Négy nagyszerű gyógynövény, melyek tavasszal gyűjthetőek.
A csalán gyökerét tavasszal gyűjtik, a föld feletti részét akár egész évben. Sokféle hatóanyagot tartalmaz, többek között megakadályozza a prosztatasejtek túlzott szaporodását, de gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatása is van.
A csalángyökér bizonyítottan csökkenti a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás okozta tüneteket. A biztos hatás elérése érdekében kb. fél éves kezelés javasolt.
Medveszőlő
A medveszőlő a legelterjedtebb húgyúti fertőtlenítő. Örökzöld cserje, magyar nevét piros bogyóiról kapta, melyet nemcsak a medvék fogyasztják, hanem más állatok és az ember is. De gyógyászati célra a növény levelét gyűjtik. Hatóanyaga bizonyítottan baktériumellenes hatással rendelkezik, a húgyúti fertőzések több mint 80 százalékát okozó E. coli baktérium ellen is hatékony. A fertőzés kezeléséhez 3 nap szükséges.
Feketenadálytő
A fekete nadálytő virága rózsaszín vagy bíbor színű, de a gyógyászatban a tavasszal gyűjtött gyökerét hasznosítják. A népi gyógyászat zúzódások, csonttörések gyógyítására használja. De fájdalomcsillapító, vizenyőcsökkentő és sejtregeneráló hatását is igazolták. Mivel a növény mérgező hatóanyagot is tartalmaz, ezért szájon át és nyílt seben nem alkalmazható. Rándulások, izomfájdalmak kezelésében viszont nagyon hatékony. Véraláfutások (hematómák) felszívódását is gyorsíthatjuk a használatával.
A vérehulló fecskefű virága sárga. A nevét arról kapta, hogy a fecskék érkezésekor kezd virágozni, és távozásukkor hervad el. Általában szemölcs ellen használják virágos hajtását. A tejnedvvel történt ecsetelés után néhány nappal a szemölcs elsorvad. De használják epepanaszok, görcsök, puffadás csökkentésére is. Epehajtó hatása is bizonyított, epeút-elzáródás esetén azonban használata ellenjavallt.