Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Bodza

HillVital

A bodza különböző gyógyhatásokkal is rendelkezik, melyeket most megismerhetsz.

 

A Bodza, fekete népies neve:

Bocfa, csete, fái bodza, fekete bodza.
 

 

A Bodza leírása:

Sambucus nigra, közismert nevén fekete bodza, a Caprifoliaceae családhoz tartozó, lombhullató cserje vagy kis fa, mely Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában őshonos. A fekete bodza számos kulturális, orvosi és botanikai szempontból fontos növény.

 

Megjelenés és Méret: A fekete bodza általában 3-10 méter magasra nő, de néha még ennél is magasabbra. Kerekded vagy ovális lombozata van, mely a növény sötét színét kölcsönzi.

 

Levelek: A levelek párosan állnak a száron, és szárnyasan összetettek, általában 5-7 levélkéből állnak. Szélei finoman fűrészesek.

 

Virágok: A fekete bodza jellegzetes, nagy, lapos ernyővirágzatai vannak, melyek illatosak és vonzzák a méheket és más beporzókat. A virágok fehérek vagy krémszínűek.

 

Természetes környezet és termesztés: A fekete bodza különböző élőhelyeken megtalálható, beleértve az erdőszéleket, ligeterdőket és az utak menti sövényeket. Kertekben és parkokban is gyakran termesztik dísznövényként és gyógynövényként.

 

 

A Bodza, fekete felhasználása:

A virágok forró teája nagyobb mennyiségben fogyasztva izzasztószerként hat, szívesen fogyasztják lázzal kísért meghűléses megbetegedésekben. Cserzőanyagai folytán külsőleg szájvizekben és fürdőkúrákban használják fel. A vitaminokban- és ásványi anyagokban gazdag termésekből készített gyümölcslevet és gyümölcsvelőt (főzve) a népi gyógyászatban meghűlés ellen, reumás- és idegfájdalmak enyhítésére, nyersen pedig hashajtóként alkalmazzák. Homeopátiás készítményei többek között a légutak gyulladásainál használatosak.

 

Tea: Meghűlés megbetegedések, hurut ellen fogyasszuk a virágból készült teát. Csészénként 2 teáskanálnyi drogot öntsünk le forrásban lévő vízzel, majd 5 perc múlva szűrjük le.

 

Tinktúra: A virágból készített tinktúra láz esetén alkalmazható.

 

Főzet: Fájó, sajgó ízületi panaszokra ajánlott napi 100 ml főzet fogyasztása.

 

A bodzateát meghűléses megbetegedések, hurut esetén, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A bogyókból készített savanyú lekvár kiváló hashajtó, vizelethajtó. Használják még vértisztításra, köhögéscsillapításra. A leveléből készült tea pedig reumás bántalmakra nagyszerű gyógyír, de lázcsillapításra is ajánlják.

Bodza gyógyhatásai.

 

A Bodza, fekete hatóanyagai:

A virágzat flavonoidokat (kvercetint, kempferolt), fahéjsav-származékokat, illóolajat és nyálkát tartalmaz. A bogyó gyümölcssavakat, C-vitamint, A-vitamint, flavonoidokat valamint antociánokat (szambucint) tartalmaz. A levél nagy koncentrációban tartalmaz kéksav-glikozidokat mint a szambunigrint.

 

Hogyan gyűjtsük a Bodza, fekete gyógynövényt?

Gyógyászatban felhasználható része a virágzata és a bogyója. Virágzatát május, június környékén, érett bogyóit az augusztus-szeptemberi időszakban gyűjtik.


< Vissza a gyógynövény határozóhoz