Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Az aranyér kezelése krémek és házi módszerek segítségével

2024. 04. 18. 09:01:00 Hillvital

Az aranyeresség legjellemzőbb tünete a székelés közbeni fájdalom, valamint az esetleg fellépő vérzés.
 

 

Az aranyér tünetei

- duzzanat, csomó a végbél környékén

- fájdalmas székelés

- fájdalom ölés, vagy akár álló testhelyzetben

- viszketés a végbél környékén

- hosszú ideig fennálló székrekedés

 

Az aranyér okai

Az aranyér a végbél környéki artériák és vénák találkozási pontjának túlzott nyomásterhelése miatt alakul ki. Létrejöttét felgyorsítja a kötőszövetek gyengesége, ami az életmód és alkati tényezők is befolyásolhatnak.

A vénás nyomás növekedését és a végbél környéki kötőszövetek gyengülését az alábbiak válthatják ki:

Székrekedés

Hasmenés

Elhízás

Munka

Sport

Erőlködéssel járó köhögés

Terhesség

Kötőszövet gyengesége

 

Az aranyér fajtái

Elhelyezkedéstől függően kétfajta aranyeret különböztethetünk meg.

 

Belső aranyér: a belső aranyeret korai stádiumban nem lehet látni, valamint érezni sem. Jelenlétét az időnként feltűnő kis mennyiségű vér jelzi a WC-ben vagy a WC papíron. A vérzés oka gyakran az, hogy a kemény széklet megsérti az aranyér által a végbél üregébe domborított nyálkahártya felszínét. Abban az esetben ha maga az aranyér is sérül akkor az nagyobb vérzéssel is jár.

 

Az erőlködés hatására a belső aranyeres csomó előreeshet és kibújhat a végbélnyíláson. Ez ilyenkor nagy fájdalommal, viszketéssel, illetve néhány esetben akár erős vérzéssel is járhat. Az előreesett aranyér finoman visszahelyezhető a végbélbe, azonban ez még nem szünteti meg az aranyerességet.

 

A belső aranyerességet négy stádiumba sorolhatjuk.

 

I. stádium: mérsékelten megnagyobbodott és vérzékeny

 

II. stádium: kiforduló de spontán visszahúzódó aranyér vérzéssel

 

III. stádium: vérzékeny, kiforduló aranyér amely spontán nem húzódik vissza, viszont kézzel visszahelyezhető

 

IV. stádium: állandó kifordult állapotban lévő aranyér, amely nem helyezhető vissza.

 

Külső aranyér: a külső aranyér már általában kialakulása során panaszt okoz. Kellemetlen, viszket majd később fájdalmassá is válik. Mivel vékony bőr fedi őket, ezért ellenállóbb és kevésbé hajlamos a vérzésre. Ugyanakkor ha a kitágult erekben a véráramlás nagyon lelassul, akkor trombotizálhat is amely viszont már igen nagy fájdalommal és gyulladással jár.

 

Aranyér csomó kezelése

Ha az aranyér begyullad és a benne lévő vér megalvad, akkor fájdalmas, kemény duzzanat, csomó jelenik meg a végbélnyílásban vagy azon kívül. Ezek a csomók harmadik stádiumban még visszahelyezhetőek, azonban már negyedik stádiumba lépve ez sem lehetséges. Aranyér csomóra krém használata kevésbé ajánlott, hiszen nem csak rendkívül fájdalmas de egyben nagyon érzékeny is. Harmadik stádiumú aranyér esetén javasolt minél hamarabb orvoshoz fordulni, hogy megkezdődhessen a kezelés és elkerülhető legyen a negyedik stádium. Abban az esetben ha negyedik stádiumú aranyér áll fenn, tehát rendkívül fájdalmas, gyulladt és érzékeny, akkor azonnal orvoshoz kell vele fordulni. Sajnos ez nem kezelhető egyszerű házi módszerek segítségével, valamint az elhanyagolás további súlyos problémákat is okozhat.

 

Mi húzza vissza az aranyeret, avagy hogyan lehetséges az aranyér házi kezelése

Az aranyér fájdalom csillapítása házi módszerek segítségével is történhet egy bizonyos szintig. Ezek közül felsorolunk néhányat, melyet érdemes megemlíteni.

 

Az aranyér mennyi idő múlva húzódik vissza?

Az aranyér visszahúzódásával kapcsolatban a időtartam személyenként és az aranyér súlyosságától függően változó lehet . Kisebb aranyér esetén, amelyet például diéta- és életmódbeli változtatásokkal kezelnek, a tünetek általában néhány nap vagy egy-két hét alatt enyhülhetnek. Súlyosabb esetekben, például amikor műtéti beavatkozásra van szükség, a gyógyulási idő hosszabb lehet, akár hetekig vagy hónapokig is eltarthat.

 

Az aranyér otthoni kezelése a legtöbb esetben a külső aranyérre fókuszálódik, így a legtöbb esetben a belső aranyér kezelése házilag csak az enyhe tünetek enyhítésére alkalmas.

 

Elegendő folyadékfogyasztás. A belső aranyér kezelése otthon gyakran nem a tünetek, hanem az állapot romlásának megelőzésére használhatóak. Ilyen például a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása is. A megfelelő hidratáció ugyanis fontos a széklet megfelelő állagának fenntartásához. Ezért fokozott folyadékfogyasztás, különösen víz és gyümölcslevek, ajánlott lehet a belső aranyér enyhe tüneteinek kezelésében.

 

Aranyérre házilag a rostban gazdag étrend is hatásos. Aranyér ellen természetes gyógymódok is nagyban segíthetnek. Ezek egyike az egészséges étrend, amely magas rosttartalmú ételeket tartalmaz. Ez segíthet az emésztés javításában és a székrekedés megelőzésében, ami az aranyér tüneteit súlyosbíthatja. Olyan ételek, mint a teljes kiőrlésű gabonafélék, zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek és magvak, segíthetnek a széklet lágyításában és az emésztés megkönnyítésében.

 

Meleg vizes ülőfürdő. Az ülőfürdőt naponta többször is kipróbálhatjuk a tünetek enyhítésére. Az aranyér kezelése házilag ülőfürdő használatával gyógynövények hozzáadásával is segíthető. Ilyen gyógynövények lehetnek például a körömvirág, kamilla, vagy a kakukkfű. A vérző aranyér kezelése házilag ülőfürdő alkalmazásával is lehetséges. Fontos azonban azt is megjegyezni, hogy a vérző aranyér már egy komolyabb tünetnek számít, amely esetén már javasolt az orvosi konzultáció!

 

Hideg víz és jegelés. A külső aranyér kezelése házilag történhet hideg vizes borogatás, illetve jegelés segítségével. Az aranyér jegelése estén figyeljünk arra, hogy ne közvetlenül a bőr felszínére tegyük a jeget. Használjunk valamilyen textilt.

 

Nedves törlőkendő. A külső aranyér kezelése, illetve a végbél fájdalom kezelése házilag azonban nem csak a tünetek enyhítésével segíthető. Ugyanis ha érzékeny külső aranyérrel szenvedünk, akkor ne használjunk száraz WC papírt. Helyette nyugodtan alkalmazhatunk babapopsi-törlőt vagy nedves törlőkendőt is.

 

Mindemellett a higiénia nagyon fontos. A higiénia rendkívül fontos, ugyanis a végbél viszketés kezelése házilag a legtöbb esetben ezzel enyhíthető. Javasolt minden székelést követően meleg vízzel megmosni a végbélnyílás környékét. Ha alaposan megszárítottuk akkor az aranyér duzzanatra használhatunk különböző aranyér kenőcsöt, melyek segíthetnek az aranyér zsibbasztása, fájdalom enyhítése során.

 

Gyógynövényes krém aranyérre

Igaz, hogy aranyér ellen házilag kenőcs is készíthető, azonban ha aranyér ellen krém, vagy kenőcs használata mellett döntünk, akkor javasolt inkább a direkt erre készített és kifejlesztett aranyér elleni kenőcsöket használni. Szerencsére ha aranyérre krémet szeretnénk alkalmazni, akkor rengeteg opció közül választhatunk. A legtöbb esetben a külső aranyér kenőcs vény nélkül kapható. Ennek köszönhetően már szabadon választhatunk a krémek között. 

 

Belső aranyér gyulladásra krém helyett a legtöbb esetben az orvos szájon át szedhető gyógyszert, vagy kúpot ír fel kezelésként. Szintén kúpot írhatnak fel aranyér görcsre, valamint további belső aranyér esetén fellépő problémára is.

 

Gyors megoldás aranyérre sajnos nem létezik. A kezelés a legtöbb esetben a stádiumtól és az állapottól is függ. Abban az esetben ha minél hamarabbi enyhülést szeretnénk, akkor nagyon fontos a diagnózis és a kezelés megkezdése.

 

Szódabikarbóna aranyérre, mégis hogyan segíthet?

 

Gyulladáscsökkentés: A szódabikarbóna alkalmas lehet a bőrirritáció és a gyulladás csökkentésére. Készíthetsz egy pasztát a szódabikarbónából és vízből, majd óvatosan alkalmazd az érintett területre. Hagyd hatni rövid ideig, majd alaposan öblítsd le.

 

Szagtalanítás: A szódabikarbóna segíthet szagtalanítani az érintett területet, amely fontos lehet az aranyér esetében.

 

Fürdők: Szódabikarbónát adhatsz a meleg fürdődbe, hogy enyhítsd az aranyér okozta kellemetlenségeket. A forró ülőfürdők segíthetnek a végbél körüli terület ellazításában és enyhítésében.

 

Az aranyér kezelése céljából alkalmazandó krémeket összetételük alapján két csoportra oszthatjuk.

 

Mesterséges

A mesterséges összetételű aranyér krémek a bennük lévő összetevőknek köszönhetően hosszú távú alkalmazásuk kellemetlen mellékhatásokkal járhat.

 

Természetes

Az aranyér kezelése gyógynövényekkel azaz természetes hatóanyagok segítségével is történhet. Ezek nagy előnye, hogy hosszú távú alkalmazásuk esetén sem járnak kellemetlen mellékhatásokkal.

 

Az Aurumflex krém egy gyógynövényes balzsam, amely vény nélkül kapható.

Magas gyógynövényes hatóanyag tartalmának köszönhetően kifejezetten jól alkalmazható külső aranyér viszketésre, fájdalom, valamint gyulladás csökkentésére. A benne lévő hatóanyagok jótékony hatással vannak az erekre, valamint a vénákra is. KATTINTS IDE és tekintsd meg a részleteket a balzsamról!

 

Aranyér tályog

Az aranyér tályog, avagy végbéltályog az ánusz területén keletkező fájdalmas, duzzadt állapot, amely magas testhő emelkedéssel jár. A tályog az úgynevezett periproktális mirigy gyulladásának terjedése okozza, amely egy gennyes üreget hoz létre a belső és külső záróizom között. A gyulladás csökkentésére alkalmazhatunk aranyér tályogra krémet, azonban a spontán kifolyó genny a fájdalom megszűnését és a láz csökkenését eredményezheti. Amennyiben ez a spontán kifolyás nem történik meg, akkor mindenképp orvoshoz kell vele fordulni.

Az aranyér kezelése