Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Természetes megoldások a gyomorhurut kezelésére

2024. 04. 08. 13:25:00 Hillvital

A gyomorhurut gyakori betegség, amely könnyedén tönkreteheti a napjaid
 

A gyomorhurut a gyomor belső rétegének gyulladásos megbetegedése, amely leginkább az egészségtelen étkezési szokások miatt alakul ki. A legjobb étrend gyomorhurutra mindenképpen a sok zöldséget tartalmazó menü. Nagyon jó még az articsóka és a fokhagyma is a gyulladáscsökkentő flavonoidok miatt. 

Emellett még okozhatja a gyomorhurut kialakulását a dohányzás, alkohol fogyasztás és a fájdalomcsillapító szedése is.
 

 
A gyomorgyulladás tünetei közé tartozik:

  • Hányinger

  • Hányás

  • Szurokszéklet

  • Folytonos csuklás

  • Hasi fájdalom és puffadás.
     

A gyomorgyulladásra gyógyszer csak másodlagos megoldásként ajánlott. A gyomorhurut gyógyszer általában valamilyen kapszulás gyulladáscsökkentő illetve antibiotikum szokott lenni. A gyógyszeres kezelés helyett próbálj ki természetes megoldásokat, amelyek tényleg működnek és nincsen semmilyen mellékhatásuk. Meg is mutatunk egy párat, amivel tudunk segíteni!

 

Víz - minden ember számára fontos a megfelelő folyadék bevitel. Azonban, aki gyomorhuruttal szenved, azoknak még fontosabb.  Azért, mert a megfelelő vízfogyasztással csökkentheti a gyomor savkoncentrációját és helyre állíthatja a pH egyensúlyt.
 

Zöld kókuszvíz - a zöld kókuszvíz javítja a gyomorfunkciót és emellett ásványi anyagokkal és vitaminokkal látja el a szervezetet. Naponta 3-4 alkalommal igyál belőle egy pohárnyit. Arra azonban figyelj mindig oda, hogy friss legyen a kókuszvíz.
 

Kamillatea - a kamilla gyulladáscsökkentő növény, tehát amennyiben gyomorhurutját gyulladás vagy allergia okozza, a kamillatea megoldást nyújthat rá. Ügyeljen arra, hogy a teát meleg, de ne forró vízben készítse el, mert a forró víz elpusztítja az aktív, gyógyító összetevőket.
 

Rozmaring – a rozmaring erős fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, vírusölő és fertőtlenítő hatású fűszernövény.  Hatásos gyomorgyulladás ellen, amely hatásai együttesen veszik fel a harcot a gyomorgyulladással. 
 

Méz - a gyomor gyulladás kezelése házilag akár méz segítségével is történhet. A méznek gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságai vannak, ami segíthet enyhíteni a gyomorgyulladás tüneteit. Keverjünk el egy teáskanál mézet langyos vízben, és fogyasszuk el étkezések előtt. A méz mondhatni az egyik legjobb gyomorfertőtlenítő is a fokhagyma és a gyömbér mellett.
 


Tehát a gyomorhurut a gyomor belső rétegének gyulladásos megbetegedése, amely főképp az egészségtelen táplálkozási szokásoknak köszönhetően alakul ki. Plusz idetartozik a dohányzás, a rendszere
s alkoholfogyasztás és számos fájdalomcsillapító (és egyéb gyógyszerek) szedése is okozhatja a gyomorhurut kialakulását. 


Azt még fontos megemlíteni, hogy ha gyomorgyulladásra gyógyszert szedsz, akkor mindenképpen tudnod kell, hogy vannak olyan gyógyszerek amelyek károsítják a gyomor nyálkahártyáját.

 

A gyomorhurut tünetei: az enyhe irritációtól a komoly fájdalomig terjedhetnek.  Emellett hányinger, hányás, szurokszéklet, folytonos csuklás, hasi fájdalom és puffadás.
 

Ha gyomorhuruttól szenvedsz, akkor fontos odafigyelni a megfelelő folyadék bevitelre. Naponta minimum 2,5 liter víz fogyasztása szinte kötelező, de nem csak azoknak, akik ebben a betegségben szenvednek, hanem ez mindenkire vonatkozik. A megfelelő folyadék bevitel mellett nagyon fontos a vitaminok pótlása.
 

Például az E-vitamin erős gyulladáscsökkentő tulajdonsággal bír, aminek a rendszeres fogyasztása csökkenti, lehet a reflux betegséget és emellett még segíti az emésztőnedvek megfelelő működését is. Emellett nagyon fontos a vas pótlása.

 

A gyomorhurut lelki okai

A gyomorhurut kialakulása összetett folyamat, és az lelki okok is játszhatnak szerepet a betegség kialakulásában vagy súlyosbodásában. Fontos megjegyezni, hogy a lelki okok nem feltétlenül okozzák a gyomorhurutot közvetlenül, de hozzájárulhatnak az egészségi állapotunkhoz és az emésztőrendszer működéséhez.

 

Stressz és szorongás: Hosszú távú stressz és szorongás hatással lehet az emésztőrendszer működésére, beleértve a gyomorfalat is. A fokozott stressz szintje növelheti a gyomorsavtermelést és a gyomor nyálkahártyájának érzékenységét.

 

Érzelmi terhelés: Erős érzelmi terhek, például veszteség, trauma vagy szorongásos helyzetek szintén befolyásolhatják az emésztőrendszert, és hozzájárulhatnak a gyomorhurut kialakulásához.

 

Életmód és táplálkozás: Az egészségtelen étrend, túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás és egyéb káros szokások hozzájárulhatnak a gyomorproblémákhoz.

 

Helytelen étkezési szokások: Gyors evés, túlzott fűszeres vagy zsíros ételek fogyasztása, valamint rendszertelen étkezés is stresszt gyakorolhat az emésztőrendszerre.

 

Érzelmi zavarok: A depresszió és más érzelmi zavarok is befolyásolhatják az emésztőrendszer működését.

 

A bélhurut, vagy más néven gastroenteritis, a gyomor és a bélrendszer gyulladásos megbetegedése, amely általában vírus vagy baktérium okozta fertőzés következménye.

 

A leggyakoribb tünetei közé tartozik a hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom és láz. Fontos megjegyezni, hogy a súlyos esetekben, különösen csecsemőknél, illetve időseknél az orvosi ellátás szükséges lehet. Ha azonban enyhe vagy közepes súlyosságú a betegség, akkor a bélhurut kezelése házilag is lehetséges.

 

Hidratálás: Az állandó hasmenés és hányás miatt könnyen kiszáradhatunk, ezért fontos, hogy elegendő folyadékot igyunk.

 

Pihenés: A pihenés fontos szerepet játszik a szervezet számára a regenerációban és az erő visszanyerésében.

 

Diéta: Az emésztőrendszer megterhelése elkerülése érdekében javasolt könnyen emészthető ételeket fogyasztani. A gyomorgyulladás diéta általában sült burgonyát, rizst, párolt zöldségeket vagy sovány húsokat tartalmaz. Érdemes kerülni azokat az ételeket és italokat, amelyek tovább fokozhatják az emésztőrendszeri tüneteket, például fűszeres, zsíros vagy túl cukros ételeket, alkoholt vagy koffeint tartalmazó italokat.

 

Probiotikumok: A probiotikumok olyan hasznos baktériumok, amelyek segíthetnek helyreállítani a bélrendszer normál baktériumflóráját. Természetes forrásai lehetnek az élő joghurt, kefir vagy probiotikum kiegészítők.
 

Gyomorfájdalom.

A az idült gastritis kezelése, avagy a gyomorhurut kezelése természetes módszerek segítségével:

 

Gyömbér

A gyomorhurut avagy a gastritis kezelése esetén a gyömbér a segítségünkre lehet. Ennek oka, hogy a gyömbér antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően azonnal csökkenti a gyomor irritációját. Elpusztítja a gyomor káros baktériumait, így lehet, hogy a betegséget is, amennyiben azt baktérium okozta. A gyömbért porként vagy teaként is lehet alkalmazni. Azonban a legjobb hatás érdekében érdemes elrágcsálni egy darab megtisztított, friss gyömbért, majd ezután meginni 1 pohár vizet.
 

Ananász

Az ananász segítségével a gyomorgyulladás kezelése házilag is lehetséges. Ez annak köszönhető, hogy az ananász emésztést segítő enzimeket tartalmaz, amelyek megvédik a gyomrot az emésztés közbeni irritációtól. Ha gyomorgyulladásod van, akkor próbálj lúgos ételeket fogyasztani, mint az ananász. Nagyon fontos, hogy az ananász mindenképp nyers legyen.
 

Burgonya lé

A burgonya lúgosító sókat tartalmaz, és atropin szerű anyagot, amely sikeresen felveszi a harcot a gyomorsavval. A burgonya levét mindenképp a nyers zöldségből kell kinyerni, amelyet meghámozásukkal, lereszelésükkel, majd a reszelék préselésével tehetsz meg. Egy mokkás kanálnyi burgonyalét össze kell keverni meleg vízzel. Ennek a keveréknek a fogyasztása gyógyítja az emésztési problémákat, megszünteti a székrekedést, és tisztítja a májat. A burgonyalét max.2 hétig lehet alkalmazni


Borsmenta tea

A borsmenta tea gyomorhurutra is alkalmazható. A borsmentából készült tea segít a hányinger, az emésztési zavarok, valamint a reflux enyhítésében. Fogyasztható önmagában rágva, illetve teaként.


Diófalevél tea

A diófalevél főzete egy rendkívüli gyomorgyulladás elleni tea, ez az egyik legjobb gyomorhurut tea. Bár sokféleképp felhasználható, akár külsőleg is, mégis az egyik legjobban alkalmazható teák egyike gyomor-bélhurut esetén. Emellett szokás alkalmazni még magas vérnyomás, bélférgek, illetve vértisztítóként is. A diófalevélben megtalálható hatóanyagok a következők: Juglon, cseranyagok, flavonoidok, valamint hidrojuglon.

 

Elkészítése: 2,5 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 3 grammnyi teafüvet. Ezt hagyjuk 10-15 percig állni, majd szűrjük le. Naponta 2-3 csészével fogyaszthatunk belőle.

 

Abban az esetben ha ezt az opciót válasszuk, érdemes tudni még, hogy vérhigító szedése mellett, valamint 12 éves kor alatt nem ajánlott fogyasztása!


Tej illetve tejtermékek fogyasztása javasolt valamint nyugodtan lehet fogyasztani olyan gyomorkímélő ételeket mint a keksz, rizs, lágy tojás, kétszersült. Hatásosak még a házilag készített krémlevesek


Fontos, hogy tilos kávét, alkoholt fogyasztani és a dohányzás mellőzése is ajánlott.

 

Mennyi idő alatt gyógyul a gyomorhurut, avagy mi a gyomornyálkahártya gyulladás gyógyulási ideje?

A gyomorhurut (gastritis) gyógyulási ideje változó lehet, és számos tényezőtől függ. Az idő, amíg valaki teljesen felépül, eltérő lehet az egyéni jellemzőktől, az egészségi állapottól, a gyulladás típusától és súlyosságától, valamint a kezelés típusától.

 

Általánosságban elmondható, hogy az enyhe gyomorhurut esetén a tünetek néhány nap vagy egy-két hét alatt enyhülhetnek. A súlyosabb esetek azonban hosszabb ideig is eltarthatnak, és akár hónapokig is elhúzódhatnak. A gyomorhurut kezelésére irányuló intézkedések és azok betartása szintén meghatározó szerepet játszik a gyógyulási folyamatban.