Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A porckopás lehetséges okai és a tünetek kezelése

2022. 05. 09. 12:18:00 Veress Máté - HillVital

A porckopás az ízületi gyulladásnak az egyik fajtája. A porckopás során egy vagy akár több ízület is elhasználódhat és a benn található porc is szinte elmorzsolódik.
 


A porc egy fehérjeszerkezet ami az ízületek és a csontok között helyezkedik el és védőrétegként funkcionál.
Érdemes tudni, hogy több mint százféle ízületi probléma közül leggyakoribb a porckopás. Minél idősebb az ember, sajnos annál nagyobb a valószínűsége a porckopás kialakulásának.

 

45 éves kor alatt inkább a férfiaknál szokott gyakrabban jelentkezni, viszont 55 éves kor felett a nőknél fordul elő gyakrabban. A porckopás a leggyakrabban a kezeket, a lábfejeket, a gerincet valamint a csípőt és a térdet szokta érinteni.
 

Érdemes tudni, hogy a porckopásnak 2 fő típusa van. Az elsődleges és a másodlagos porckopás. Az elsődleges porckopást primer artritisznek nevezik. Ez a betegség olyan fajtája, ami nem egy sérülésből vagy betegségből ered, hanem az ízületek természetes öregedése miatt. Az öregedéssel a porcnak a víztartalma elkezd nőni és a porcban lévő fehérje bomlásnak is indul. Legvégül a porc lebomlik. Sajnos ebben az esetben a teljes porc el is tűnhet ha nincs foglalkozva vele. Az ízület begyulladhat, fájdalom alakulhat ki és duzzanat is létrejöhet. A porckopás sajnos akár családon belül is öröklődhet. Pont ezek miatt sejtik azt, hogy a porckopás egyik oka lehet a kor, a genetika és persze az életmód is.
 

A másodlagos porckopást általában betegség vagy sérülés szokott okozni. A betegség illetve a sérülés lehet a túlsúlyosság, egy állandó vagy ismétlődő sérülés, egy műtét, akár egy veleszületett rendellenesség, köszvény, cukorbetegség és hormonális betegség is. Ezekkel a betegségekkel mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
 

A túlsúlyosság úgy okozhat porckopást, hogy a nagyobb tömeg miatt nagyobb a teher az ízületeken is és a porcokon is, így gyorsabban kopnak. A kor mellett a túlsúly a második leggyakoribb oka a porckopásnak. A súlyemelők esetében is megfigyelhető, hogy hamar képes kialakulni a porckopás, ami a nagy súly miatt van.
 

A porcban lerakódott ásványi anyagok sokkal gyorsabban okozhatnak porcproblémákat. A húgysav a köszvény során szokott lerakódni az ízületekben. Ez kifejezetten káros az ízületekre és a porcokra nézve.
 

Vannak akik sajnos úgy születnek, hogy rossz az ízületük. Sokkal fogékonyabbak az elhasználódásra, ezért a korai porckopás és a porcvesztés is kialakulhat. A csípőízület elkopása is egy nagyon gyakori jelenség, ami gyakran jelentkezik azoknál akik születésük óta ízületi problémákkal küszködnek.
 

A cukorbetegség és a növekedési hormon zavarai is vezethetnek a porcok gyors elhasználódásához.
 

Több tünete is van a porckopásnak. A leggyakoribb tünete ennek a betegségnek az ismétlődő mozgáskor észrevehető ízületi fájdalom. Ez azt jelenti, hogy érezhetsz térdfájdalmat, derékfájdalmat, ujjfájdalmat, bokafájdalmat, csuklófájdalmat és vállfájdalmat is.
 

A fájdalmak mellett jelentkezhet az ízületek mozgásának a beszűkülése is. A nap előrehaladtával a fájdalom növekszik. Megjelenhet duzzanat, melegség és akár ízület kattogás vagy nyikorgás is. A fájdalom jelentkezhet akár egy hosszabb inaktív időszakban is pl. ha moziban vagy színházban ülsz. Akkor lehet komolyabb a probléma ha már mozdulatlanul is jelentkezik a fájdalom. Ebben az esetben a porc teljesen elkopott és nagyobb a súrlódás a csontok között. A porckopás egyes tünetei páciensről páciensre változhatnak.
 

A legrosszabb esetekben akár mozgásképtelenné is válhat a beteg a fájdalomtól. Van viszont olyan is akinek komoly porcvesztése van és kevés tünettel rendelkezik. Akár időszakosak is lehetnek a tünetek. Az sem ritka, hogy egy betegnek a kezén és a térdében koptak el a csontok és évekig szinte nem is érez semmit.

Porckopás okai és kezelése.

 

És most a legfontosabb dolog jöjjön, mégpedig hogyan lehet kezelni a problémát!
 

Nagyon fontos a súlycsökkentés és persze a terhelés csökkentése is. Ez a 2 legfontosabb kezelési tanács ami megállíthatja a porcok tovább történő kopását. A kezelés célja tehát az ízületi fájdalom és a gyulladás csökkentése valamint az ízületi funkciók fenntartása persze.
 

Vannak persze konzervatív terápiák is mint a pihentetés, a gyógytorna, a diéta, a térdvédő használat és a fizikoterápiás kezelés is. Ezek a módszerek akkor a legjobbak a porckopás a nagyízületekben, a csípőben vagy a térdben van. Jó hír, hogy már a kevés súlycsökkentés is nagyban csökkentheti a fájdalmat. Persze létezik gyógyszeres kezelés is aminek az a lényege, hogy csökkentse a fájdalmat, a duzzanatot és a gyulladást. Ez lehet tabletta formájú vagy akár injekciós is. A legrosszabb esetben műtétre is kerülhet a sor.
 

Persze az egyik legjobb kezelés lehet a megelőzés. Éppen ezért fontos a porcok számára szükséges alkotóelemek pótolni. A glükózamin szilfát az egyik alkotóeleme a porcoknak. Nagyon fontos még a kondroitin szilfát és az MSM is. Ez a 3 anyag segíthet megelőzni a porcok kopását valamint a fájdalom kialakulását is. A glükózamin védi a csontokat a súrlódástól. Az idő haladtával csökken a mennyisége a szervezetben és a porcok kopásnak indulnak. A kondroitin hasonló hatással rendelkezik mint a glükózamin. Képesek egymás hatásást kölcsönösen fokozni. Az MSM egy természetes anyag ami hasonlít a kondroitinhez. Gyulladáscsökkentő hatása van és fokozza a kötőszövetek gyógyulását. Ez a 3 természetes anyag nagyszerű a porcok számára és egyetlen étrend-kiegészítőben megtalálható nálunk.  

Porckopás okai és a kezelése.