Az ánizs egy aromás gyógynövény, amelyet hagyományosan a mediterrán és az ázsiai konyhában használnak.
Az Ánizs népies neve:
Bécsi kömény, illatos ánizs.
Az Ánizs leírása:
Az ánizs (Pimpinella anisum) egy évelő növény, amelynek terméseit és leveleit használják fűszerezésre és gyógyászati célokra. Az ánizs eredetileg az ázsiai és a mediterrán régiókban honos, de ma már széles körben termesztik szerte a világon. A növény jellegzetes illatú és ízű, amely édes és enyhén csípős jegyeket kombinál.
Az ánizs termése kicsi, lapított, ovális alakú és szürkésbarna színű. A növény virágzata egy esernyő alakú fürt, és a termés érés után szedik le. Az ánizs magjai a legfontosabb részei a növénynek, és ezeket általában őrölve vagy egészben használják fűszerezésre.
Az ánizsnak hagyományosan gyógyászati tulajdonságai is vannak, például gyulladáscsökkentő, görcsoldó és antibakteriális hatások. Az ánizs illó olajat is kivonják a növény magjából, és ezt az olajat alkalmazzák a gyógyászatban és aromaterápiában is.
Az Ánizs felhasználása:
A drog s leghatásosabb alkotórésze, az olaj- és nyálkaoldó és köptető hatású, számos köhögés elleni készítmény alkotóeleme. Enyhe görcsoldó, és szélhajtó tulajdonsággal is rendelkezik, ezért a gyermekgyógyászatban gyakran használják kólikás panaszok ellen. Homeopátiás felhasználási területei közé a tarkó tájék és a nyak, valamint a derékzsába csillapítása tartozik.
Az illóolaj, amely bizonyítottan anti-bakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, szájvizekben és torokfertőtlenítő tablettákban is gyakran megtalálható. Kenyerek és sütemények közkedvelt fűszere.
Tea: 1 teáskanálnyi összetört ánizsra öntsünk 2-3 dl forró vizet, és hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Az ánizs tea hatásai között megemlíthető szélhajtó, görcsoldó, illetve emésztést serkentő hatása. Mindezen kívül az ánizs tea gyógyhatása csecsemők esetén is segíthet, mégpedig a kellemetlen hasgörcs ellen.
Olaj: 100 ml olívaolajhoz tegyünk 1 evőkanál összetört ánizst, majd sötétben hagyjuk érlelni 1 héten át. Ezt követően szűrjük le, és sötét üvegben tároljuk. (Szoptatós anyukák emlőinek ánizsolajjal történő kenegetése serkentőleg hat.)
Fűszerként: Jellegzetes illatú, édes aromájú mag, teasüteményeket, péksüteményeket ízesítenek vele, virágját és levelét pedig salátákhoz teszik.
Mivel az ánizs csökkenti a felfúvódást és a teltségérzetet, így közismerten jó szélhajtó, görcsoldó és emésztést serkentő gyógynövény.
A szoptatós anyukák tejkiválasztást serkentő hatásáért fogyasztják. Fontos, hogy ilyen esetben érdemes orvossal egyeztetni, illetve az ajánlott mennyiséget nem túllépni! Az ánizs epekiválasztást elősegítő és nyákoldó hatású teakeverékek markáns alkotórésze, jó köptető. Bizonyítottan enyhíti a köhögést is. Az ánizs nagyon jó bőrproblémák ellen is, mivel sok antioxidáns található benne és gyulladáscsökkentő vegyületeket is tartalmaz.
Az ánizs hatása a bőrre is pozitív. Az erős ízesítés nélküli ánizs teát lehet alkalmazni a pattanásos bőrre valamint a korpás fejbőrre is. Az ánizs lemosó a rovarcsípések okozta tüneteket is segít enyhíteni. Az ánizs jótékony hatásai között megemlíthető még, hogy kellemetlen szájszag ellen is nagy segítség lehet. Ízületi gyulladás esetén is használható az ánizs.
Az Ánizs hatóanyagai:
Az ánizs hatása a csodás hatóanyagokban rejlik. Illóolaj, amelyek fő alkotórésze és illathordozója transz-anetol, metil-kavikol és ánizsaldehid; kumarinok.
Hogyan gyűjtsük az Ánizs gyógynövényt?
A növény apró, tojásdad alakú termését használják gyógyászati célra. Júliusban virágzik, termése augusztus-szeptember hónapban szedhető.
Az ánizs tea mellékhatásai, melyekre érdemes figyelni
Allergiás reakciók: Néhány ember allergiás lehet az ánizsra vagy más hasonló illóolajokra. Allergiás tünetek közé tartozhatnak a bőrkiütések, viszketés, duzzanat, könnyezés, orrfolyás és súlyos esetben akár anafilaxiás reakciók is.
Gyomorproblémák: Az ánizs tea fogyasztása néhány embernél gyomorirritációt, gyomorégést, puffadást vagy hasmenést okozhat, különösen nagyobb mennyiségben vagy érzékenyebb egyéneknél.
Bőrreakciók: Az ánizs tea illóolajai a bőrrel érintkezve irritációt okozhatnak, különösen érzékeny bőrű egyéneknél.
Gyógyszerkölcsönhatások: Az ánizs tea néha kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel. Például véralvadásgátlókat szedőknek érdemes óvatosnak lenniük, mivel az ánizs fokozhatja a véralvadási hatást.