Vannak, akik már húsvét előtt elvégezték, vannak, akik a jó időre várnak. Tavasszal hagyományszerűen a legtöbb háziasszony nagytakarítással varázsolja frissé, üdévé az otthonát.
Arra viszont kevesen gondolnak, hogy ez az egészségre is kihat. Nézzük, hogyan!
A tavasz a természetben a megújulás időszakát jelenti. A fák és a bokrok rügyeket bontanak, lombkoronát növesztenek. Ilyenkor szereti az ember az otthonát is megújítani, felfrissíteni egy alapos tisztítással, rendrakással.
A tavaszi takarításnak számos pozitív élettani tulajdonsága is van.
A rendrakás és a takarítás a testi és a mentális egészségre is hatással van. A rendetlenség, a kosz, a felhalmozott lomok nemcsak fizikailag jelentenek kockázatot az egészségünkre (por, penész és egyéb mérgező anyagok), hanem mentálisan is. Az ablakot megtisztítva több fényt engedhetsz be a lakásba, az elpakolt holmik növelik az életteret, ettől jobb lesz a hangulatod. Csökken a stressz, a kreativitás szárnyalni kezd egy tiszta, rendezett térben. Bizonyított, hogy a rendetlenség növeli a stresszt azáltal, hogy külső ingerekkel túlterheli az érzékszerveket.
Ha papírok borítják be az íróasztalodat, akkor ez folyamatosan arra emlékeztet, hogy elvégzetlen feladataid vannak. Persze, ez visszafelé is igaz. Minél nagyobb a kupi körülötted, annál lustább vagy, nem mozogsz, csak üldögélsz, és ez egy sor másik egészségügyi problémához vezethet. A házimunka emellett önmagában is fizikai aktivitást követel, tehát akkor is mozogsz.
A takarítás után nemcsak az otthonod, hanem az elméd is kitisztul. Tehát elő a portörlőt, az ablaktisztítót, a porszívót…!