Az alkoholt depresszánsok (nyugtatók) közé sorolják.
Ez azt jelenti, hogy lassítja az életfunkciókat, csökkenti az egyén racionális gondolkodási képességét, eltorzítja az ítélőképességét. De milyen káros hatása van még a szervezetünkre?
A legtöbben az alkohol serkentő hatása miatt isznak. Egy-egy pohár sör, bor ilyen hatással bír. De ha a személy többet fogyaszt, mint amennyit a test fel tud dolgozni, az már káros.
De hogyan hat a testre az alkohol?
Már néhány perccel az alkohol elfogyasztása után a gyomorból az alkohol feljut az agyba, és ott megkezdi negatív hatását: lassítja az idegsejtek tevékenységét. Az alkoholt a véráram elszállítja a májba, ami az anyagcsere útján kinyeri az alkoholt a vérből, és nem mérgező anyaggá alakítja, a maradék pedig tovább kering a szervezetben. De a máj csak bizonyos mennyiséget tud feldolgozni, így nagyban meghatározza az alkohol mennyisége a szervezetre gyakorolt hatását.
Rövid távon a nagy mennyiségű alkohol elfogyasztása a következőket okozhatja: álmosság, fejfájás, vérszegénység, légzési nehézségek, torz látás és hallás, öntudatlanság, hányás, emlékezet-kihagyások, hasmenés, rossz ítélőképesség, összemosódó beszéd, romló érzékelés és mozgáskoordináció, összpontosítási zavar, kóma.
Hosszú távú hatások a következők: akaratlan sérülések, balesetek, erőszakos cselekedetek, családi problémák, alkoholmérgezés, magas vérnyomás, agyvérzés, szívbetegségek, májbetegség, idegkárosodás, szexuális problémák, maradandó agykárosodás, gyomorfekély, gyomorhurut.
Különösen a fiatal szervezet nem tudja tolerálni a mértéktelen alkoholfogyasztást. Az ő agyuk serdülőkorban még fejlődésben van, ezért az alkohol egy életre szóló károsodást okozhat az agyműködésben, különösen az emlékezetben, illetve a mozgáskoordinációban.
Az alkoholfogyasztás hosszú távon komoly függőséget okoz. Soha nem késő lemondani, de minél később szánja rá magát valaki, annál nehezebb. De a legjobb, ha rá sem szokik…