Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Mit kell tudni a lisztérzékenységről?

2023. 07. 25. 11:39:00 hillvital.hu

A lisztérzékenység egyik kiváltója a kalászos gabonafélékben lévő egyik fehérjecsoport, a gliadin.
 

A betegség emésztőrendszeri panaszokat és súlyos tápanyag-felszívódási zavarokat okoz.
 

Feltűnően gyakoribb cukorbeteg gyerekek körében. A betegek túlnyomó többsége (70%) nő.
 

A betegek száma az utóbbi időben enyhe emelkedést mutat, ami adódhat abból, hogy a betegség megismerésével és a diagnosztikai módszerek tökéletesedésével egyre több esetet ismernek fel. Legfontosabb következményei az alultápláltság, az ásványi anyag-és vitaminhiány, és ennek következtében különböző betegségek (pl. vérszegénység, csontritkulás) kialakulása.
 

A lisztérzékenység alapvetően örökletes, kialakulásában azonban környezeti tényezők is szerepet játszhatnak, melyek közül a legfontosabb, hogy a táplálékkal glutén, pontosabban annak egyik formája, gliadin kerül a szervezetbe. A glutén a búza, az árpa, a rozs és a zab magjában található gliadinból és gluteninből álló fehérjekeverék.

 

A cöliákia legjellegzetesebb tünetei a hasmenés, a kóros fogyás és a gyengeség.
 

A panaszok többnyire 14-18 hónapos korban, legkésőbb 3-5 éves korig, a lisztes táplálék bevezetését követően kezdődnek. A gyerekek étvágytalanná válnak, hánynak, hasuk jellegzetesen előredomborodik a fokozott bélgáz-képződés, a béltartalom nagy mennyisége és a hasfal izomzatának ernyedtsége miatt.

Az ilyen gyerekek kedvetlenek, nyűgösek, ingerlékenyek, nem játszanak, figyelmüket nehéz lekötni. Fáradtak, kimerültek, szívesebben fekszenek. A betegség kezelése lényegében a gluténmentes diéta szigorú betartása. Az étrendből el kell hagyni minden olyan ételt, amely búzát, árpát, zabot vagy rozsot tartalmaz. Fontos, hogy lisztes, illetve glutén-tartalmú ételeket akkor sem szabad fogyasztani, ha azokban csak nyomokban található gliadin!

 

Gyógyítani egyelőre nem tudják. Diétával jól kordában tartható, de ezt egész életen át kell tartani.
 

Lisztérzékenység okai és tünetei