Oszlassuk el a tévhiteket!
Sajnos az elsősegélynyújtással kapcsolatban a mai napig is léteznek olyan tévhitek, amelyek megnehezíthetik bizonyos esetekben a későbbi, szakszerű ellátást.
Íme, a leggyakoribb tévedések:
Orrvérzés esetén a fejet hátra kell hajtani. Ezt nem szabad! A fej hátrahajtásának nincs vérzéscsillapító hatása, viszont a vér így könnyen a légutakba kerülhet. Miután a sérültet nyugalomba helyeztük, a fejet enyhén tartsuk előretartott állapotban. Kézzel fogjuk be az orrcimpákat, ezzel elősegíthetjük a vér alvadását.
Mérgezés esetén hánytatni kell a beteget. Ezt semmi esetre se tegyük! Egyrészt nem tudhatjuk a mérgezés típusát. De ha még ismerjük is a szervezetbe jutott mérgező anyagot, a hánytatással sok esetben már nem tudjuk elősegíteni a káros anyag távozását, hiszen a felszívódás már elkezdődött. Sok esetben a hánytatás sikertelen, így a betegnek adott sós víz még jobban elősegítheti a mérgek véráramba jutását. Mérgezés gyanúja esetén mindenképp értesítsük a mentőket! A mérgezésre figyelmeztető tünet lehet: tudatzavar, eszméletvesztés, hólyagok a bőrön, tág pupilla, görcsös fájdalmak vagy jellegzetes szagú lehelet. Eszméletlenség esetén alkalmazzunk stabil oldalfekvést a mentő kiérkezéséig.
Görcsroham esetén fogjuk le a beteg fejét. Szó se lehet róla! A görccsel járó rohamok sajátossága, hogy az idegrendszerben bekövetkező zavar miatt az izmok megfeszülnek, a beteg rángatózni kezd, amelyet gyakran eszméletvesztés is kísér. A roham alatt nem szabad a beteget lefogni, mert ez akár csonttörést is eredményezhet. A legfontosabb, hogy a roham ideje alatt óvjuk a beteget, főleg a fejét a sérülésektől. Távolítsuk el a közeléből a veszélyes, sérülést okozó tárgyakat, vegyük le pl. a szemüvegét. Ha a beteg elvesztette az eszméletét, a legfontosabb teendőnk a szabad légutak biztosítása.
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
