A kőris egy jól ismert fafajta, amely több jótékony hatással is rendelkezik.
Pontosabban a kőris (Fraxinus) az ajakosvirágúak (Lamiales) rendjébe, az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó növénynemzetség mintegy 70 fajjal.
A Kőris leírása
A fajok többsége közepes, illetve nagy termetű fa, melyek általában lombhullatók. Azonban néhány szubtrópusi faj örökzöld is lehet.
Szárnyasan összetett leveleiben a levélkék leggyakrabban keresztben átellenesen állnak, ugyanakkor a hármas álörvös állás is megfigyelhető közöttük. A csúcson növő levél alakja rendszerint némileg különbözik a párosan átellenben állókétól. Virágai változatosak.
A Kőris felhasználása:
A kőrisfa leveleinek gyógyító hatását már száz évvel korábban is ismerték. A kőris hatásai miatt Erdélyben például reumát orvosoltak a segítségével, amíg Olaszországban a köszvény kellemetlen tüneteit enyhítették vele.
A népgyógyászat szerint lábadozó betegeknek az egyik legjobb és leghatásosabb gyógyír a kőrisfa levele. Meglepő módon nem teát készítettek belőle, hanem a megfőzött kőrisleveleket cukorral édesítették, majd ezt megerjesztették és ezt kellett a betegnek meginnia.
Érdemes más gyógynövénnyel – mentalevél, feketeribiszke-levél – vegyíteni a nagyobb hatás elérése érdekében. Gyógyhatásain kívül történő felhasználása mellett érdemes megemlíteni azt is, hogy mivel a kőris erős, ugyanakkor rugalmas is, ezért gyakran készítettek belőle íjakat, illetve különböző eszközöket is.
A Kőris hatóanyagai:
A drog kivonatában nyálka, triterpének, flavonoidok és alkánok találhatóak. A fa leveleit azonban nem csak gyógyászati célokra lehet felhasználni, hanem erős anyaga miatt egyéb termékek is készülhetnek a fából. Egyes területeken a fa kérgét is felhasználják. Az ebből készült főzetet hatásosnak vélték reumás és ízületi panaszokra. Ugyanakkor máshol úgy hitték, hogy a kőrisfa kérge lázcsillapító hatással rendelkezik,miközben az anyagcserét is képes fokozni, illetve az étvágyat javítani.