Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A mezei zsurló: Az ősi gyógynövény a modern korban

2024. 07. 04. 09:03:00 HillVital.hu

A gyógyító gyomnövény - így használd a mezei zsurlót! A mezei zsurló egy rendkívül sokoldalú gyógynövény. A népi gyógyászatban a mezei zsúrlót már a régebbi korokban is nagy becsben tartották. Víz igényes növény. Nedves réteken, szántókon, erdőszéleken, árok és patakpartokon él. Begyűjtése májustól júliusig tart, szárát a talajtól 5-6 cm-re vágják le.

 

A növény számos gyógyászatban felhasználható anyagot tartalmaz.
 


Ismert hatóanyagai közé tartozik a kovasav, flavonoidok, poiensavak, dikarbon savak, mangánsók, alkaloidok, káliumklorid, alumíniumklorid, szaponinok, szerves savak.

mezei zsurló

 

Betegségek, amikre ajánlott avagy a mezei zsurló mire jó

 

Vizeletkiválasztó-rendszer problémái esetén

A mezei zsurló tea hatásai a húgyutakra

- alsó húgyúti bakteriális fertőzések

- alsó húgyúti gyulladások

 

Vesére 
- vesekő, vesehomok – megelőzésre

 

Húgyhólyagra

- hólyaghurut esetén

Az úgynevezett „átmosó” terápia – amikor növényi vizelethajtók segítségével növeljük a vizelet mennyiségét – ideális kiegészítő terápia ezekben az esetekben. 

 

A zsurló tea jótékony hatása bőrproblémák esetén

- nehezen gyógyuló sebekre

- fekélyek

- krónikus ekcéma

Magas kovasavtartalmánál fogva erősíti a kötőszövetet és javítja a bőr anyagcseréjét (ezt a kozmetikai ipar is kihasználja ránctalanító és narancsbőrre ajánlott készítményekben), továbbá összehúzó hatású, így csillapítja a vérzéseket.

 

Mozgásszervi panaszokra

- ízületre

- reumára

- köszvényre

- csúzra

A fokozott vizelettermelés pozitívan befolyásolja egyes anyagok kiválasztását („vértisztító” hatás) – segít kiüríteni például a húgysavat, a kalciumot és a szervetlen foszfort, amelyek lerakódása ezeket a problémákat okozza. 

 

Légzőszervi panaszokra

- légutakra, torokra

- torokgyulladásra

- köhögésre

- tüdőre

- tüdőgyulladás kiegészítő kezelésére

- mellhártyagyulladásra

 

Szív és keringési rendszer

- érrendszerre

- vérző aranyérre

- visszeres panaszokra

- vérnyomásra

Vérző aranyérre külsőleg, borogatás vagy kenőcs formájában alkalmazzuk. A lábak visszeres panaszainál segíthet kiüríteni az ödémákat. A probléma hátterében állhat alkati kötőszöveti gyengeség, amin a zsurló kovasavtartalmánál fogva is segíthet. A mezei zsurló hatása a vérnyomásra is befolyással van. Ennek köszönhetően a mezei zsurlós képes a vérnyomás csökkentésére.

 

A zsurló felhasználása, belsőleg avagy a mezei zsurló tea mire jó

- tea – forrázat készítése

2-3 (6g) teáskanál drogot öntsünk le 1,5 dl forrásban lévő vízzel, 10-15 percig hagyjuk állni. (Macerátumot* is készíthetünk, ez esetben hideg vízzel öntsük le, és 10-12 órán át hagyjuk állni). Átmosó terápiánál gondoskodjunk mellette a magas folyadékbevitelről (2 liter tiszta víz/nap)!

 

Napi adag: 3 csésze.

*macerátum: a gyógynövények hatóanyagait tartalmazó olajos kivonat

 

A zsurló felhasználása, külsőleg

- borogatás

2-3 evőkanál növényi részt 1 liter vízzel 20-30 percig főzzünk, szűrjük le, hagyjuk kihűlni. Mullpólyát itassunk át vele, és borogassuk be a kezelni kívánt testrészt.

- fürdő

reumás panaszok esetére, valamint krónikus ekcémánál jótékony hatású. 


A mezei zsurló tea ellenjavallata

Terhesség alatti alkalmazásáról nem állnak rendelkezésre tudományos adatok, de az eddigi humán tapasztalatok alapján ártalmatlannak tűnik. Szoptatás alatt biztonságosan használható! Bár a mezei zsurló tea hatása igen lenyűgöző, gyengült szív és vesefunkció esetén ne használjuk!

Gyermekeknek adható, szoptatás alatt is használható. A mezei zsurló mellékhatásai között megemlíthető, hogy néhány ember esetén allergiás reakciót válthat ki.

 

Gyűjtés, szárítás, tárolás

A nedves talajt kedveli, nyirkos réteken, árokpartokon, töltéseken, nádasok, tavak partján él. A zöld színű meddő hajtásokat a nyár folyamán bármikor gyűjthetjük. Mivel a mérgező mocsári zsurlóval vegyesen is előfordul, érdemes kora tavasszal a termő hajtások alapján beazonosítani. Papírra kiterítve szárítsuk, közben gyakran forgassuk! Gyűjtési idő: június, július, augusztus

 

Tartalomhoz tartozó címkék: mezei zsurló