Az aranyvessző, vagy aranyvesszőfű egy évszázadok óta ismert és használt gyógynövény.
Az aranyvessző nagyjából a középkor óta számít ismert gyógynövénynek. Gyógy-, valamint betegségmegelőző hatásait először a 13. században jegyezték fel. Virágos hajtását sebgyógyítóként, gyulladáscsökkentőként, valamint megfázás és veseproblémák elleni szerként alkalmazták.
Rövid leírása
Az aranyvesszőfű a fészkesvirágúak családjába tartozó évelő növény. Szára egyenes, nem szerteágazó, míg lándzsás levelei szórt állásúak és fűrészes szélűek. Aranysárga virágai júliustól egészen őszig nyílnak.
Mire jó? Az aranyvesszőfű hihetetlen élettani hatásai következnek most!
Vese, hólyag, húgyutak
Enyhébb húgyúti bakteriális fertőzések, vesehomok, vesekő, valamint hólyagirritáció esetén is felhasználható. Vízhajtó, gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatásának köszönhetően az aranyvesszőfű könnyedén enyhítheti ezeket a panaszokat.
Vízhajtó hatása révén hozzájárul a húgysav, a kalcium, és a szervtelen foszfor kiürítéséhez, melyek lerakódása sok esetben reumás, illetve ízületi panaszokat képes okozni.
Megfázás
Mivel enyhe gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, valamint fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik, ezért torokgyulladás, valamint megfázás és influenza esetén is hasznosnak bizonyul.
Aranyvesszőfű tea
Teáját elsősorban epe-, máj-, és hólyagbántalmak esetén szokás alkalmazni. Felhasználható vizelethajtásra, vesehomok hajtására, valamint vesemedence-gyulladás, és fehérjevizelés esetén is. Teájának fogyasztásával akár kisebb epekő, epehomok eltávolítása is lehetséges.
Ezen kívül felhasználható reumás és ízületi betegségek esetén, valamint gyulladáscsökkentő hatása miatt akár bélgyulladás esetén is.
Mellékhatások
Nem rendelkezik ismert mellékhatásokkal. Ritkább esetben allergiás reakció felléphet.
Ellenjavallat:
Várandósság alatt kerüljük a fogyasztását! Szoptatás idején nyugodtan alkalmazható. Gyengült szív-, illetve veseműködés esetén ne alkalmazzuk!
Előfordulása
Az aranyvesszőfű Magyarországon őshonos fajnak számít. Megtalálható ligetekben, erdőszéleken, réteken, valamint középhegységekben is.
Szedése
Gyűjtése során a virágokat vagy a szár felső, 40 cm-es részét gyűjtsük. Szedését a virágzás kezdetekor, azaz júliustól megkezdhetjük. Teljes virágzáskor a virágzatok tovább fejlődnek, aminek köszönhetően száradáskor csak egy fehér szőrbóbita marad a helyükön. Érdemes délelőtti órákban, napsütésben gyűjteni, amikor a virágok nyitva vannak.