A tavaszi fáradtság nem végzetszerű, egy kis életmód változtatással könnyedén megelőzhetjük vagy legalábbis mérsékelhetjük.
A tavaszi fáradtság a kellemetlen tünetei ellenére, nem egy betegség, hanem a szervezet normális reakciója.
A téli módról a tavaszira vált. Ez az átállás azonban gyakran igen sok energiaveszteséggel jár. Leggyakoribb panaszok közé tartozik a bágyadtság, aluszékonyság, fejfájás, szédülés és az ingerlékenység is.
A fáradtságérzet kialakulásáért elsősorban a hormonháztartásban lezajló folyamatok okolhatóak. Télen a rövid nappaloknak köszönhetően kevesebb napfényhez jut a szervezet ami miatt fokozódik a melatoninképződés. Ennek köszönhetően megnő az alvásigényünk. A tavasz közeledtével azonban már hosszabbodnak a nappalok így több napfényhez is jut a szervezet, aminek köszönhetően aztán könnyedén felborulhat az alvás és az ébrenlét bioritmusa.
Azonban nem kell megijedni ettől, ugyanis nem végleges folyamatról van szó.
Az átállást pedig az alábbiakkal segíthetjük:
Sétáljunk, kocogjunk, kerékpározzunk és fussunk ki-ki kora, kedve szerint. A rendszeres testmozgás erősíti a keringésünket, izmainkat, csontjainkat, immunrendszerünket.
Változtassuk meg étkezési szokásainkat
Napi többszöri, kevés étkezés ajánlott így az energiaellátás egyenletes lesz és a táplálék feldolgozás is kevesebb megterhelést jelent. Minél több zöldséget, gyümölcsöt, tejet és tejtermékeket kell fogyasztani. Az ezekben lévő vitaminok, ásványi sók gazdagon pótolják ami a télen elfogyott. Különösen ajánlott a joghurt és a kefir fogyasztása, ezek könnyen emészthetők és nem okoznak étkezés utáni fáradtságot. Igyunk a megszokottnál több folyadékot.
A Reggeli zuhany felfrissít.
A meleg kádfürdő helyett inkább zuhanyozzunk. A reggeli váltózuhany segítségével egész nap frissen maradhatunk.
Lelkünket is ápoljuk, ne csak testünket.
Gondolkozzunk mindig pozitívan. Az igazi emberi kapcsolatok segítenek oldani a feszültséget. Töltsünk több időt a családtagjainkkal, barátainkkal. Szánjunk több időt a kedvenc hobbinkra.