A visszérbetegség a vénák kóros kitágulása, amelyről fontos tudni, hogy nem csak egy esztétikai probléma.
A visszér tünetei
Az elhanyagolt visszér esetén a későbbiekben igen súlyos tényezőkkel számolhatunk. A lábak csúnyán megdagadhatnak, barnásan elszíneződhetnek akár kiütések is megjelenhetnek. Az utóbbit visszeres ekcémának szokták nevezni. Ilyen esetben viszketés is jelentkezhet. Látható válnak a tipikus visszeres dudorok. Súlyosabb esetben a lábak megdagadnak és elszíneződnek, gyulladás, száraz, elvékonyodott bőr figyelhető meg.
Utolsó stádium esetében nem gyógyuló lábszárfekély is kialakulhat. Ilyenkor már nagyon nehéz és költséges a kezelés, ezért fontos, hogy időben kezeljük. Ha a visszeresség tüneteit véljük felfedezni magunkon, akkor azonnal kezdjük meg a kezelést. Ez kisebb problémák esetében lehet kenőcsök, krémek segítségével is. Komolyabb problémák esetében azonnal javasolt szakorvost felkeresni.
Kialakulásukban legtöbbször egy állandó terhelés felelős, mint például a folyamatos ülés, vagy az állás.
A visszér előfordulási adatai azt mutatják, hogy az évek múlásával, ahogy öregszünk a vénák fala úgy gyengül. Ezt a várandósság még jobban képes befolyásolni. A legtöbb nő esetében a várandóssag ideje alatt jelentkeznek a visszérproblémák. Ezek különböző mértékeket vehetnek fel, tehát jelentkezhet enyhe de akár súlyosabb visszérprobléma is.
A vénás rendszer gyengesége gyakran genetikai eredetre vezethető vissza. Azonban az, hogy ez a probléma egyre több embert érint és egyre súlyosabb formában, az az életmódnak is köszönhető. A folyamatosa ülő, illetve állómunka, a mozgáshiány és a dohányzás is mind mind olyan faktorok, amelyeken képesek vagyunk változtatni.
Mit nevezünk visszérbetegségnek?
A visszereket átmérőjük alapján a hajszálerekre, a közepes- és a nagy visszerekre sorolhatjuk. Vénákkal mindannyian rendelkezünk, azonban ezek nem minden esetben betegszenek meg. Leggyakrabban öröklődés, illetve folyamatos álló vagy ülő munka miatt alakul ki.