Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

10 tünet, amely a cink hiányára utal

2024. 05. 07. 09:30:00 Hillvital

Cinket csekély mennyiségben ajánlott fogyasztani, de mégis elengedhetetlen a szervezetünk megfelelő működéséhez.
 

A cink hiányára utal a gyakori megfázásos tünetek

 

Modern társadalmunkban a cink hiánya egyre gyakoribb betegség. Ha nem fogyasztunk elegendő mennyiségű cink tartalmú ételt, nagyon komoly tünetekkel jelzi testünk a hiányt. Minél kevesebb cink van a szervezetünkben annál gyengébb lesz az immunrendszerünk.
 

A cink kiemelten fontos az anyagcsere folyamatok helyes működéséhez. Szabályozza a hormonháztartást, így befolyásolja a hormonrendszer megfelelő működését is. Nagy szerepe van a jó látás, szaglás és ízlelés fenntartásában. Kulcsfontosságú az anyagcsere és a vércukorszint egyensúlyának fenntartásához. A cink hozzájárul a szív egészségéhez is, mint természetes vérnyomáscsökkentő.
 

A cink egy olyan ásványi anyag, amelyre kis mennyiségben (max. 40 mg/nap) napi rendszerességgel szükségünk van.

 

Természetes forrásai, avagy miben van cink: búzacsíra, tökmag, olajos szardínia, edami sajt, borjúmáj, marhahús, zabpehely, napraforgómag, lencse, tojássárgája, gombák, kakaó, dió, borsó, csicseriborsó.


 

10 tünet, amely a cink hiányára utal, avagy nézzük a cinkhiány tüneteit
 

  1. ízlelés és a szaglás megváltozása

  2. sóvárgás a sós vagy édes ételek után

  3. gyakori allergiás reakciók, főleg ételallergiák

  4. rossz koncentrációs képesség és memória

  5. hajhullás, lassú haj és körömnövekedés

  6. száraz, érdes bőr, kiütések, pattanások

  7. étvágytalanság, fogyás, fejlődési problémák

  8. gyakori megfázások és fertőzések

  9. látás romlása

  10. gyakori fülzúgás

 

 

A cinkhiány tünetei nőknél különbözőek lehetnek

  • immunrendszer problémák

  • bőrproblémák

  • haj- és körömproblémák

  • menstruációs problémák

  • szexuális zavarok

  • fáradtság és gyengeség

 

Hogyan jelentkezhet a cinkhiány köröm esetében?

A jellegzetes tünetek közé tartozik a körömlemezekben, a körömágyakban vagy a körömágy körül lévő bőrben bekövetkező változások. Ilyen változások lehetnek például a köröm törékenysége, repedezése, elszíneződése vagy éppen a körömágy gyulladása.

 

Súlyos cinkhiány általában olyan helyzetekben fordulhat elő, amikor valaki nem juttat elegendő cinket a szervezetébe vagy a cink felszívódása csökkent. Ezek az alábbiak lehetnek:

 

  • Alultápláltság: A cinkhiány gyakran táplálkozási hiányosságok következménye, különösen olyan helyzetekben, ahol az étrend nem tartalmaz elegendő cinket. Ez gyakran előfordulhat olyan embereknél, akik szegényes étrendet folytatnak, vagy olyan országok lakóinál, ahol a cinkben gazdag ételek nem elérhetők vagy nem fogyasztják őket.

  • Felszívódási problémák: Bizonyos emésztőrendszeri betegségek, például Crohn-betegség vagy coeliakia, befolyásolhatják a cink felszívódását a táplálékból. Emellett a hosszú távú alkoholfogyasztás is csökkentheti a cink felszívódását.

  • Magas cinkvesztés: Bizonyos körülmények, például krónikus betegségek, stressz, fertőzések vagy sérülések, növelhetik a cinkvesztést a szervezetből.

  • Speciális igények: Néhány csoport, például terhes nők, idősebb emberek vagy vegetáriánusok, nagyobb mennyiségű cinket igényelhetnek, és ha az étrendjük nem biztosítja ezt, akkor cinkhiány alakulhat ki.

 

 

Melyek a króm hiány tünetei?

A króm hiány rendkívül ritka, mivel a szervezetnek csak minimális mennyiségre van szüksége belőle, és a króm könnyen felszívódik a táplálékkal bevitt mennyiségből. Ennek ellenére néhány lehetséges tünet közé tartozhatnak a következők:

 

  • Cukor anyagcsere problémák: A króm szerepet játszik az inzulin érzékenységének javításában, így hiánya esetén a glükóz anyagcsere zavarokat okozhat, mint például a vércukorszint instabilitása.

  • Energiaszint csökkenése: A krómhiányhoz társulhat fáradtság, általános energiahiány és gyengeség.

  • Fogyás nehézségei: Mivel a króm segíti az inzulin működését és a glükóz anyagcserét, hiánya esetén a szervezet nehezebben tudja kezelni a zsír- és szénhidrát-anyagcserét, ami súlygyarapodást vagy fogyást nehezíthet.
     
  • Emésztési problémák: Krómhiány esetén az emésztőrendszer megfelelő működése is zavart szenvedhet.

 

Gyakran érdeklődnek a cink allergia tünetei iránt is, azonban más fémekkel ellentétben a cink és a króm esetében, melyeket étrend kiegészítőkként is szokás szedni, nagyon ritkán alakul ki allergiás reakció.
 

Cink hiány tünetei

A cink hiányára utal még a pattanásos, kiütéses bőr

 

Ha úgy érzed, hogy ezek a tünetek ismerősek, érdemes minőségi vitamin segítségével pótolni a cinket. A  HillVital CINK étrendkiegészítőben 25 mg cink található, ami egy felnőtt napi cink adagját 100%-ban fedezi.