A deltaizom fájdalom okai és kezelése! Nagyon sok esetben a deltaizom fájdalom a rotátorköpeny sérülése miatt jön létre.
A rotátorköpeny a vállízület mozgásában valamint a stabilitásában játszik rendkívül fontos szerepet.
Ezt a rendszert 4 izom alkotja, és ezek egy köpenyként ölelik körbe a felkarcsont fejét. A rotátorköpeny izmainak az ínvégződései egy szűk térben kell, hogy mozogjanak.
Ha folyamatos íngyulladás alakul ki, akkor annak a következménye lehet a rotátorköpeny ínjainak a leszakadása. Az életkor haladtával az ilyen sérülések esélye egyre csak nő.
A rotátorköpeny-szakadás a legtöbb esetben valamilyen fizikai terheléstől alakulhat ki mint a sport vagy a nehéz fizikai munka. Azok a tevékenységek jelenthetnek veszélyt amelyek dinamikus karmozgást igényelnek vagy ha az erőkifejtés a fej fölött történik meg. Ilyenkor nem az ínak sérülése szokta okozni a sérülést, hanem a váll lazasága.
A delta izom gyulladása igen gyakran jelentkezik tompa fájdalommal főleg a váll valamint a deltaizom környékén is. Gyengeség és erőtlenség alakul ki a karban amikor megemeled vagy meg kell tartanod valamit. A delta izom fájdalom hatására beszűkülhet a mozgástartomány is, valamint a fájdalom éjszaka is jelentkezhet. A fájdalmas területen még az alvás is fájdalmas vagy nagyon kellemetlen. A deltaizom gyulladása legtöbb esetben akkor fordul elő, ha a vállizom túlerőltetődik. Ilyenkor a vállcsúcs alatti nyálkatömlő is begyulladhat. A gyulladás szintén nagy fájdalommal, illetve mozgáskorlátozottsággal jár.
Nem kell megijedni, nem sok esetben igényel műtéti beavatkozást. Éppen ezért a kezelése a következőkből áll ha nincs szükség műtétre. Mindenképpen kerülnöd kell a fájdalmat kiváltó fizikai aktivitást vagy le kell csökkentened ha nem engedi a munkád. Érdemes a gyógynövényes balzsamok használata mivel ezek képesek csökkenteni a gyulladást és fájdalomcsillapító hatásuk is van. Csak akkor érdemes fájdalomcsillapító gyógyszert bevenni, ha nem múlik semmitől a fájdalom. Ajánlott a gyógytorna illetve a fiziotérápia. Legrosszabb esetben az orvos injekciós kezelést szokott ajánlani.
Kiemelnénk a gyógytornát, ugyanis ennek az a célja, hogy az izmok regenerálódjanak valamint megerősödjenek. Visszaállítja a beszűkült mozgástartományt és a szalagokat is rugalmassá teszi. Oda kell viszont figyelni a gyógytorna alatt, hogy a nem megfelelő időben történő terhelés csak újabb sérüléshez vezet, tehát mindenképpen szakemberhez kell menni és neki is szólni kell, ha olyan mozdulat történik ami nagy fájdalommal jár. A gyógytorna közben nagyszerű lehet a gyógynövényes balzsam alkalmazása, hiszen így sokkal hatékonyabb lesz mivel teljesen bedörzsölődnek a hatóanyagok a bőr legalsó részébe.
Mi a helyzet a meszesedéssel? A meszesedés sajnos az életkorral fokozatosan jelenik meg. Mégpedig akkor, ha az izmok és ízületek nincsenek rendszeresen könnyed mozgással, minden irányban igénybe véve. Az izomegyensúly felbomlása mellett genetikai hajlam is okozhatja a meszesedést. A váll meszesedés megszüntetése történhet lökéshullám kezeléssel, gyógytornával vagy szteroidos injekciókkal.
Mi az a deltoid izom?
A deltoid izom az emberi vállizomból származik, és három részből áll: elülső (antetrior), oldalsó (mediális) és hátsó (posterolaterális). Ezek a részek együttműködnek annak érdekében, hogy a vállízület különböző irányokba mozoghasson.
A deltoid izom három része a következőképpen oszlik meg:
- Elülső deltaizom: Felelős a váll emeléséért és előrehúzásáért.
- Oldalsó deltaizom: Felelős a váll oldalsó részének emeléséért és kifelé forgatásáért.
- Hátsó deltaizom: Felelős a váll hátsó részének emeléséért és hátra húzásáért.