A kubebabors vagy tudományos nevén Litsea kubeba egy csodás gyógynövény. Szinte mindenki csak a kubebaolaját ismeri, de ne szaladjunk előre. Először jöjjön egy kis botanika, hogyan is néz ki ez a növény. A kubebabors a Lauraceae családjába tartozó faj. Egyébként ez egy 5-8 méter magasra növő fa. A törzsének az átmérője csupán 6-20 cm.
Több néven is ismerik mint a faggyúfa, hegyi bors vagy trópusi verbéna. A verbénához nincsen semmi köze, csak az illatok hasonlósága miatt kapta ezt a nevet. A kínai neve a May Chang. A fán megtalálható a fehér vagy halványsárga citromillatú virága. A termése olyan mint egy kisebb fajta paprika és ebben a termésben található meg a kubebabors. Ez a kis mag egyébként 4-6 mm átmérőjű és zöld színű. Ez a mag tele van illóolajjal, éréskor először pirosra majd pedig sötétbarnára vált a színe. Szinte minden része tartalmaz illóolajat a fának. A borson kívül ki lehet még vonni az illóolajat az ágakból, a virágokból, a kéregből és a gyökérből is. Ezek az illóolajok viszont nem egyformák a már ismert kubebabors illóolajjal.
A kubebabors egyébként Kínában őshonos, a déli területein pedig vadon is nő, a keleti területeken pedig termesztik. Nagyon kis mennyiségben még előfordulhat más helyeken is. Japánban is termesztik. Egészen az 1950-es évekig nem volt elérhető az illóolaj, amikor viszont felfedezték, hogy a kozmetikai iparban is lehet használni aztán megnőtt a kereslet utána. A kínai népi gyógyászatban gyógynövényként is szerepel. Használták asztmára, hátfájásra, izomfájdalmakra, fejfájásra és menstruációs fájdalmakra is. A benne található illóolajat vízgőzdesztillációval szokták kivonni. Az illata a citromra vagy a citromfűre hasonlít. Az olajának a főbb összetevői a citrál, a limonén, linalool és a citronellol.
Nagyszerű aromaterápiás hatásai vannak. Mivel hasonló összetevőkben mint a citromfű olaj, ezért az egyik fő hatása a mentális és a fizikai nyugalom segítése. Ha sok stressznek vagy kitéve, akkor neked is ajánlott, vagy ha esetleg nem tudsz kikapcsolódni, akkor segít megnyugodni. Sokat segíthet a fáradtság enyhítésében. Egy enyhébb depresszió esetébe is ajánlott a használata. Csak tegyél néhány cseppet a párologtatóba és sokkal pozitívabb leszel. Szokták nevezni a nyugalom olajának is. Sok helyen meditáció vagy imádkozás előtt szokták használni. Így egyfajta mentális tisztaságot képes adni.
Nagyon fertőtlenítő és gombaölő hatása is van. A vírusölő tulajdonságát felhasználhatod arra, hogy enyhítsd a megfázást és a köhögést is. Alkalmas lehet még háztartási tisztításra és fertőtlenítésre is. Ha néhány csepp teafaolajjal kombinálod, akkor még jobb hatás érhető el. Mivel összehúzó hatása van, ezért alkalmas lehet a zsíros és pattanásos bőr kezelésére is valamint megelőzheted vele a túlzott izzadást. A nyári hónapokban lehet használni mint rovarriasztó. A hatása megegyezik a citronella olajéval. Lehet még alkalmazni puffadásra és emésztési zavarokra is valamint étvágytalanságra.
Ha azt szeretnéd, hogy mégjobb legyen a nyugtató hatása, akkor érdemes összekeverni római kamillával vagy akár levendula olajjal és aztán hozzá lehet adni a fürdővízhez. A zsíros és aknés bőr kezelésére mogyoróolajjal vagy teafaolajjal lehet összekeverni.
Nagyon fontos még megjegyezni! A kubebabors illóolaja nem irritáló, nem is mérgező, nem számít fényérzékenyítőnek, viszont egyéni érzékenyéget okozhat. Zöldhályog esetén nem ajánlott a használata mert megnövelheti az intraoculáris nyomást.
Összefoglalásként nagyon jól használható akár egyes ünnepek idején amikor sok a stressz és egy nagyon jó természetes nyugtatót keresel. Nagyon jó frissítő hatása van ami a fertőtlenítő hatásával párosítva kiváló lehet egy megfázásos időszakban. Ha esetlg nem ismered ezt az illóolajat, akkor könnyedén összetévesztheted a citrommal vagy a naranccsal. Te tudnod kell, hogy azoktól sokkal kellemesebb.
Reméljük tudtunk olyan információval szolgálni a kubebaborsról amelyek sokat segítenek neked is. Ha tetszett és hasznos volt a cikk akkor oszd meg az ismerőseiddel!