Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Cukorbetegek, figyelem! (2-es típusú diabétesz)

2021. 06. 10. 13:50:00 Veress Máté - HillVital

Szemben az 1-es típusúval, ez inkább felnőttkorban alakul ki. Bár újabban egyre gyakrabban jelenik meg már gyermekkorban is.
 

Sajnos ez a betegség sokáig nem okoz gondot, problémát, ezért későn veszik észre. Legtöbbször együtt jár a túlsúllyal, de nem feltétlen.
 

A szervezet termel ugyan inzulint, de ahhoz nem elegendő, hogy ez a normális vércukorszintet biztosítani tudja. Előrehaladott állapotban a hasnyálmirigy saját inzulintermelésének kiegészítésére van szükség, még súlyosabb esetben pedig a teljes inzulinpótlásra is szükség lehet.

 

Mire figyeljünk? A tünetek nagyjából megegyeznek az 1-es típusú diabétesz tüneteivel.
 

Gyakori szomjúságérzet és gyakori vizeletürítés. A fölös mennyiségű cukor egy része a vizelettel ürül, ez magyarázza a fokozott folyadékfelvételt és - ürítést.
 

Homályos látás. Ha az Ön vércukorszintje túl magas, a szövetek víztartalma csökkenhet, ide értve a szemlencse víztartalmát is, ami befolyásolja a látást.
 

Lassan gyógyuló sebek, illetve gyakori fertőzések. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők immunrendszere gyengül, romlik a szervezet védekezőképessége is. A hüvelyi fertőzések is gyakoriak.
 

Bőrelváltozások. Egyes 2-es típusú cukorbetegek bőrén sötét bőrelváltozások alakulhatnak ki, különösen a hajlatokban, általában a hónaljban és a nyak területén.
 

A diabétesznek ez a típusa legtöbbször életmódváltással kordában tartható. Oda kell figyelnünk a szénhidrátban szegény étrendre! Fontos a  kalóriamegszorító diéta és a sok mozgás! Ha azonban elhanyagolják, a 2-es típusú cukorbetegség szövődményei rontják az életminőséget.
 

A cukorbetegség szövődményei:

Szív- és érrendszeri betegségek, szívinfarktus, stroke, magas vérnyomás, ideg-, vese-, szem-, lábkárosodás, bőrbetegségek és csontritkulás.

Negyven év fölött mindenkinek ajánlott a rendszeres vércukorvizsgálat.

A cukorbetegség megelőzése érdekében az most következő tippek sokat segíthetnek. Nagyon fontos a rendszeres testmozgás, mint a séta és a futás. Ha már kialakult a betegség, akkor testmozgás előtt mindenképpen egyeztetned kell az orvosoddal. Érdemes még minél több zöldséget és gyümölcsöt is fogyasztani a megelőzés érdekében. Ajánlott még fogyasztani a teljes értékű magvakat is. Ezeket persze megelőzésképpen, ha már a probléma kialakult, akkor itt is érdemes előtte egyeztetni a szakorvossal.


Ismerd meg a cukorbetegség tüneteit.