Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Viszlát reuma! 5 természetes megoldás, amelyek megváltoztathatják az életed

2023. 06. 14. 11:46:00 hillvital.hu

A reuma rengeteg ember mindennapjait képes pokollá változtatni.
 


De mi is az a reuma?

Adatok a reumáról.

A reuma szó egy régies, görög eredetű kifejezés, melyet a mai napig gyűjtőfogalomként használunk. A régi korok egyik nagy orvosa, Galenus úgy vélte, hogy a testnedvek megromlása okozza a szervezet valamennyi betegségét, beleértve a mozgásszervi betegségeket is.

Tévhit, hogy a reumás betegségek csak az idős korosztályt érintik! Fiatalok között is ugyanúgy előfordulhatnak ilyen jellegű panaszok.

Lényegében a reuma az ízületek, az inak, az izmok, a csontok, és az idegek fájdalmas megbetegedésére utaló gyűjtőfogalom.

A reumatológiai vagy reumás megbetegedések igen gyakoriak. Becslések szerint, életük során csaknem minden embernek van valamilyen mozgásszervi panasza. A háziorvosi rendeléseken körülbelül minden ötödik ember mozgásszervi panaszok miatt jelentkezik. Ezeket a panaszokat általában a beteg, vagy az orvos is gyógyíthatja. Ilyenek a rándulások, izomhúzódások, enyhébb derék-, vagy nyakfájás, valamint traumák. Azonban a komolyabb, tartósabb panaszok esetében a betegeknek legtöbbször reumatológushoz kell fordulnia.

Mitől alakul ki és melyek a reuma tünetei?

Életünk során szinte mindenkinél jelentkezik hátfájás, vagy valamilyen ízületi fájdalom. Csak a reumás betegségben szenvedők igen kis aránya szenved hosszantartó fájdalomban, vagy válik valamilyen szinten rokkanttá. A betegség diagnózisa nagyon fontos!

A diagnózis megállapításához a legmegfelelőbb egy szakorvos, amely ezt követően segít a tünetek kezelésében.

Alapvetően a reumás megbetegedések két részre oszthatóak. Gyulladásosra és elfajzottra.

A gyulladás okozta reumatikus betegség kiváltó oka valamilyen kórokozó, amely gyulladást vált ki.

Az elfajulásos viszont a kóros elváltozások következménye. Ilyen legtöbbször akkor következik be, ha elsősorban az ízületi szalagrendszert, majd később a környező csontok felépítését is érinti.

A betegség nem örökölhető, azonban az arra való hajlam igen. A kialakulása a géneken kívül szoros összefüggésben van az életmóddal és a környezettel is. Fizikai terhelés esetén (például sportolás vagy erős fizikai munka) a betegség csak évekkel később jelentkezik. A kialakulásában a táplálkozás is szerepet játszik. A helyes táplálkozás mellett, pedig nem elhanyagolható a testsúly sem. Túlsúly esetén az ízületek sokkal nagyobb terhelésnek vannak kitéve.
 


A reumás megbetegedés tünetei a következők lehetnek:

étvágytalanság
hőemelkedés
duzzanat, melyet bőrpír kísér
ízületi merevség, amely általában reggelente jelentkezik
intenzív éjszakai izzadás
indokolatlan ízületi-, és izomfájdalmak
ízületek deformálódása

Reumás megbetegedések leggyakoribb fajtái

Fájó térd kezelése.

Rossz testtartás: A hát és a nyaki fájdalom leggyakoribb okai között megtalálható, a gerinc fokozott fizikai igénybevétele, a túlsúly, valamint a rossz testtartás is.

Artritisz: Az ízületen belüli gyulladást jelenti, amely fájdalmat és merevséget okoz. Amennyiben nem kezeljük, akkor az ízületek fokozatosan károsodhatnak.

Rheumatoid arthritis: Az ízületek megduzzadnak és deformálódnak. A rheumatoid arthritis pontos oka jelenleg még ismeretlen, azonban számos kockázati tényező eredményezheti a betegség kialakulását. Köztük megemlíthető az öregedés, a női nem, fertőzések, a betegségre hajlamos gének öröklése, valamint a hosszútávon tartó cigarettázás.

Oszteoartritisz: Az ízületi porc felszíne egyenetlenné válik, majd elveszíti a képességét a külső hatások tompítására, és elhasználódik. Ez általában azokban az ízületekben alakul ki, amelyekre nagy súly nehezedik, vagy ismételten nagy terhelésnek vannak kitéve. Ennek alapján ide sorolható a gerinc, a térd, a csípő, és a kéz is.

Köszvény: A köszvény általában a húgysav felhalmozódásának a következtében jön létre. Tünetei közé sorolható a hirtelen jelentkező, erőteljes fájdalom, amely az ízületek duzzadásával jár.

 

Reuma természetes kezelése

1.Testmozgás:

Egy család a medencében.

Az ízületek és a gerinc védelme érdekében a kisebb intenzitású mozgásformák ajánlottak. Ilyen lehet például a jóga, a pilates, az alakformálás, az ősi kínai thai-chi mozgáskultúra, a tempós séta, valamint az úszás is. Ezen formák mindegyike átmozgatja a testet, javítja az oxigénellátást, stresszoldó hatással rendelkezik, anélkül, hogy ezzel terhelnénk az ízületeket. Mielőtt azonban nekiállnánk a rendszeres mozgás végzéséhez, a biztonság kedvéért érdemes orvosunkkal, vagy gyógytornászunkkal egyeztetni.

A vízben végzett mozgásforma kifejezetten előnyös.
A meleg gyógyfürdő általában nagyon jó hatással van, ugyanis segít az ízületek merevségének az oldásában, ráadásul vízben mozogni is könnyebb, így az ízületek kevésbé terhelődnek.

Ennek ellenére ne kezdjünk csak úgy magunktól bele, előtte kérdezzük ki ezzel kapcsolatban az orvosunkat. Ugyanis annak érdekében, hogy biztonságosan végezhessük ezt a mozgásformát, gyakran elengedhetetlen egy orvosi szemle. Azért van erre szükség, mert ha valamilyen más betegség is fennáll a reuma mellett, például visszérprobléma, magas vérnyomás, szívelégtelenség, akkor a meleg vizes fürdőzés könnyedén árthat is.

Ha viszont nincs ellenjavallat, akkor a vízben végzett mozgásforma kifejezetten jó hatással van a reumás betegségek esetén.

Azonban vannak olyan mozgásformák is, melyeket kifejezetten ajánlott elkerülni.
Ilyen például az aerobic típusú edzés, lépcsőzés, futás, tenisz, és a foci is. Lényegében az összes olyan mozgásforma ahol szerepelhet futás, vagy ugrás.

Heveny gyulladásos állapotban, fellángolások idején mindenképpen pihentetni kell az ízületet!
Ilyenkor tilos a testmozgás! Ilyenkor a pihenés a kezelés része. A leghevesebb gyulladással járó fájdalom elviseléséhez az ágynyugalom járulhat hozzá.

Viszont ha megszűnt a heveny gyulladás, akkor utána meg kell kezdeni az ízületek aktív illetve passzív mozgását, gyógytornát. Ez azért fontos, hogy megakadályozható legyen az ízület teljes merevsége, mozgástartományának esetleges beszűkülése. Ezen felül a kezelés célja az, hogy a teherviselő ízület körül az izom megerősödjön, így segítse az ízület munkáját. A gyógytornászunk által kijelölt gyakorlatokat akár otthon is végezhetjük.

 

2. Életmódváltás:

Halak az asztalon.

A helytelen táplálkozás és a túlsúly nagyban hozzájárul a reumás panaszok fokozódásához. A reuma kezelése házilag is lehetséges az életmódváltással. A helyes táplálkozásnak, és a mozgásnak köszönhetően nem csak értékes tápanyagokhoz és ásványi anyagokhoz juttathatjuk a szervezetünket, hanem hozzájárulhatunk a fogyáshoz is.

Rheumatoid arthritis esetén gyakran egyénileg összeállított étrendet készítenek, ugyanis az étrend energiatartalmának a beteg tápláltsági állapotához kell igazodnia.

A fehérjebevitel 0,8-1 g/ttkg legyen, melynek nagyobb részét növényi és kisebb részét állati eredetű fehérjék tartalmazzák. Több kutatás fényt mutatott arra, hogy az állati eredetű fehérjék fogyasztásának csökkentésével, javultak a rheumatoid arthritises betegek panaszai.

Zsírok esetében az 1-1,2 g/ttkg az ideális. Lehetőség szerint könnyen emészthető formában juttassuk be a szervezetünkbe. Számos vizsgálat igazolta, hogy az omega-3 zsírsavakkal történő kiegészítése jótékony hatással van a betegségre. Ennek köszönhetően nyugodtan fogyaszthatunk tengeri halakat és lenmagolajat is.

A lehetséges csontritkulás kialakulása miatt, kifejezetten oda kell figyelni a megfelelő mennyiségű kalcium bevitelére. Naponta 1200-1500 mg.

Érdemes könnyű, vegyes étrendet kialakítani, melynek köszönhetően a nyersanyagokból és az elkészítési módokból is bőven válogathatunk.

Ne felejtkezzünk meg a napi minimum 2 liter folyadékról sem!

 

3. Reuma krémek:

Reumás térdfájdalom.

Reumás panaszok esetén gyakran alkalmazhatunk gyógynövényes krémeket. A rheumatoid arthritis természetes kezelése, tehát gyógynövényekkel is zajlhat. A krémek használata során azonban érdemes odafigyelnünk, hogy ne tartalmazzon szteroidokat. A szteroid tartalmú krémek ugyanis igaz, hogy erősek, hatásosak, viszont nagyon kellemetlen mellékhatásokkal is járhat.

Általában az ilyen krémeket csak orvosi utasításra alkalmazhatjuk.

Viszont mielőtt ilyen döntés mellett tennénk le a voksunk, próbáljuk ki a természetes hatóanyagú krémeket. Rengeteg vény nélkül kapható krém található, melyek legtöbbször valamilyen gyógynövény kivonatából készülnek. Ilyen lehet például az árnika, a rozmaring vagy a vadgesztenye is.

A HillVital Maximum balzsam a természetes hatóanyagok mellett, 19 gyógynövény erejét felhasználva nyújthat segítséget reumatikus panaszok enyhítésére.

A benne megtalálható gyógynövények a következők: aloe vera, árnika, boróka, citromolaj, diólevél, erdei fenyő, eukaliptusz, fekete nadálytő, kakukkfű, kamilla, körömvirág, kurkuma, levendula, libapimpó, rozmaring, vadgesztenye, ricinus, menta, kámforfa. Egyéb hatóanyagok: A-vitamin, E-vitamin.

Mielőtt alkalmaznánk a balzsamot, előtte tisztítsuk meg a kezelni kívánt felületet, vagy fürdés után használjuk. Naponta érdemes legalább kétszer bekenni vele magunkat. Ajánlott reggel és este, azonban nyugodtan használhatjuk akár többször is. Ne csak hagyjuk a felületen a balzsamot, hanem jól masszírozzuk is be, hogy a hatóanyagok felszívódjanak.

 

4. Gyógyteák:

Gyógynövényes tea.

A legtöbb reumatikus probléma esetén alkalmazhatunk gyógyteákat. Legyen szó akár heveny, krónikus, vagy akár egy vagy több ízületet érintő ízületi duzzanatról, vörösségről.

Elsősorban az olyan gyógynövényes teák ajánlottak, melyek gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. Ilyen például a kamillás teakeverék. Naponta fogyasszunk belőle 1-3 csészével az étkezések között.

A mezei zsurló elősegíti a veseműködést, valamint kötőszövet-erősítő hatása miatt igen jól alkalmazható reumatikus problémákra. Fogyaszthatjuk teaként, vagy akár felhasználhatjuk külsőleg, gyógyfürdőként is.

Teának egyszerűen tegyünk egy evőkanál teafüvet 2,5 dl vízbe, majd hagyjuk nagyjából 2-3 percig főni. Ezt követően pedig még legalább 15 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Hat héten keresztül fogyasszuk minden reggel egy csészével, majd ezt követően tartsunk 4 hét szünetet. Ha szükséges a kúra megismételhető.

Viszont ha gyógyfürdőként alkalmazzuk, akkor legalább 3 liter teát öntsünk a fürdővízbe, majd minimum 15-20 percig maradjunk benne. Ha végeztünk, akkor szárítkozzunk meg.

Sokízületi gyulladás esetén pedig a réti legyezőfű teáját ajánlott fogyasztani.

 

5. Alternatív megoldások:

Egy üveg almaecet.

Az alternatív megoldások között megemlíthető a fájdalom csillapítására használt váltott meleg és hideg vizes borogatás, valamint különböző fürdők is. Fürdők közül kiemelhető a tengervizes, a tengeri algás és az Epsom-sós fürdő. A meleg víz jótékony hatásairól és a mozgás már olvashattunk, így nem meglepő, hogy a víz többször is megjelenik a kezelések között.

Mivel egyes reumás panaszoknál a szervezetben lévő magas húgysavszint tartalom okozza a problémát, ezért ajánlott léböjt kúrát tartani. Minél többféle alapanyagunk van, annál tovább fogyaszthatjuk. Fontos, hogy ne csak egyféle zöldségből, illetve gyümölcsből készült turmixokat fogyasszunk! Ha ezt tesszük, a szervezetünk könnyen legyengülhet.

Megemlíthető még a méz és a fahéj kombinációja is. Mivel a méz fertőtlenít a fahéj pedig antioxidáns és antimikrobiális hatással rendelkezik, ezért a kombinációjuk igen hatásos lehet kézfeji arthritisz esetén. Keverjünk össze egy evőkanál mézet és fél teáskanál fahéjat, majd fogyasszuk el minden reggel, éhgyomorra.

Az almaecet gyulladáscsökkentő és lúgosító hatásai segítenek megszabadulni a merevségtől és a fájdalomtól. Érdemes naponta elfogyasztani egy pohár meleg vizet egy kevés almaecettel és mézzel.

A keverék mellett akár krémet is készíthetünk. Melegítsük fel az almaecetet, majd adjunk hozzá egy kevés Cayenne borsot. Ezt még melegen nyugodtan kenjük a fájó ízületekre és hagyjuk a bőrön nagyjából 10 percig.