Szolárium. Árt, vagy nem árt?
Vannak, akik úgy vélik, hogy az UVA-sugárzás árt a bőrnek.
Vannak viszont, akik azt vallják, hogy elsősorban a fényszegény évszakokban (ősz, tél) kifejezetten jótékony az ultraviola-sugárzás a szervezetnek, jobb kedélyállapotot okoz, erősíti az ellenálló képességet.
A szoláriumozás lényege, hogy az UVB-sugarak a bőrbe hatolva aktivizálják a pigmentsejteket, amelynek következtében a melanin a bőr felszínére kerül. Ha a bőrt UVA-sugárzás is éri, ez serkenti a vér oxigénellátását, valamint a bőrben zajló oxidációs folyamatot. Ennek következtében a melanin elszíneződik, megbarnul. A szolárium akkor nem okoz nagy kárt a bőrben, ha a megfelelő bőrtípushoz igazítjuk a szoláriumozás időtartamát. A legveszélyeztetettebbek a született szőkék és a vörös hajúak, a világos szeműek és a fehér bőrűek. Számukra a legkárosabb a szoláriumozás, illetve a napozás is. Ők ugyanis nem barnulnak, hanem leégnek. A világosbarna hajúak, kék, barna és zöld szeműek szoláriumozása sem tarthat 15 percnél tovább. A sötétbarna hajúak, szeműek akár 30 percet is eltölthetnek a szoláriumban, de fokozatosan érjék el ezt az időtartamot. A mediterrán típusúaknál (sötét haj, szem) okozhat a legkevesebb kárt a szolárium.
De nem árt egy dologgal tisztában lenni: Bebizonyították, hogy a túlzásba vitt szolárium és a napozás öregíti a bőrt. Akkor meg kezdhetjük a bőrt ápolni, fiatalítani. Ördögi kör…
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
