szívre, a keringési rendszerre és segít megelőzni az érelmeszesedést is. Képes szabályozni a vérnyomást is. A magas vérnyomásra is nagyszerű, de az alacsony vérnyomás is normalizálható vele.

A pásztortáska felhasználása.

Nagyszerű lehet húgyúti fertőzések esetén is. Gyulladáscsökkentő és keringés javító hatása is van.

Egy foghúzás után nagyon sokat segíthet a fogínyvérzés gyors csillapításában is. Sokat segít a sebgyógyulásban. Ha véres vagy csak fájdalmas a székletürítés, akkor érdemes lehet alkalmazni kúraszerűen, valamint a hatását növelheted vizelethajtókkal és vértisztítókkal. A nőknek ajánlott lehet pubertás és klimax idején is.

Nagyon jó lehet a havi ciklus beállítására és a szabályozására is. Ha túl erős a menstruáció, akkor napi 2 csésze pásztortáska tea ajánlott. A túlzott vérveszteség ellen nyújthat hatásos segítséget.

Az elégtelen keringés miatt kialakulhat izomsorvadás amire nagyon jó lehet a pásztortáska is.

A belőle készült tinktúrával lehet bedörzsölni és borogatni is. Emellett még hatásos lehet napi 4 csésze pásztortáska tea elfogyasztása is. Mivel képes keringés javító hatása van, ezért segíthet az ízületi problémák esetén is. Ilyenkor is a tinktúrás bedörzsölés jöhet szóba. Izomgörcsöket és izomfájdalmakat szintén nagyon jól lehet vele csillapítani. Egy külső vérzéssel járó bőrsérülés vagy orrvérzés esetén is nagyszerű hatása van. Csak készíteni kell belőle egy borogatást. A forrázatot fel kell vinni a vattakorongra vagy egy steril gézlapra és egy orrvérzés esetén akár tamponálásként is alkalmazható. Még egy másik módszer lehet orrvérzés esetén ha inhalálás formájában használod.

A vérző aranyér esetén a belőle készült ülőfürdő a javasolt. Erre a problémára még langyos lemosóként vagy nagyon kis mennyiségű beöntéssel is alkalmazható. A külső bedörzsölés még nagyon hasznos lehet alsó végtagi vérkeringés vagy hidegláb érzés esetén. Egy sérv esetén is kiváló lehet a használata. Képes erősíteni a tartószalagokat, ezért napi 2-3 pásztortáska tinktúrás bedörzsölés javasolt.

Végezetül jöjjön pedig néhány recept amelyek segíthetnek neked is.

Először is nézzük hogyan kell elkészíteni a pásztortáska teát. Először egy forrázatot kell készíteni. 2 teáskanál pásztortáska szárítmányt 1 csésze vízzel forrázz le. Ezután hagyd állni 15 percig, majd szűrd le. Naponta többször is fogyaszthatsz belőle, naponta 2-3 csészével ajánlott. Külsőleg a tinktúra készítés a legjobb. Ezt akár otthon is elkészítheted. Frissen begyűjtött növényt apríts fel és öntsd le alkohollal hogy ellepje teljesen. 10 napig érleld egy meleg helyen aztán szűrd át. Egy sötét színű és jól zárható dobozban kell tárolni. Ha ülőfürdőt akarsz készíteni, akkor 5 liter vízhez áztass be egy egész éjszakára 200 gramm pásztortáska szárítmányt és ezt add hozzá a fürdővízhez majd. Fogínyvérzés esetén a belőle készült gyógytea segítségével érdemes öblögetni.

A végére is értünk a pásztortáska bemutatásának. Reméljük sok új információval tudtunk neked szolgálni. Ha tetszett a cikk, akkor oszd meg az ismerőseiddel is!

A pásztortáska csodás gyógyhatásai.