Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Vállfájdalom: Az okok feltárása és a hatékony kezelési módszerek

2024. 05. 06. 09:32:00 Hillvital

Az el nem múló vállfájdalom hátterében sokszor akár komoly probléma is állhat mint egy egyszerű húzódás vagy erőltetés. 

Ezt úgy nevezik, hogy befagyott váll szindróma, az általános tünetek miatt sokszor ideggyulladásnak vagy húzódásnak nézik. Ilyenkor sok időbe telik mire felismerik a valódi problémát. Most kiderül milyen tünetei vannak a betegségnek és a lehetséges kezeléseket is megismerheted.
 



A vállízület nagyon összetett és sokféle funkciót is lát el.

Ínak, izmok és szalagok is összekapcsolódnak benne és ezek kapcsolják a kart a törzshöz. A befagyott váll szindróma a váll valamint a környező lágy szöveteknek a krónikus gyulladásos betegsége. Amikor az ízületet körülvevő kötőszövetek begyulladnak, akkor megvastagodnak 3-4 mm-ről akár 1-2 cm vastagra is. Merevvé és kötötté válnak ezzel pedig megakadályozzák az ízület mozgását. Mivel a probléma miatt nem tudja a beteg mozgatni a végtagját ezért az még merevebb lesz és a váll úgymond „befagy”.

Ez a vállfájdalom befolyásolja a beteg mindennapjait és a munkavégzést is korlátozza.

Elkezd romlani az életminőség és pszichésen is negatívan hat a betegre állapotára. Az esetek nagy részében egy korábbi sérülés, betegség vagy korábbi műtét válthatja ki a vállfájdalmat. De van olyan is, hogy az eset mögött semmilyen konkrét kiváltó ok nincs vagyis mindenféle behatás nélkül jelentkezik a probléma. A befagyott váll szindróma leggyakrabban 40-50 év között fordul elő és leginkább a nőket támadja meg. Nagyobb eséllyel alakul ki cukorbetegség, pajzsmirigy és Parkinson-kór esetén.

 

Sok esetben a fájdalom nyugalmi állapotban is jelentkezhet, mozgásra pedig fokozódhat. Először a kifelé forgatás aztán az oldalra emelés is kivitelezhetetlenné válik. Mivel hosszú a gyógyulási idő, ezért fontos a betegséget időben diagnosztizálni azért, hogy a fájdalom elmúljon és minél előbb visszanyerje a beteg a mozgékonyságát.

 

A jellegzetes bal váll fájdalom

A bal vállba sugárzó fájdalom a legtöbb esetben orvosi kivizsgálása szorul. Ennek az a fő oka, hogy általánosságban a bal vállba sugárzó fájdalom a különböző szívbetegségek miatt is kialakulhat. Okozhatja szívroham, szívinfarktus de akár szó lehet szívizom gyulladásról is. Sajnos mivel ezek egyike sem olyan probléma melyet otthon házilag kezelni tudunk, ezért ilyen esetben célszerű kivizsgálni a fájdalom forrását.

 

Nem szabad elhanyagolni, ugyanis a bal váll fájdalom szív, illetve szívet érintő betegségek tünete is lehet!

 

Melyek lehetnek a baloldali vállfájdalom, illetve a jobb váll fájdalom okai?

 

Sérülések és túlterhelés: Túlzott terhelés, ismétlődő mozdulatok vagy sérülések, például ficam, húzódás vagy rándulás okozhatnak vállfájdalmat. Sportolás, nehéz emelés vagy hirtelen mozdulatok is vezethetnek ilyen típusú fájdalomhoz.

 

Ízületi problémák: Az ízületi problémák, mint például a vállízület gyulladása (ízületi gyulladás), porckopás vagy ízületi burzitisz is okozhatnak fájdalmat a vállban.

 

Sérv: A nyaki gerincvelő nyomás alatt tarthatja a vállat, ami fájdalmat okozhat a vállban. A váll és a nyaki terület közötti idegrendszert érintő problémák is fájdalomhoz vezethetnek.

 

Izomproblémák: Az izmok túlzott feszülése, izomgörcsök vagy izomgyulladás is okozhatnak fájdalmat a vállban. Az izomzat egyensúlyának hiánya is problémákat okozhat.

 

Pszichoszomatikus tényezők: Stressz, szorongás és lelki terhek is hozzájárulhatnak a testben érzett fájdalmakhoz, ideértve a vállakat is.

 

Szívproblémák: Ritkább esetekben a szívproblémák, például szívizomgyulladás vagy koszorúér betegség, sugározhatnak fájdalmat a vállakba. Ilyen esetben kifejezetten gyakori a bal oldali vállfájdalom.

 

Nyak- vagy gerincproblémák: Fájdalom a bal vállban jelentkezhet nyaki vagy gerincproblémák miatt is, ugyanis a nyaki gerincvelővel vagy az idegekkel kapcsolatos problémák is különböző fájdalmat okozhatnak. 

 

Egyéb betegségek: A jobb vállba sugárzó fájdalom is kialakulhat amit epeprobléma is okozhat, de ezt persze csakis szakorvosi vizsgálattal lehet biztosan kideríteni. Nagyon ritka de akár valamilyen emésztési probléma is okozhatja a jobb váll fájdalmát. És persze van amikor csak egyszerű húzódásról van szó.



A kezelésben nagyon fontos a szakember által végzett gyógytorna mivel a merev testrészt csakis manuális terápiával nyeri vissza az erejét. Szoktak még adni gyulladáscsökkentő gyógyszereket, fájdalomcsillapítót vagy injekciót is. Érdemes gyógynövényes balzsamot is használni a kezelés ideje alatt, mert segít, hogy minél hamarabb elmúljon a gyulladás.

bal vállba sugárzó fájdalom