Gyakran előfordul, hogy valami miatt kevesebbet pislogunk, emiatt felszakad a könnyfilm, és szemünk szárazzá válik.
A szemszárazságnak több oka is lehet (allergia, cukorbetegség, pajzsmirigy-betegség).
Környezeti ártalmak is szerepet játszhatnak a kialakulásában, pl. hosszas autóvezetés, dohányfüst, számítógépes munka, kontaktlencse, légkondi, egyes gyógyszerek.
Nézzünk néhány tippet, hogyan enyhíthetjük!
- Ne dohányozzunk, kerüljük a dohányfüstös helyeket!
- Ha számítógép előtt dolgozunk, óránként pihenjünk 10 percet!
- A monitort a szemsík alatt helyezzük el!
- Használjunk számítógépes védőszemüveget, amely egyrészt véd a monitor káros elektrosztatikus sugárzásától, másrészt a könny párolgását is csökkenti.
- Fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot!
- Ügyeljünk a helyiség páratartalmára (40-60 %)!
- Minden este mossuk le alaposan a sminket, nehogy eltömődjön a könnymirigyek kivezető nyílása.
- Fogyasszunk elegendő halat, mandulát, diót, ezek elősegítik az egészséges könnyezést (könnyfilm megtartása).
Milyen kiváltó okai lehetnek, mire érdemes odafigyelni?
Sajnos a modern életvitel nem kedvez a szemünknek. Elég csak belegondolni, hogy sokszor a munkákat végezve, vagy kikapcsolódás céljából mennyi idő töltünk a számítógép, illetve a telefon előtt. Sajnos ezek használata is szemszárazságot okozhat. Kevesebbet pislogunk, hiszen fókuszálunk valamire. Ilyenkor a legjobb amit tehetünk, ha adott időnként felállunk egy kicsit és szellőzünk egyet. Közben megmozgathatjuk a szemünket is. Nézzünk jobbra, balra, le, fel és pislogjunk nagyokat. Elég ha szépen lassan végezzük ez a mozdulatokat, hiszen ha gyorsan csináljuk, akár meg is szédülhetünk.
Sok esetben a szemcseppek nagy segítséget tudnak nyújtani. Ha megfelelően alkalmazzuk őket, akkor hatékony megoldást jelenthetnek. Azonban azt is érdemes figyelembe venni, hogy ha sokáig, megszokás szerűen alkalmazzuk őket, akkor a szemünk megszokja. Hosszú távon tehát nem a legjobb megoldás.