A zúzódások és a kisebb sérülések szinte mindennaposak.
A gyógyulási folyamatot azonban mi is elő tudjuk segíteni.
Nézzük először a sérüléseket és zúzódásokat
Zúzódás esetében a testrész vagy izomzat tompa eszközzel vagy erővel való behatás miatt sérül meg. Ez akkora nyomással jár, hogy a testrész vagy izomzat szerkezete roncsolódik. Ilyenkor duzzanat keletkezik, és akár a mélyebben fekvő szövetek is sérülhetnek. A tompa sérülések sajátossága, hogy nem jár együtt nyílt seb keletkezésével.
Kisebb sérülések, rándulások esetén az izom szerkezetében a túlzott megterhelés hatására kisebb sérülések, apróbb szakadások jelentkeznek. Hirtelen végzett megerőltető mozgás eredménye is lehet.
A sérülések tünetei:
Duzzanat: a duzzanat részben a vérömlenynek, részben pedig a vizenyősségnek köszönhető
Vérömleny: egyes tompa sérüléseknél bár külsőleg a bőr nem nyílik meg, azonban befelé vérzik. A baleset kapcsán sérülnek a kiserek és a kapillárisok, melyek fizikailag elszakadnak. Ez az egyik oka a tompa sérülések mentén megjelenő vérömlenyeknek. Végeredményben a vér a szövetek közé folyik.
Vizenyősség (ödéma): részben fizikai azonban javarészt a felszabaduló gyulladásos anyagoknak, köztük az úgynevezett bradikininnek köszönhetően, a kiserek és kapillárisok falának áteresztő képessége megnő. Ha zúzódás után ödéma keletkezik, akkor annak az az oka, hogy a kiserek falának áteresztő képessége megnő, a nyirok jóval nagyobb mértékben termelődik, több vérplazma jut ki az erekből a szövetek közé, és nemcsak víz, hanem ilyenkor fehérje is.
Gyulladás: bár fertőzés nincs, azért egy steril gyulladást produkál a szervezet a sérülés helyén. Ez végső soron azért jó, hogy oda vonzza a „javító” sejteket, amelyek segítenek felszámolni a sérülést. A felszabaduló gyulladásos mediátorok, mint a bradikinin, azonban amellett hogy odavonzza a szükséges fehérvérsejteket, az ödéma kialakulásában is felelős.
Fájdalom: egyfelől a mechanikai behatás miatt keletkezik fájdalom, ezt azonban később a duzzanat tovább fokozza: az izgalomba jövő fájdalomérzékelő idegeket a duzzanat tovább ingerli. Az ödéma, vizenyősség csökkentése a fájdalomra is jótékony hatású.
Melegségérzet: a gyulladt terület jellemzően melegebb is, mint a környezete
Természetes gyógymód zúzódásra
A gyógyulás alapvetően magától is lezajlik, azonban a kísérő fájdalom nehezen múlik el. Ilyenkor elsődleges fontosságú a sérült rész kímélése, a pihenés, felpolcolás és a fáslizás. A zúzódás kezelése esetén hatásos lehet még a hideg vizes borogatás, ugyanis ez segít levinni a duzzanatot, majd ezt követően célszerű meleg vizes borogatást alkalmazni.
A pihenés azonban néhány napnál nem tarthat tovább, ugyanis ha sokáig nem mozgatják az izmot, akkor a mozgáshiány miatt nem megfelelően épül ujjá a szerkezete.
Zúzódásra házilag a gyógynövény kivonatú krémek is alkalmazhatóak. Erre a leggyakrabban használt gyógynövény a fekete nadálytő és az árnika. Mindkét gyógynövény kiválóan alkalmas zúzódások és véraláfutások gyógyítására.
A boka zúzódás kezelése házilag is lehetséges gyógynövényes balzsammal. A Fekete nadálytő krém mesterséges összetevők nélkül segít a zúzódott és véraláfutásos területek kezelésében. Magas gyógynövényes hatóanyagának köszönhetően akár napokon belül javulást érezhetünk. Csak egyszerűen kenjük be vele az érintett területet nagyjából egy borsónyi mennyiséggel.