Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A spenót jótékony hatásai

2024. 06. 18. 13:06:00 HillVital

Mindig is megosztotta az embereket, azonban a spenót egészséges és a spenót élettani hatásai magukért beszélnek.
 

Van, aki szereti. Ám sokan vannak olyanok is, akik nem, sőt, utálják. Pedig a spenót csupa érték!
 

A spenót vagy más néven paraj egy nagyon gazdag zöldségféle.
 

A spenót vitamintartalma nem mindennapi. Gazdag vasban, A-, B3-, B6-, B9-, C-, E- és K- vitaminban. Bőven van benne kalcium, és magnézium, amelyeket a spenótban található oxálsav segít megkötni a szervezetben. De található benne szelén, mangán, kálium, foszfor és folsav is. Ezenkívül kiváló rostforrás, kiválóan tisztítja és méregteleníti a szervezetet.

Kutatások szerint a spenót levelében 13 különböző flavonoid található, melyek jól kiegészítik az antioxidánsok szerepét azáltal, hogy csökkentik a sejtek oxidatív károsodását. Tehát nagy szerepe van a daganatok kialakulásának megelőzésében. 

 

Magas tápérték: A spenót gazdag tápanyagokban, például A-, C- és K-vitaminokban, folsavban, vasban, kalciumban és magnéziumban. Ezenkívül tartalmaz még rostokat, fehérjéket, omega-3 zsírsavakat és antioxidánsokat is.
 

Erősíti az immunrendszert: A spenótban található C-vitamin és más antioxidánsok erősítik az immunrendszert, és segíthetnek védekezni a fertőzésekkel és betegségekkel szemben.
 

Javítja a látást: A spenót magas A-vitamin-tartalma segít megőrizni a jó látást és csökkenti az éjszakai vakságot. Ezenkívül lutein és zeaxantin nevű karotinoidokat is tartalmaz, amelyek fontosak a szem egészsége szempontjából.
 

Jó a szív egészségére: A spenót alacsony zsír- és koleszterintartalommal rendelkezik, ugyanakkor magas a káliumtartalma. Ez a kombináció hozzájárulhat az egészséges vérnyomás fenntartásához és a szív-és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez.

 

Támogatja az emésztést: A spenót gazdag rostokban, amelyek elősegítik az emésztést, megakadályozzák a székrekedést és támogatják az egészséges bélmozgást.
 

Javítja az agyműködést: A spenótban található B-vitaminok, például a folsav, fontos szerepet játszanak az agyműködésben. A folsav hiánya szellemi fáradtságot és memóriazavarokat okozhat, míg elegendő folsavbevitel segíthet fenntartani az agyi egészséget.
 

Csökkenti a gyulladást: A spenótban található antioxidánsok, például a kvercetin és a zeaxantin, gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. Ez segíthet csökkenteni a krónikus gyulladás kockázatát és az általa okozott betegségek kialakulását.
 

De ne áztassuk, mert értékes anyagai jelentős része kioldódik.
 

A legjobb nyersen fogyasztani, de a konyhában sokféle ételt készíthetünk belőle. A spenót elkészítésénél csak egy dologra kell vigyázni. A spenót ugyanis alig igényel hőkezelést, vagyis minél tovább főzzük, annál rosszabb lesz. Adhatjuk salátákhoz, főzhetünk belőle levest. Köretként adhatjuk halak, húsok mellé. Rakhatjuk töltelékekbe, de a klasszikus főzelék is finom, melybe tehetünk tejszínt is, amitől sokkal ízletesebb.
 

A spenót jótékony hatásai