Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A kakukkfű jótékony hatásai

2019. 10. 10. 15:31:00 Sági Zsolt - HillVital

A kakukkfű egy igazán sokoldalú gyógynövény, melyet már évezredek óta alkalmaznak gyógyításra és fűszerezésre egyaránt.

A kakukkfű rövid leírása

A mezei kakukkfű egy igen aromás, jellegzetes illattal rendelkező, a földön elterülő, 5-20 centiméterre megnövő, kerek levelű növény. Megtalálható Európa nagy részén, Észak-Afrikában, és Ázsiában egyaránt, egészen 3000 méteres tengerszint feletti magasságig. Legtöbbször kavicsos, sziklás talajokon, tisztásokon valamint legelőkön fordul elő.

Leginkább a meszes talajt kedveli. Virágzata fehér, lilás vagy halvány rózsaszínű. A hajtások végén található álörvökből álló füzérvirágzata májustól egészen szeptemberig nyílik. Évelő, lágyszárú félcserje. Szára 1 mm vastag, a tövénél elfekvő, a hajtás vége felálló. Levelei keresztben átellenesek, a többféle fajtól és keverékeitől függően a keskeny lándzsától az elliptikusig változó alakúak.

 

Rövid története

Latin nevének jelentése (thymus): bátorság, erő.

A történelem során igen sokszor találkozhatunk a kakukkfűvel. Már mezopotámiai receptkönyvekben is felbukkan, sőt ráadásul Egyiptomban előszeretettel alkalmazták a halottak mumifikálására. A görögök a templomok oltárain égették, hogy így fejezzék ki tiszteletüket az isteneknek.

A görögöknél a kecses elegancia és a vitézség jelképe volt. A harcba készülő férfiak ruhájára a nők kakukkfüvet hímeztek. Latin neve innen ered, amely a görög „Thymon” szóból származik.

A rómaiak Vénusz növényének tekintették. A nők illatosításra, arcpirosításra használták. A katonák a belőle készült fürdőtől erejük fokozódását várták.

Gyógyítási célokra is felhasználták. Köhögéscsillapítóként, emésztésserkentőként és bélféregűzésre használták. Dioszkoridész, a híres görög orvos májbetegségekre, bélgörcsökre, agyi keringési panaszokra és vízhajtóként használta.

Európában a nagy pestisjárvány idején fertőtlenítőszerként alkalmazták. Az I. világháborúban a katonák sebeit is kezelték vele.
 

A kakukkfű felhasználása

A kakukkfűből nagyon jó fertőtlenítő gyógytea készíthető, amely immunerősítő hatással rendelkezik. Vérszegénység esetén kiválóan alkalmazható, ugyanis nem csak fokozza a vérbőséget, de javítja a vérkeringést is. Inhalálásként kezelhető vele a köhögés, szájüregi gyulladások, valamint az orrdugulás is. Ezenfelül rendelkezik nyálkaoldó és köptető hatással is.
 

Tonizáló hatása miatt ajánlott depresszióra és fáradtságra is. Javítja az étvágyat, segít a puffadás megszüntetésében, valamint segíti az emésztést.
 

Gyógytea:

Teát forrázás segítségével készíthetünk belőle. 2 teáskanál teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzunk le, majd lefedve 10 percig hagyjuk állni.
Emésztésre és puffadásra az étkezések után nagyjából 15 perc elteltével javasolt fogyasztani egy csészével.
Étvágyjavításra étkezés előtt nagyjából fél órával javasolt egy csészével meginni.
A napi 3 csésze étkezések előtt immunerősítésre ajánlott.

 

Külső felhasználása:

Szájüregi gyulladás esetén érdemes a teájával öblögetni, torokfájás estén pedig gargalizálni. Készíthető belőle fürdővíz is, mely értágító és nyugtató hatással rendelkezik.
 

Röviden a kakukkfű jótékony hatásairól