Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Aranyvessző

HillVital

Az Aranyvessző népies neve:

Aranyos ruta, jágerkender, erősrojt, aranyos istápfű, aranyvessző.

 

Az Aranyvesszőfű leírása:

 

Az aranyvessző (Solidago) egy virágzó növényfaj, amely a napraforgókhoz és a margarétákhoz hasonlóan a Fészkesvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozik. Az aranyvesszők körülbelül 100 fajtájukkal az Észak-Amerikában őshonosak, bár néhány fajuk megtalálható Európában és Ázsiában is.

 

Ezek a növények általában szárazföldi területeken, mezőkön, réteken, útszéleken és erdőszéleken élnek. Legjellemzőbb tulajdonságuk a sárga, aranyszínű virágfejek, amelyek sűrű, ecset-szerű halmazokban nőnek a növény tetején. A virágok nyáron és ősszel nyílnak, és vonzzák a méheket, pillangókat és más beporzókat.

 

Az aranyvesszők változatosak lehetnek a méretük, alakjuk és virágzatuk tekintetében, attól függően, hogy melyik fajhoz tartoznak. Általában magasabb, karcsú növények, de vannak alacsonyabb, tömöttebb fajták is. Leveleik általában hosszúkásak és élesek lehetnek.

 

Az Aranyvessző felhasználása:

A közönséges aranyvessző mindenekelőtt vizelethajtó hatású, amelyet főként flavonoidjainak, de szaponin- és illóolaj-tartalmának is köszönhető. Gyenge görcsoldó, fájdalomcsillapító, továbbá gyulladáscsökkentő tulajdonsággal is rendelkezik. A drog készítményeit főként átöblítő kúrák céljaira alkalmazzák, amelyeket a húgyutak gyulladásos megbetegedései, húgykő- és vesehomok bántalmak kezelésére, ezek megelőzésére használnak fel.

 

Tea: Csészénként 1-2 teáskanálnyi aranyvesszőfüvet forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra múlva leszűrjük. Naponta 2-3-szor étkezések között egy csészényi teát hasznos elfogyasztani.
 

Jó vizelethajtó és gyulladáscsökkentő. A növényi drog alkalmas hólyaghurut, vesehomok bántalmak kezelésére kiegészítő szerként. Alkalmazzák magas vérnyomás és reuma esetén is.
 

Fontos tudni, hogy idült vesegyulladás esetén mindenképpen egy kezelőorvoshoz kell fordulni mielőtt aranyvesszőt vagy aranyvesszőből készült készítményt használnál. Tilos még használni szív és veseprobléma által létrejött ödéma esetén.


Forrázat esetén 1,5-3 gramm virágos hajtáscsúcsot kell tenni egy csésze forrásban lévő vízbe, majd ezt 10-15 percig kell áztatni, végül le kell szűrni. Napi 3-5 csészével kell fogyasztani húgyúti gyulladásra, de jó még vesekőre és  csökkent veseműködés esetére is.

Főzet esetén is 1,5-3 gramm virágos hajtásra van szükség.  Ez esetén is egy csésze hideg vízbe kell tenni, fel kell forralni, aztán le kell szűrni. Ezt is naponta 3-5 csészével kell fogyasztani húgyúti gyulladás esetén.

Borogatás is készíthető belőle.  Ebben az esetben 50 gramm növényt kell 1 liter forrásban lévő vízbe tenni, majd 2 percig kell forralni. Az elkészült főzetbe egy ruhát kell mártani és azzal kell naponta kétszer borogatni a sebeket.

 

 

Az Aranyvessző hatóanyagai:

Az aranyvesszőfű triterpén szaponinokat, flavonoidokat, illóolajat, fahéjsav származékokat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük az Aranyvessző gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény szárának virágos részét hasznosítják, amelynek gyűjtési ideje a nyári hónapokra (június-augusztus) esik. A gyűjtést a virágzás megkezdésekor kell elkezdeni, mert leszedve a virágzat még tovább fejlődik.

 

Ismerd meg az aranyvessző nagyszerű hatásait.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz