Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A gyalogtúrák nehézségi fokozatai

2022. 08. 18. 10:04:00 Veress Máté - HillVital

Ez a cikk most egy betekintés lesz abba, hogy milyen fokozatai vannak egy gyalogos túrának.



Egy nagyon könnyű séta egy már kiépített útvonalon szokott vezetni valamint vannak sétányok és lépcsősorok is. Ez csak egy kiadós városnézés vagy kirándulás ami valamilyen természeti látnivalóhoz vezet. A szintemelkedés nagyjából 200 méter, a távolság pedig nagyjából 5-6 km, de sokszor rövidebb. Az útvonal jól járható még esőben is, kellően széles és szinte bárki teljesítheti könnyedén.



Egy szinttel nehezebb a könnyű túra aminek azért az időtartama már 4 óra is lehet a szintemelkedés pedig 500 méter, a távolság pedig 12-14 km. Minden ember aki egészséges az tudja teljesíteni a túrát és egy kellemes fáradtságérzetet is nyújt a nap végén. Nem kiépített az útvonal de jól járható. Van amikor sziklás szakaszokat is tartalmazhat. A túrázási tapasztalat még nem szükséges ehhez, de előnyt jelent. Nagyon fontos viszont a túracipő használata.


A közepes szintű túra már 4-6 óra is lehet, a szintemelkedés akár 1000 méter is lehet és a távolság úgy 20-24 km. Még itt is nagyon jól járható az útvonal, de vannak olyan ösvények amelyeknél a tériszonyosoknak jobban kell koncentrálnia. Mindenképpen vinni kell 1 napra elegendő felszerelést, esőkabát, meleg ruha, víz és élelem. A túra teljesítéséhez szükséges a túrázási tapasztalat, vagy ha az nincsen akkor valamilyen sportmúlt vagy fizikailag aktív életvitel.

A következő szint a közepesen nehéz túra. Az időtartama lehet akár 6-10 óra is. A szintemelkedés 1000 méter vagy fölötte valamint a távolság meghaladja a 24 km-t is. A túra teljesítéséhez mindenképpen kell túrázási tapasztalat és rendszeres sportolás is. Az ösvények eléggé meredekek és sok a sziklás szakasz is. Az ilyen túra útvonal mindig magashegységi környezetbe vezet de még 4000 méter alatti. Nagyon fontos a kényelmes túrabakancs ami magasszárú, valamint szükség van esőkabátra és esőnadrágra is. Ajánlott még a túrabot használata is.

 

Az utolsó fokozat pedig a nehéz túra. Ez kizárólag gyakorlott túrázóknak ajánlott akik fel vannak készülve fizikálisan és mentálisan is. Itt már a nagy szintemelkedésben rejlik a nehézség és a túra távolsága is nagyon hosszú. Nagyjából 4000 méter fölött is lehet. Az útvonalak nagyon technikások, ezért mindenképpen kell kézzel is kapaszkodni. Az egész felszerelésnek a legjobbnak kell lennie. A túra előtt mindenképpen ajánlott rá készülni hetekig.

A gyalogtúrák nehézségi fokozatai