Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A D-vitamin dilemma: A döntés D és D3 között

2023. 07. 28. 14:21:00 hillvital.hu

A D-vitamint a szervezet napfény hatására képes előállítani.
 

D vagy d3 vitamin, mit érdemes tudni?

A D-vitamin a neve az összes D-vitamin származéknak, amelyeket a szervezetben találhatók. A D3 vitamin pedig egy specifikus D-vitamin származék, amelyet a bőr által termelt napfény hatására termel a szervezet, vagy amelyet étrend-kiegészítőként fogyaszthatunk. A vitamin D3 a leggyakrabban használt D-vitamin forma, mivel hatékonyabban hasznosul a szervezetben, mint más D-vitamin származékok.

 

A d és d3 vitamin különnségei

 

D2-vitamin (ergokalciferol): Ez a forma növényi eredetű, általában gombákból nyerik vagy szintetizálják.

D3-vitamin (kolekalciferol): Ez a forma főként állati eredetű, leginkább a napfény hatására a bőrben termelődik, de kapható táplálékkiegészítők formájában is, amelyek állati forrásokból, például halolajból vagy lanolinnal kezelt juhgyapjúból származnak.

Mindkét forma D-vitamin biológiailag aktív, de a D3-vitamin általában hatékonyabban emelheti a vér D-vitamin szintjét, mivel jobban megfelel a szervezet természetes D-vitamin szintézisének.

A D3-vitamint könnyebben hasznosítja a szervezet, és hatékonyabban alakul át a szükséges aktív formába.

 

A D-vitamin típusai 

A D-vitaminra egy összefoglaló névként is tekinthetünk, amely magában foglalja a D2 és a D3-vitamint. Mind a két vitamin fontos a szervezetünk számára, azonban a D3-vitamin biológiai hatását tekintve sokkal aktívabbnak mondható. Ennek köszönhetően a szervezetünk sokkal nagyobb mértékben képes felhasználni a D3-vitamint.
 

D2-vitamin

A D2-vitamin a növényi eredetű elővitaminból, azaz az ergoszterinből keletkezik az ultraviola sugárzás következtében. Álltai eredetű D2-vitamin csupán néhány halmájolaj-féleség tartalmaz. Nagyobb mennyiségben élesztőben, aranyrozsban, illetve néhány gombafajban található meg.

 

D3-vitamin

A természetben előforduló D-vitaminok többsége. Állati eredetű elővitaminból alakul ki napfény, vagy mesterséges besugárzás hatására. Az emberi bőr felszínét érő napsugárzás következtében szintén D3-vitamin képződik.

 

Mi számít a legjobb D vitaminnak?

A legtöbb szakértő azt ajánlja, hogy a D3-vitamin legyen az elsődleges választás, mivel hatékonyabban emeli a vér D-vitamin szintjét.

 

Főbb forrásai

A D-vitamin megfelelő mennyiségének az ellátottsága miatt a szabad levegőn, vagyis pontosan a napfényen való tartózkodás elengedhetetlen. Naponta legalább 13-30 percig javasolt kint tartózkodni.

 

Télen, kora tavasszal, valamint késő ősszel azonban ez gyakran már kivitelezhetetlen. Ennek érdekében ilyenkor már javasolt a szintetikus D-vitamin pótlás. Ez többek között azért is fontos ebben az időszakban, mert annak ellenére, hogy egyes ételek tartalmazzák, olyan nagy mennyiségben kellene őket fogyasztanunk, hogy azt lehetetlenség kivitelezni.
 

Ennek köszönhetően étkezéssel nem tudjuk fedezni a napi D-vitamin szükségletet.
 

Ugyanakkor hazánkban a lakosság D-vitamin szintje tél végére már rendszerint alacsony. A raktárak 2-3 hónap alatt pótlás nélkül kiürülnek. Emiatt pedig hiányállapot léphet fel.
 

Napi D-vitamin bevitel
 

Csecsemők számára: 400-1000 NE
Gyermekek számára: 600-1000 NE
Serdülők számára: 800-1000 NE
Felnőttek és várandósok számára: 1500-2000 NE

NE=Nemzetközi Egység, 1 NE = 0.025 μg D3-vitamin

 

Mi történik ha napi 3000 NE D vitamint juttatunk be a szervezetbe?

Ha valaki napi 3000 NE D-vitamint vesz be, ez meghaladja az ajánlott napi beviteli mennyiséget. A D-vitamin túlzott bevitele hosszú távon negatív hatásokat is okozhat. Ugyanakkor azt is érdemes megemlíteni, hogy a D-vitamin túladagolás ritka, de azért bekövetkezhet, ha hosszú időn keresztül nagy mennyiségű D-vitamint szed valaki.

 

Melyik gyümölcsben van D vitamin, avagy miben van D vitamin?

A D-vitamin nem található meg szignifikáns mennyiségben a legtöbb gyümölcsben. A D-vitamin fő forrásai az állati eredetű élelmiszerek, például a halak, tojás és tejtermékek. Néhány gombafaj, például a shiitake gomba, képes D2-vitamint (ergokalciferol) termelni, így ezek a gombák kis mennyiségű D-vitamint tartalmazhatnak, de nem feltétlenül elegendőek a napi szükségletek fedezéséhez.

A legjobb D-vitamin források.

A C és D vitamin hatásaik miatt nélkülözhetetlenek a szervezet számára.

Bár nincs kifejezett szinergikus hatásuk, az együttes szedés előnyös lehet azáltal, hogy mindkét vitamin hozzájárul az immunrendszer egészséges működéséhez.