10 dolog, amit ne tegyünk meg visszeresként!
1. Ha fogynia kell, tegye azt lassan és biztosan!
Az elhízás ugyanúgy hozzájárul a visszerességhez, illetve a szövődmények kialakulásához, mint a testsúly ingadozása, azaz a jojó-diétázás. Ne dőljünk be a gyors eredményt ígérő villámdiétáknak, és ne egy-két hét alatt próbáljunk megszabadulni a hosszú évek alatt felhalmozódott súlyfeleslegtől. Ne koplaljunk! Az étrendünk legyen kiegyensúlyozott és tápanyagokban gazdag, és segítsük a fogyás folyamatát rendszeres testmozgással is!
2. Kerülje a hosszú ideig tartó állást vagy ülést!
Ha sokáig egy pozícióba kényszeríti a végtagjait, a vér könnyen pangóvá válhat, a vérkeringés lelassulhat. Rendszeresen mozgassuk meg a lábainkat, végezzünk egyszerű lábtornát, vagy menjünk el rövid, tempós sétákra. Elég, ha óránként 5-10 percet szánunk erre. Az ebédszünetünkben pedig akár többet is sétálhatunk - ezzel ráadásul nem csak a vérkeringésünket indíthatjuk be, de az agyműködésünknek is jót tehet!
3. Ne táplálkozzon egysíkúan!
Akár fogyókúrázik, akár nem, figyeljen arra, hogy minél változatosabban étkezzen! Különösen a friss zöldségeket és gyümölcsöket érdemes előnyben részesíteni: bizonyos vitaminok és ásványi anyagok ugyanis segítenek fenntartani az erek egészségét, rugalmasságát, csökkentik az áteresztőképességüket. Fogyasszon minél több zöld leveles zöldséget és citrusgyümölcsöt: az ezekben lévő C-vitamin nagyon jót tesz még a vérereknek is!
4. Kerülje a hosszú, forró fürdőket, a termálvizes fürdőket és a szaunázást!
A forró víz és a meleg hatására a vénák jelentősen kitágulhatnak, ami keringési zavarokhoz, illetve a visszeres tünetek romlásához vezethet. A váltott, hideg-melegvizes zuhany viszont jótékony hatású, hiszen felpezsdíti a vérkeringést, és felfrissíti a fáradt, elnehezült lábakat.
5. Cserélje le a kényelmetlen, szűk, magas sarkú cipőket!
A szűk cipők rontják a láb vérkeringését, összeszorítják a lábujjakat, a magas sarkú cipő pedig gyengítheti az izompumpa hatását. Többek között ez is felelős a vér szívbe való visszaáramoltatásáért!
6. Ne felejtse el felvenni a kompressziós harisnyáját!
Lehet, hogy nem a legvonzóbb látvány, és különösen a nyári melegben igencsak kényelmetlen lehet, de a speciális gyógyharisnyák segítenek egyenletes nyomás alatt tartani a vénákat, jót tesznek a kötőszöveteknek is, sőt még enyhe masszírozó hatásuk is van!
7. Csak semmi udvariaskodás: nyugodtan tegye fel a lábát!
Amennyiben a helyzet engedi, tegye minél magasabbra a lábát (a szív szintje fölé), például olvasás, tévénézés, kézimunkázás vagy akár alvás közben. Ilyenkor ugyanis megszűnik a lábakon lévő nyomás, és a gravitáció is segítségünkre lehet abban, hogy a pangó vér visszakerüljön a véráramlásba.
8. Ne feledkezzen el a gyógyszerekről!
Ez nemcsak akkor lehet fontos, ha a szakorvos gyulladáscsökkentőt, érfalerősítőt vagy vérhígítót írt fel - ezeket természetesen előírás szerint szedni kell -, hanem akkor is, ha másmilyen gyógyszereket szed. Néhány gyógyszer ugyanis (például a fogamzásgátlók) ronthatnak a vénák állapotán.
9. Hagyja abba a dohányzást!
A dohányzás rontja az erek állapotát, és hozzájárul a magas vérnyomáshoz - mindkét tényező hozzájárulhat a visszeresség kialakulásához vagy a visszerek gyulladásához!
10. Ne lustálkodjon!
A mozgás elengedhetetlenül fontos az erek rugalmasságának, a vérkeringés egészségének fenntartásában. Különösen azok a mozgásformák lehetnek jótékony hatásúak, melyek az alsó végtagokat dolgoztatják meg. Ilyen az úszás, a séta vagy a kerékpározás. Azonban nagyon fontos, hogy ne terheljük túl a szervezetünket, kezdjünk óvatosan sportolni, különösen akkor, ha korábban hanyagoltuk a mozgást.