Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Görcsös hátfájdalom kínoz? Szabadulj meg tőle!

2023. 06. 07. 15:46:00 hillvital.hu

Minden ember számára komoly megpróbáltatást jelent a görcsös derékfájdalom. Vannak viszont olyan terápiák amelyek segítségével hosszú távon lehet kezelni ezt a kínzó érzést.

 

Nagyon intenzív érzésként jelentkezhet a hát görcsös fájdalma. Vannak olyan dolgok amelyek hajlamosíthatnak erre a problémára, ilyen a dehidratáltság vagy a mozgásszegény életmód is.

 

Ezek miatt elgyengülhetnek az izmok is. A várandósság miatt is kialakulhat a görcsös hátfájdalom. Ez a görcs sok esetben nem csak a derékban illetve a hátban okoz fájdalmat, hanem a csípőben vagy a lábban is.

 

Ez a görcs nagyon hamar, akár egy emelés vagy egy hirtelen pozícióváltoztatás miatt is létrejöhet. Krónikusan is jelen lehet például egy hátsérülés vagy visszatérő görcs formájában is. A tünetek is nagyon változatosak szoktak lenni. Érezhetsz feszülést a derekadban, vagy egy lehajlás illetve kiegyenesedés során is. Mozgási nehézség is kialakulhat. a fájdalom benyilallhat vagy krónikus is lehet. Izomgyengeséget is tapasztalhatsz a hát alsó szakaszában valamint a környező izmokban. Fokozódhat a probléma bizonyos helyzetek miatt is mint egy hosszú ideig tartó ülés vagy állás során is.

 

A hátgörcs gyakori okai a következők lehetnek

 

Izomfeszültség: Az izmok túlzott feszültsége vagy görcse okozhat hátfájdalmat. Ez lehet stressz vagy rossz testtartás következménye. Az izomfeszültség a hát alsó részén (derékfájdalom) vagy a nyakban és a vállakban is jelentkezhet.

 

Gerincproblémák: A gerinc különböző problémái is hátfájdalmat okozhatnak. Ilyenek lehetnek a gerincferdülés, a gerincvelői sérv, a porckorongsérv vagy a gerinc degeneratív betegségei (pl. gerincsérv, csigolyaközi porckorong-kopás).

 

Izomsérülések: Hirtelen túlzott terhelés vagy rossz mozdulatok következtében izomsérülések alakulhatnak ki a hátsó izmokban, ami fájdalmat és görcsöket okozhat. Az izmok feszülése vagy sérülése könnyedén válthat ki égő hátfájást.

 

Stressz és szorongás: A stressz és a szorongás mentális és fizikai tüneteket is okozhat, ideértve a görcsös hátfájdalmat is. A hosszú ideig fennálló stressz hatására a testben feszültség alakulhat ki, ami hátfájdalmat eredményezhet.

 

Mozgásszegény életmód: A rendszeres testmozgás hiánya, a hosszú órákat ülő életmód vagy a fizikai inaktivitás hozzájárulhat a hátfájdalomhoz. Az inaktív életmód gyengítheti a hátizmokat és növelheti a hátfájdalom kialakulásának kockázatát.

 

Sérülések és balesetek: Hátfájdalom jelentkezhet sérülések vagy balesetek következtében, például autóbaleset, sportbaleset vagy esések során. A csonttörések, zúzódások vagy ficamok is hátfájdalmat okozhatnak.



De hogyan is lehet kezelni a görcsös hátfájást?


Derék görcs esetén egy masszázs nagyon jó lehet. Csak gyakorolj nyomást az érintett területre 30-30 másodpercig, aztán pedig dörzsölgesd körbe-körbe a területet. Kellemetlen érzés lehet, de nem szabad addig csinálni amíg elkezd fájni. Érdemes egy szakemberhez elmenni.

A hideg terápia is nagyszerű. A hideg terápia csökkentheti a gyulladást és az izmokat is képes ellazítani. Csak 20 percre helyezd a hideg borogatást a derékra vagy a hátra.

Lehet, hogy csak a dehidratáltság okozza a fájdalmat, ezért fogyassz naponta legalább 2 liter vizet.

Sok mindenkinek segíthet a görcsös izomzat nyújtása, de van hogy az is enyhülést hozhat ha csak sétálsz egyet.

Érdemes kipróbálnod a gyógynövényes termékeket is, mivel a gyógynövények nagyszerű hatásai képesek arra, hogy csillapítsák a gyulladást és a fájdalmat is enyhítheted velük.

 

 

A felső hátfájdalom lehetséges kiváltó okai

 

Rossz testtartás: Hosszú ideig tartó helytelen testtartás vagy ülés munka közben, például egy rosszul állított szék vagy számítógép használata esetén, a felső hát izmait megterhelheti, ami fájdalmat okozhat.

 

Izomfeszültség: Az izmok túlzott feszülése vagy görcsök a felső hátban is fájdalmat okozhat. Stressz, túlterhelés vagy fizikai aktivitás során előfordulhat.

 

Sérülés: Balesetek, sportbalesetek vagy egyéb sérülések is okozhatnak felső hátfájdalmat, például izomszakadást vagy ficamot.

 

Degeneratív betegségek: Az idősebb korban a porckorongok kopása és az oszteoartritisz a felső hátfájdalom forrása lehet.

 

Idegproblémák: Az idegek irritációja vagy sérülése, például csontritkulás vagy csigolyák elmozdulása miatt, szintén felső hátfájdalmat okozhat.

 

Belgyógyászati problémák: Ritkábban, de néha belső szervek, például a szív vagy a tüdő problémái is válthatnak ki felső hátfájdalmat.

 

 

 

A jobb oldali hátfájás okai számos problémából eredhetnek

A jobb oldali hátfájás kialakulását számos tényező befolyásolja. Az egyéni anatómia és életmód is szerepet játszhat a fájdalom típusának és lokalizációjának kialakulásában.

 

Izomgörcsök: Az izomgörcsök a hát alsó részén vagy a törzs jobb oldalán kialakulva okozhatnak jobb oldali hátfájást.

 

Spondylosis vagy spondylolisthesis: Ezek a gerinc degeneratív betegségei lehetnek, és a csigolyák elmozdulása vagy degenerációja miatt hátfájást okozhatnak. A fájdalom a jobb oldalon is igen gyakran jelentkezhet.

 

Gerincferdülés: Ha a gerincferdülés (skoliozis) a jobb oldalon erős görbületet okoz, akkor az ebből adódó feszülés és nyomás a jobb oldali hátfájást eredményezheti.

 

Veseproblémák: A jobb vesében fellépő gyulladás vagy kövek okozhatnak jobb oldali hátfájást, amely a hát alsó részén lokalizálódik.

 

Gyomorproblémák: Bizonyos gyomorbetegségek, például gyomorfekély vagy gyulladásos bélbetegségek, olyan fájdalmat okozhatnak, amely a háton a jobb oldalon érezhető.

 

Epehólyagproblémák: Az epekövek vagy az epehólyag gyulladása a jobb felső hasi részbe sugárzó fájdalmat okozhat, ami a hát alsó részén is érezhető lehet.

 

Terhelés és rossz testtartás: Rossz testtartás vagy a hát túlzott terhelése a jobb oldalon is hátfájást eredményezhet.

Görcsös hátfájás egy fiatal nő esetében

A hátizom görcs tünetei

A hátizom görcs vagy hátfájdalom gyakori probléma, amely számos kellemetlen tünettel járhat.

 

Fájdalom: A leggyakoribb tünet a heves, szúró vagy tompa fájdalom a hát alsó, középső vagy felső részén. A fájdalom lehet akut vagy krónikus jellegű.

 

Görcs: A hátizmok görcsössé válhatnak, ami azt jelenti, hogy az izmok hirtelen összehúzódnak és nem tudnak ellazulni. Ez a görcsös állapot fájdalmat okoz.

 

Feszültség: Az izomgörcs miatt az érintett területen feszültség és merevség érezhető. Az izmok merevvé válnak, és nehezebben mozognak.

 

Mozgáskorlátozottság: A hátizomgörcs miatt a mozgás korlátozott lehet. Nehézségek lehetnek az előrehajlásban, oldalra fordulásban vagy más mozgásokban.

 

Zsibbadás és bizsergés: Néha az izomgörcs miatt az érintett területen zsibbadás vagy bizsergés is jelentkezhet.

 

Szomszédos területek befolyásolása: Az izomgörcs átterjedhet a környező izmokra és szövetekre, ami további fájdalmat és feszültséget okozhat.

 

Mozgási nehézségek: A súlyos izomgörcsök a mozgást nehezítik, és akár teljesen meg is akadályozhatják azt.

 

 

A mellkasba sugárzó hátfájdalom számos különböző ok miatt jelentkezhet.

A fájdalom lokalizációja és az okok közötti kapcsolat néha összetett lehet, és a pontos diagnózis érdekében javasolt az orvosi vizsgálat.

 

Szívproblémák: A mellkasba sugárzó hátfájdalom gyakran szívproblémák, például szívroham vagy angina pectoris tünete lehet. A fájdalom általában a mellkas közepén vagy bal oldalán kezdődik, majd a háton is érezhető lehet.

 

Tüdőproblémák: A tüdőbetegségek, például tüdőgyulladás vagy pleuritis (tüdőhártya gyulladása) néha hátfájdalmat okozhatnak, amely a mellkasban kezdődik.

 

Gyomorproblémák: Bizonyos gyomorbetegségek, például gyomorfekély vagy reflux betegség, mellkasba sugárzó hátfájdalmat okozhatnak.

 

Gerincproblémák: A gerincproblémák, például gerincferdülés vagy spondylosis, hátfájdalmat okozhatnak, amely a mellkasi területen is érezhető lehet.

 

Izomgörcsök vagy feszültség: Az izomgörcsök vagy izomfeszültség is okozhatnak hátfájdalmat, amely a mellkasba is sugározhat.

 

Trauma vagy sérülés: Balesetek vagy sérülések, például gerinctörések vagy izomszakadások, mellkasba és hátra sugárzó fájdalmat okozhatnak.