Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Előzd meg a cukorbetegség kialakulását!

2020. 12. 16. 16:42:00 Sági Zsolt - HillVital

Mint tudjuk, a hosszú távon megemelkedett vércukorszint diabétesz kialakulásához vezethet.

Ismerj meg most néhány hasznos információt, amit érdemes tudni a cukorbetegségről.

A cukorbetegség egy élethosszig tartó, jelenlegi tudás szerint nem gyógyítható betegség. 
Ebben a betegségben a szervezet nem tudja a táplálékból nyert glükózt hasznosítható energiává alakítani. A glükóz szintjét az inzulin nevezetű hormon szabályozza, amely a gyomor mögött elhelyezkedő hasnyálmirigyben termelődik.

Mit kell tudni róla?

Az 1-es típusú cukorbetegségnél a hasnyálmirigy nem termel inzulint, ezért azt be kell juttatni a szervezetbe.

A kiváltó okok leginkább a szénhidrát dús étkezés, de lehetnek örökletesek is, illetve kialakulását összefüggésbe hozták bizonyos vírusok megjelenésével is.

A diabétesznek ez a fajtája már többnyire gyerekkorban megjelenik. 
A csecsemőkori tehéntejfogyasztás szintén kiváltó oka lehet a cukorbetegség kialakulásának, de ezt még nem igazolták teljes bizonyossággal.  A vizsgálat során azt is kimutatták, hogy nagyobb volt a cukorbetegség kialakulásának esélye a mesterséges táplálékot (tápszert) fogyasztó gyermekek körében, mint az anyatejjel tápláltak esetében.

A betegség hirtelen jelentkezik.

A tünetek: bőséges vizeletürítés, cukros vizelet, szájszárazság, ezért szomjúságérzet, sok folyadék fogyasztása, fáradékonyság. Előrehaladott esetekben acetonos lehelet utalhat az 1-es típusú cukorbetegségre.

Az inzulint csak injekció formájában lehet pótolni. A hagyományos kezelés azt jelenti, hogy a rövid hatású inzulint kombinálják a 24 órás inzulinnal.

Ma a legkorszerűbb inzulinadagolási módszer az  inzulinpumpa-kezelés, ami előre meghatározott módon egy-egy órára vonatkozóan adagolja az inzulint. Maga a készülék egy mobiltelefonhoz hasonlít, melyet a betegek –fürdés vagy sportolás kivételével – állandóan magukon viselnek.

Az 1-es típusú cukorbetegségnek súlyos szövődményei lehetnek: szívinfarktus, stroke, magas vérnyomás, vese- és szemkárosodás. 

Mit tehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük?

Érdemes odafigyelni a napi kalóriabevitelre. 
A rostdús étrend segíthet kordában tartani a vércukorszintet. Ajánlott minden étkezés előtt salátát fogyasztani előételnek. Emellett érdemes minőségi táplálékot bevinni, melyek lassú felszívódású szénhidrátok. 
Mindenképpen tegyünk ecetet is a salátához, ugyanis az ecet savtartalma lassítja a szénhidrátok emésztését. Fogyasszunk gyakran kölest, zabot vagy quinoat. A fahéj segít kordában tartani a vércukorszintet, és még a koleszterinszintet is csökkentheti. 

A fogyás is egy fontos szempont. 
Napi 30 perc mozgás (séta, futás) csökkenti a
cukorbetegség kialakulásának esélyét. Érdemes odafigyelni a keringés, valamint a csontok és az izmok karbantartására. Nem véletlen, hogy mindenhol ajánlott a napi mozgás.

Stressz csökkentése.
Annak érdekében, hogy csökkentsük a stresszt végezhetünk jóga, valamint relaxációs gyakorlatokat is. Azonban a napi mozgással karöltve akár a szabadban is tölthetjük az időt. Tehetünk egy rövid sétát, kirándulhatunk. A lényeg, hogy tartsunk egy kis pihenést a rohanó mindennapokba.

Így előzd meg a cukorbetegséget.