Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A befagyott váll hatásos kezelési módjai

2023. 06. 22. 11:14:00 hillvital.hu

A befagyott váll vagyis latinul adheasiv capsulitis, egy a vállízületben kialakult betegség ami az ízületek fájdalmával valamint a merevségével jár. Ezt vállfájdalomnak is lehet nevezni egyszerűen és eléggé felismerhető tünetei vannak.

 

Ezek a tünetek nagyon lassan szoktak kifejlődni és elég lassan is romlanak le. Sok esetben elmúlnak 1-3 év után ami azért elég sok idő ha fájdalomról van szó. Éppen ezért érdemes mindenképpen kezelni.
 

A befagyott váll sokkal nagyobb eséllyel alakulhat ki, ha valaki már átesett egy agyvérzésen vagy esetleg emlőeltávolításon.
 

 

A befagyott vállnak 3 állomása van.

 

Fagyási állapot: ilyenkor a váll akármilyen mozgatása nagy fájdalommal jár és a mozgástér elkezd folyamatosan beszűkülni.

 

Befagyott állapot: a fájdalom elkezd elmúlni, azonban bemerevedik és a használata nehézkes lesz.

 

Kiolvadási fázis: ismét megnő a váll mozgástere és a fájdalom teljesen elmúlik. Sok embernél a fájdalom éjszaka felerősödhet és akár az alvást is tönkre teheti.

 

A befagyás akkor alakul ki amikor a rotátorköpeny megvastagodik és merev lesz a váll körül. Ez pedig beszűkíti a váll mozgásterét. Azoknál is nagyobb mértékben fordulhat elő ez a probléma akik cukorbetegséggel küzdenek, vagy esetleg egy kartörés miatt sokáig nem mozgatják a vállukat, esetleg azoknál akiket frissen műtöttek. 40 éves kor felett legfőképpen a nőknél sokkal gyakrabban fordul elő a befagyott váll. Ennek lehet az oka a mozgásszegény életmód is.

 

Meg is lehet előzni a problémát mégpedig úgy, hogy amikor a válladat mozgatod mindig a teljes mozgásterében történjen a mozgatás. Emeld sokat a karjaidat a fejed fölé, mivel ez egy kevésbé végzett mozdulat szokott lenni.

 

Minden esetben a fájdalom visszaszorításával és a legnagyobb mozgástér megtartásával szabad kezelni. A befagyott váll masszírozása nagyon ajánlott gyógytorna formájában persze szakember által. Sok esetben egy orvos gyógyszeres kezelést is ajánlhat, de a befagyott váll kezelése esetén érdemes kipróbálni a gyógynövényes balzsamokat is. Befagyott vállra kenőcs alkalmazása segíthet a tünetek és a probléma enyhítésében. Fontos, hogy amennyiben tehetjük, kerüljük a szteroidos tartalmú készítményeket. 

Létezik még szteroidos injekció is a problémára amit inkább a befagyás kezdeti szakaszában szoktak ajánlani. Továbbá létezik még ízületi feltöltés is amely során steril vizet töltenek injekció segítségével a vállízületbe, ez pedig könnyebbé teszi az ízületek mozgatását.

 

Alternatív gyógymódnak még meg lehet említeni az akupunktúrát valamint a TENS kezelést a befagyott vállra.

 

A befagyott váll lelki okai

A befagyott váll (más néven adhezív kapsulitis vagy periarthritis humeroscapularis) egy olyan állapot, amely során a vállízület körül lévő tok beszűkül és merevvé válik. Ennek számos lelki ok lehet, és fontos megérteni, hogy a lelki tényezők és az érzelmi stressz is játszhatnak szerepet a testi problémák kialakulásában.

 

Stressz: A hosszú távú stressz és az érzelmi terhelés hatással lehetnek az izomzat feszültségére és az ízületek rugalmasságára. Az izomzat görcsössé válhat, ami növelheti a vállmerevség kockázatát.

Szorongás és depresszió: Az érzelmi állapotok, mint például a szorongás és a depresszió, befolyásolhatják az izomfeszültséget és az ízületek mozgékonyságát. Az olyan érzelmi problémák, mint a szorongás, gyakran vezethetnek testi tünetekhez is.

Munkahelyi stressz: A munkahelyi stressz, különösen a vállat terhelő fizikai munkák esetén, hozzájárulhat a vállmerevség kialakulásához. Rossz testtartás vagy ismétlődő mozdulatok is növelhetik a probléma kockázatát.

Trauma vagy sérülés: Egy sérülés vagy trauma (például egy baleset vagy elesés) utáni fájdalom és gyulladás hozzájárulhat a vállízület merevségéhez és a befagyott váll kialakulásához.

Az érzelmi problémák kihatása a testre: A test és az elme közötti kapcsolat jól dokumentált. Az érzelmi feszültség és a lelki traumák fizikai tüneteket is okozhatnak, ideértve az izommerevséget és az ízületi problémákat is.

 

Váll vizsgálata.

A befagyott váll kezelése otthon

A befagyott váll otthoni kezelése az enyhe vagy közepes súlyosságú esetekben lehet hatékony, de fontos megjegyezni, hogy súlyosabb esetekben és tartós panaszok esetén orvosi vagy fizioterápiás beavatkozásra lehet szükség.

 

Pihenés: Fontos, hogy adjunk időt a vállnak a gyógyulásra. Kerülendő a vállat terhelő tevékenységek és mozgások, amelyek fokozhatják a fájdalmat vagy a merevséget.

 

Jég: A vállon alkalmazott jégcsomag segíthet enyhíteni a gyulladást és a fájdalmat. Tegyünk egy vékony törülközőt a jégcsomag és a bőr közé, majd alkalmazzuk a vállra 15-20 percre, naponta többször is.

 

Fájdalomcsillapítók: Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók segíthetnek a fájdalom enyhítésében és a gyulladás csökkentésében. Azonban mindig ajánlott orvossal vagy gyógyszerésszel konzultálni a megfelelő adagolás és alkalmazás tekintetében.

 

Lágy mobilizáció: A váll óvatosan mozgatható a fájdalom szintjétől függően. Az otthoni gyakorlatok közé tartozik az óvatos körkörös mozgások végrehajtása előre, hátra és oldalra is. Ezeket a mozgásokat naponta többször is végezhetjük.

 

Nyújtó gyakorlatok: Az enyhe nyújtó gyakorlatok segíthetnek a vállizmok hosszabbításában és a merevség csökkentésében. Fontos azonban óvatosnak lenni, és csak a fájdalom szintjéig végezni ezeket a gyakorlatokat.