A sarokfájdalom gyakori probléma, amely igen kellemetlen, de ritkán áll mögötte komolyabb betegség.
Van, amikor a fájdalom magától elmúlik, de vannak esetek, amikor mindenképpen érdemes orvossal ellenőriztetni a lábat.
Nézzük, hogy milyen okai lehetnek a sarokfájdalomnak.
Az emberi lábfejet 26 csont építi fel, közülük a sarokcsont a legnagyobb. A sarok feladata, hogy biztosítsa a támasztékot a test súlyának.
A szakértők szerint járáskor a testsúly 1,25-szöröse, futáskor a 2,75-szöröse nehezedik a lábunkra.
A sarokfájdalom a lábfejen jelentkező panaszok közül az egyik leggyakoribb. Éppen ezért ez a terület sérülékenyebb, és fájdalma jelentősen befolyásolja az állapotunkat. A fájdalmak jelentős része mechanikai okok miatt következik be, de meghúzódhatnak a háttérben arthritis, trauma, fertőzések, autoimmun- és neurológiai problémák, csontritkulás és más csontbetegségek is.
A legtöbb sarokfájdalom a túlterheléstől alakul ki.
Talpra álláskor már jelentkezik a fájdalom, ám később „bejáratódik”, vagyis mérséklődik, de hosszú álldogálás vagy lépcsőzés során rosszabbodik. Különösen tinédzsereknél gyakori a sarok ütődései miatt kialakuló fájdalom. Ebben a korban ugyanis még nem teljesen kifejlett a sarokcsont, és könnyebben dörzsölődhet a többi csonthoz. Ehhez hozzájárulnak a túl lapos és kidolgozatlan talpú papucsok, vagy a túl korán kezdett magas sarkú cipő hordása is. Okozhatja még a sarokfájdalmat a túlsúly és a lábfej tartós megerőltetése is.
Ha a következőket tapasztaljuk, mielőbb forduljunk orvoshoz:
Duzzanat, zsibbadásérzés, láz, ha képtelenek vagyunk a normális járásra, ha nem tudjuk visszafeszíteni a lábfejünket, ha nem tudunk lábujjhegyre emelkedni.
A sarokfájdalom otthoni kezeléseként mindenképpen érdemes kipróbálni a pihentetést.
A legjobb, ha kerüljük a futást és a kemény talajon való járást. Minden mozgást mellőzzünk, amely a sarkakat terheli. Végezzünk nyújtó gyakorlatokat, amelyek a lábfej hátrafeszítésére épülnek.
Helyezzünk jeges borogatást 15 percig az érintett területre.
Válasszunk megfelelő cipőt a sportoláshoz, a mindennapi járáshoz. Kerüljük a túl magas és a túl lapos sarkú lábbeliket.
Ha sportolunk, megfelelő bemelegítéssel jelentősen csökkenthetjük a sarkat érő terhelés erősségét, intenzitását. Egyes esetekben jót tehetnek a cipőkben elhelyezhető sarokpárnák és sarokemelők is.