Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Az angyalgyökér kiváló emésztés serkentő

HillVital

Ismerjük meg, hogy milyen jótékony hatásokkal rendelkezik az angyalgyökér, valamint hogyan használhatjuk fel azt.
 

Az Angyalgyökér népies neve:

Angyélika, angyalfű, arkangyalfű.

 

Az Angyalgyökér leírása:

Az Angyalgyökér (Angelica archangelica) egy évelő növény, melyet többnyire dísznövényként vagy gyógynövényként termesztenek. Magassága elérheti akár a 2 métert is. A növény jellegzetes megjelenésű, vastag, hengeres szára és nagy, levélnyéllel rendelkező levelei vannak. Az Angyalgyökér virágai jellegzetes, zöldessárga vagy fehér színűek, és összetett ernyőkben helyezkednek el. Virágzása általában július és augusztus között van. A növény gyökerét gyakran felhasználják a gyógyászatban és a gasztronómiában egyaránt. Gyógynövényként számos egészségügyi előnnyel társítják, például emésztést segítő, görcsoldó és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Emellett az Angyalgyökér gyökere aromás és ízletes, így gyakran felhasználják fűszerezésre és likőrök, szeszes italok ízesítésére is.


 

Hogyan gyűjtsük az Angyalgyökér gyógynövényt?

A növény minden részét (gyökér, levél, termés) hasznosítják gyógyászati célokra. A gyökerét, a levelét és a termését az első év őszén illetve a második év tavaszán gyűjtik. Az angyalgyökér minden részét fel lehet használni gyógyászati célokra. 

Angyalgyökér.


Az angyalgyökér felhasználása:

 

Gyógynövény: Az Angyalgyökér gyökerét hagyományosan használják gyógyászati célokra. Gyomor- és bélpanaszok, például emésztési problémák kezelésére, valamint légzőszervi betegségek, például köhögés és megfázás enyhítésére alkalmazzák. A gyökérnek gyulladáscsökkentő, görcsoldó és tonizáló tulajdonságai is vannak.

 

Ízesítő és aromaanyag: Az Angyalgyökér gyökere aromás és enyhén fűszeres ízű, ezért gyakran használják ízesítőként különféle ételekhez és italokhoz. Készíthetnek belőle szörpöt, likőrt, teát, valamint felhasználható főzés során is, például levesek, szószok, sütemények ízesítésére.

 

Kozmetikumok: Az Angyalgyökér kivonatait néha hozzáadják kozmetikai termékekhez, például arckrémekhez, testápolókhoz és samponokhoz, mivel hidratáló és bőrpuhító tulajdonságokkal rendelkezhet.

 

Az angyalgyökér hatása

Az angyalgyökérnek a keserű anyagai az illóolajakkal együtt nagyszerű étvágygerjesztő hatással bír. Az angyalgyökér nagyszerű hatásai között megemlíthető még, hogy nagyban képes serkenteni az emésztést és görcsoldó hatása is van. A belőle készített drogok vagyis gyógyszerek gyomor és bélrendszeri panaszokra kiválóak szoktak lenni. Az angyalgyökér egy közismert szélhajtónak és gyomorerősítőnek számít. Alkalmazható még epeproblémák esetében is. A belőle készült gyógytea kiváló vizelethajtó és vértisztító hatással is rendelkezik. Alkalmazzák még a homeopátiában is mint köhögéscsillapító gyógynövény. A belőle készített fürdő vagy házi krém nagyon jó lehet reumára.

 

Angyalgyökér tea készítés

5 percig főzzünk 1 evőkanál szárított, apróra vágott angyalgyökeret 2 dl vízben, majd hagyjuk állni 3 percig. Ezt követően szűrjük le.

Naponta 2-3 csészényit ajánlott fogyasztani belőle. Emésztési panaszokra ajánlható.

 

 

Az Angyalgyökér hatóanyagai:
 

Gyökér: illóolaj, melynek fő komponensei pinén, szabinén, fellandrén, valamint furokumarinokat (angelicin, bergaptén), makrociklikus laktonokat (illatanyagok), angelikasavat, angelicint, viaszt, gyantát, pektint, csersavat, keserűanyagot, keményítőt és szerves savat tartalmaz.

Levél: illóolajat, cseranyagot, keserűanyagot tartalmaz.

Termés: illóolajat, keserűanyagot, gyantát, zsírosolajat, aromás anyagokat tartalmaz.

 

 

Az angyalgyökér gyűjtése:

Általában nedves, lápos területeken, patakok partján vagy folyók mentén található. Előfordulhat hegyvidéki területeken is. Az gyökerét az első év őszén vagy második év tavaszán javasolt gyűjteni. Az egészséges, ép, kifejlődött leveleket még virágzás előtt, a termést ősszel, amikor már beértek a magok, de még nem peregnek ki maguktól.

 

Érdekesség:

Az angyalfüvet évezredek óta használják a természetgyógyászok, az orvosok egy része azonban mégis sokáig kétségbe vonta a hatásosságát. A mai kutatások viszont feltárták számos előnyét, és támogatják alkalmazását. 

A korai középkorban az európaiak mágikus növénynek tartották az angyalfüvet. Leveléből nyakláncot készítettek, hogy megóvják a gyerekeket a betegségektől. Az angyalfű arról vált nevezetessé, hogy ez az egyetlen olyan növény, amelyet a boszorkányok sohasem használtak.

Az angyalfű nálunk is termesztett, minden részében felhasználható, illatos virágú növény. Virágzata gömb alakú, sárgászöld. A növény májusban-júniusban virágzik: termése augusztusban érik.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz